12.11.2021
Jak kot przeprasza? 5 kocich sposobów na załagodzenie sytuacji
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Co by było, gdyby mruczki miały poczucie winy? Może zawsze brałyby sprawy w swoje łapki, by odkupić kocie winy? Zastanówmy się więc, jak kot przeprasza. Ma na to kilka skutecznych sposobów.
fot. Shutterstock
W rzeczywistości koty nie mają poczucia winy. Jednak reagują na nasze emocje, gdy wyczują, że człowiek jest zdenerwowany lub smutny. Wówczas zachowują się „przepraszająco”, przymilają się, ale nie wiążą tego ze swoim wcześniejszym zachowaniem. Po prostu widzą emocje właściciela i chcą zadziałać kojąco. A co by było, gdyby mruczek faktycznie nas przepraszał? Czy pierwszy wyciągnąłby łapkę na zgodę i prosiłby o wybaczenie? Jakie byłyby kocie triki na załagodzenie sytuacji, jeśli mruczek czułby się winny po tym, gdy narozrabiał? Przekonajmy się, jak kot przeprasza!
1. Ocena sytuacji
Początkowo kot, który schował się po tym, gdy coś przeskrobał, ostrożnie podejdzie w stronę właściciela. Będzie chciał zbadać grunt i sprawdzić, czy opiekun wciąż jest zdenerwowany oraz jak się w stosunku do niego zachowa. Mruczki są sprytniejsze niż myślimy. Pierwsze zachowanie kota nie będzie zbyt odważne. Dopiero gdy zwierzak oceni sytuację, zacznie stosować bardziej skuteczne środki.
2. Przymilanie się
Jeśli mruczek przychodzi się przytulić częściej niż zwykle, mruczy, ociera się, ugniata łapkami… Wiedz, że coś jest na rzeczy i bardzo możliwe, że wcześniej coś przeskrobał. Czułość to świetny sposób na wyciągnięcie łapy na zgodę. Mruczek doskonale wie, że nie będziemy potrafili się oprzeć jego wewnętrznemu urokowi i jakże cudownemu poczuciu bliskości, które nam ofiaruje.
3. Zdobycz na przeprosiny
Przygotuj się także na to, że kot skorzysta ze swojego instynktu łowieckiego. Może zdarzyć się, że przyniesie ci pluszową myszkę czy inną zabawkę w ramach przeprosin. Będzie chciał cię udobruchać i rano obok łóżka ujrzysz zdobycz z dedykacją. Mimo że dla nas może nie stanowić to wysokiej wartości prezentu, to trzeba docenić mruczka za to, jak się postarał. Ta „przeprosinowa zdobycz” to przecież bardziej wymagający sposób błagania o wybaczenie niż tulenie się do naszych kolan.
4. Podlizywanie się
To kolejna forma kocich przeprosin. Mruczek liżący właściciela np. po dłoniach raczej nie robi tego bez powodu. Kot chce nas przeprosić i doskonale wie, że jeśli jego przyjemnie chropowaty język pójdzie w ruch, to szybciej mu wybaczymy. Jest to bardzo intensywne wyrażenie czułości i miłości – nawet większe niż ocieranie się i ugniatanie właściciela łapkami.
5. Czy te oczy mogą kłamać?
Pomysł na urocze oczy kota z filmu „Shrek” nie wzięły się znikąd. Gdy na mordce kota pojawi się jego „popisowy wyraz pyszczka”, to zaczniemy się rozpływać. Kto potrafiłby się oprzeć takim pięknym paczydłom? Chyba tylko ktoś, kto ma serce z kamienia! Mruczek doskonale wie, co robi, gdy sięga po tę niezawodną broń.
A jak to wygląda u was? Czy wasze mruczki stosują któryś z tych sposobów? A może mają jeszcze inne pomysły na to, jak was udobruchać?
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined