30.12.2018
To się nie uda! Tych zachowań nie oduczysz swojego kota. Dlaczego?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jeśli zastanawiasz się, jak oduczyć kota drapania, wskakiwania na meble, bawienia się nocą, czy chowania się przed gośćmi… To wiedz, że twój plan z pewnością spali na panewce.
fot. Shutterstock
Koty mają swoje przyzwyczajenia i przekonania, przy których potrafią twardo obstawać. Wynikają one z kociej natury i głęboko zakorzenionego instynktu, a nie ze złośliwości, czy wrednego charakteru. Poza tym robią tylko to, na co mają ochotę, bo to urodzeni hedoniści. Jeśli zastanawiasz się jak oduczyć kota TYCH zachowań, to od razu radzimy, abyś sobie darował. Pewnych rzeczy po prostu nie uda się kotu z sukcesem zakazać i nie próbuj tego robić, bo jedynie stracisz na to swój czas i narazisz łączącą was więź na uszczerbek.
Drapanie mebli
Drapanie powierzchni to jedno z najbardziej naturalnych zachowań kota. To także zachowanie, którego opiekunowie chcą swojego pupila oduczyć w pierwszej kolejności. Jednak to tak, jakbyśmy chcieli zakazać psu szczekać. Kot, drapiąc, nie tylko poprawia stan swoich pazurków (pozbywa się zewnętrznej, martwej powłoki), rozciąga mięśnie i odstresowuje się, ale przede wszystkim zaznacza teren. I to na dwa sposoby – zapachowy i wizualny. Na kocich łapkach znajdują się gruczoły zapachowe, które podczas drapania wydzielają zapach. Dzięki niemu i zwisającym nitkom każdy będzie wiedział, że to zajęty teren.
Jak oduczyć kota drapania mebli?
Nie musisz jednak godzić się ze zniszczonym wyposażeniem. Spróbuj przekierować kocie drapanie z sofy czy fotela na drapaki. Niech będą dla kota atrakcyjne. Zawsze możesz spryskać je kocimi feromonami, a meble zapachem cytrusowym, którego koty nie lubią. Przede wszystkim jednak kocie drapaki nie powinny stać ukryte gdzieś za drzwiami. Meble mają to do siebie, że stoją w kluczowych miejscach, dlatego są bardziej atrakcyjne niż mały drapaczek, którego nie widać.
Przychodzenie na każde zawołanie
Kota jak najbardziej można nauczyć reagowania na swoje imię. Nie łudźmy się jednak, że mruczek będzie przychodził na każde nasze zawołanie niczym pies. Gwarantujemy, że przyjdzie jedynie wtedy, gdy będzie miał na to ochotę, albo gdy będzie pewien, że otrzyma za to coś godnego kociej uwagi.
Jak oduczyć kota polowania?
Zapomnij o tym, że zakażesz swojemu pupilowi polować. Oczywiście nie wszystkie domowe mruczki są wybitnymi myśliwymi, ale wszystkie mają w sobie instynkt łowcy. U jednych przejawia się on bardziej, u innych mniej. Jedne koty polują na wszystko, co się rusza (łącznie z twoimi nogami), inne natomiast na fruwające za oknem ptaki, czy ruszającą się zabawkę, wolą jedynie… popatrzeć. Jeśli jednak kot jest praktykującym myśliwym – nic a nic na to nie poradzisz.
Wspinanie się
W tym przypadku również mamy do czynienia z indywidualnymi skłonnościami każdego kota. Jedne to wielbiciele wysokości, inne natomiast wolą nizinne klimaty. Jeśli jednak twój pupil zdecydowanie woli być „nad poziomem morza”, nie próbuj go tego oduczyć. Na wysokości kot czuje się pewniej i bezpieczniej. To dla niego doskonałe miejsce, by obserwować swój rewir. A podczas samego wspinania się można doskonalić swoje sprawnościowe umiejętności.
Ukrywanie się
Koty chowają się z różnych powodów. Czasami jest to strach, czasami chęć spokojnego wyspania się, czasami reakcja na stres. Jeśli twój kot jest typem samotnika, będzie ukrywał się na czas wizyty gości, a tym bardziej, gdy przyprowadzisz mu kolejnego współlokatora. Nigdy nie próbuj go na siłę ośmielać i wyciągać z jego zacisza. To jedynie zwiększy jego niepokój. Nie oduczysz kota chowania się, jeśli jest typem introwertyka. Kot po prostu czasami potrzebuje samotności. Należy to uszanować.
Spanie w nocy
Koty dostosowały się do trybu życia swoich ofiar. Ponieważ większość z nich jest aktywna nocą, natura nauczyła je polować głównie po zmroku. Nie jest tak zawsze. Niektórzy mali łowcy wolą np. jaszczurki, czy ptaki, które funkcjonują za dnia. Zależy to zatem od wielu czynników i kociego trybu życia. Jednak mruczki typowo domowe nie muszą polować i dostosowują się do ciebie. Śpią głównie za dnia (bo wtedy ty jesteś w pracy), uaktywniają się za to nocą. Nie denerwuj się, jeśli kot nie pozwala ci spać. Zamiast tego pobaw się z nim tuż przed tym, jak się położysz – koty chętnie odpoczywają po zabawie łowieckiej.
Współczesny kot ma w sobie wciąż wiele ze swoich dzikich przodków. Jego instynkt jest silny i nie należy go tłumić. Unieszczęśliwimy tym jedynie naszego pupila. Nie da się sprawić, aby kot stanął w opozycji do swojej natury. Więc jeśli zastanawiasz się, jak oduczyć kota drapania, wskakiwania na meble, bawienia się nocą, czy chowania się przed gośćmi, to wiedz, że twój plan prawdopodobnie zakończy się porażką.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined