23.06.2018
Inteligentna kuweta dla kota skontroluje stan zdrowia mruczka
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Samosprzątająca kuweta to za mało - ten gadżet „robi” znacznie więcej!
fot. Shutterstock
Kocia kuweta to podstawowy element wyposażenia domu każdego kociarza, a dbanie o jej czystość to tzw. „święty obowiązek”. Koty są bardzo czułe na tym punkcie – większość odmawia korzystania z brudnej toalety, co w wielu przypadkach oznacza dla właściciela dodatkowe sprzątanie w innym punkcie domu… Istnieją jednak gadżety, które ułatwiają życie obu stronom – mamy na myśli samosprzątające kuwety. Czy można chcieć czegoś więcej w tym temacie? Okazuje się, że można – przed wami inteligentna kuweta dla kota, która dba nie tylko o czystość, ale także o… zdrowie mruczka.
Co potrafi inteligentna kuweta dla kota?
Japońskie toalety są słynne na całym świecie (ich zdeklarowanym fanem jest m.in. polski skoczek Piotr Żyła), więc pewnie nie będziecie zaskoczeni czytając, że inteligentna kuweta dla kota to również wynalazek z Kraju Kwitnącej Wiśni. Start-up Hachi Tama proponuje miłośnikom kotów urządzenie o nazwie Toletta, które w istocie jest czymś więcej niż „zwykłym gadżetem”. Wyposażono ją w szereg interesujących funkcjonalności.
Toletta wyglądem nie różni się bardzo od tradycyjnych kuwet, ale w przeciwieństwie do nich, jest w stanie ocenić stan zdrowia korzystającego z niej kota. Podstawa urządzenia ma wbudowaną wagę (co pozwala na regularną kontrolę masy ciała mruczka). Ponadto rejestruje częstotliwość i objętość wydalanego przez kota moczu. Toletta jest połączona z aplikacją, którą opiekun kota pobiera na smartfona – w ten sposób może gromadzić dane na temat kocich wizyt w toalecie. Co, wbrew pozorom, wcale nie jest tak głupim i dziwnym pomysłem, jak mogłoby się wydawać.
Kocia kuweta pomoże wykryć groźne choroby
Koty są znane ze skłonności do zapadnia na choroby związane z układem moczowym, m.in. schorzenia nerek – ich przewlekła niewydolność jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci domowego mruczka. Wprawdzie nie zawsze można im zapobiec (tego typu problemy często mają związek m.in. z postępującym się starzeniem kociego organizmu), ale ich wczesne rozpoznanie pozwala na skuteczne leczenie, które znacząco wydłuża życie kota i poprawia jego ogólny komfort.
Inteligentna kuweta dla kota pozwala wykryć dwa kluczowe objawy potencjalnych problemów z nerkami – wielomocz i spadek masy ciała. Urządzenie może też być przydatne dla właścicieli chorujących kotów, pozwalając na bieżąco monitorować ich stan zdrowia. Jest jeszcze jeden „myk” – w kuwecie znalazło się też miejsce na aparat, który – jeśli tego zechcemy – może zrobić zdjęcie kotu, który aktualnie z niej korzysta. To rozwiązanie dla właścicieli więcej niż jednego kota, pozwalające przypisywać „wyniki” do konkretnych zwierzaków.
Premiera Toletty jest zaplanowana na 8 sierpnia 2018 roku, cena jest jeszcze nieznana. Co sądzicie o takim urządzeniu? Dobry pomysł czy przesada?
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined