21.12.2017
Jak kot pije wodę, a jak pies? Naukowcy sprawdzili, kto jest szybszy
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Gdyby psy i koty stanęły w zawody, kto szybciej wypije miskę wody, kto byłby wygranym?
fot. Shutterstock
Jeżeli jesteś właścicielem kota i psa, to pewnie nieraz zastanawiałeś się, czy koty są w czymś lepsze od psów i na odwrót. Ale czy zastanawiałeś się nad tym, które z tych czworonogów szybciej pije? Mianowicie, gdyby psy i koty stanęły w zawody, kto szybciej wypiłby miskę wody, kto byłby tym wygranym? Jak kot pije wodę, a jak pies?
Całe szczęście wcale nie musimy tego sprawdzać. Mamy pewność, że wygrałby kot. Jest to naukowo dowiedzione. Dlaczego? Sposoby picia płynów przez koty i psy są zupełnie różne. Zatem dowiedzmy się dlaczego tak jest! Wykorzystując super szybką kamerę sfilmowano oba gatunki zwierząt podczas picia. I porównano.
Jak kot pije wodę?
Zapewne widok pijącego kota kilkukrotnie miałeś przed oczami. I co? No właśnie nic, bo koty tak szybko piją, że twój wzrok nie nadążył, aby zarejestrować wszystkie szczegóły. Jednak naukowcy umożliwili zobaczenie nam tego, co nasz wzrok nie jest w stanie sam dostrzec. Wykorzystali oni szybkie ujęcia, by odkryć, jak przebiega proces picia przez koty.
Na różnych ujęciach można dostrzec, że kot pijąc wodę, wypycha język i nie zwija końcówki do przodu, a w tył. Wykorzystując zasadę hydrodynamiki, zakręconą końcówką ledwie dotyka powierzchni mleka, po czym bardzo szybko wsuwa język z powrotem do pyszczka.
Oto film przedstawiający kota pijącego mleko:
Według badań, koty poruszają językiem z prędkością ok. 0,9m/s, wykorzystując dynamikę płynów i fizykę, aby zoptymalizować docieranie języka i gromadzenie wody.
A co z psami?
Naukowcy z Harvardu również wykorzystali szybką kamerę. Według ujęć, pies otwiera pysk, wysuwa język, nabiera wodę językiem niczym małą łyżeczką, wciąga go i zamyka pysk. Psy zanurzając swoje języki w wodzie, powodują o wiele rozprysków tym samym wypijając mniej płynów.
Poniżej filmik, który przedstawia sposób picia wody przez psy:
Nie da się ukryć, że bardziej efektywny jest koci sposób. W końcu w tym samym czasie to kot wypija więcej wody.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined