22.05.2021
Generalne porządki w kocim domu. Ta check-lista ci się przyda!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakie porządki w kocim domu trzeba robić regularnie, by zapewnić zwierzakowi czystą przestrzeń, wolną od niebezpiecznych bakterii?
fot. Shutterstock
Generalne porządki w kocim domu to niełatwe zadanie! Oprócz standardowego mycia podłóg, odkurzania dywanów, wycierania kurzu z półek, na kociarzy czeka także szorowanie śladów kocich łap z blatów czy wyciąganie kłaków zza kanapy… O czym jeszcze trzeba pamiętać, sprzątając dom, w którym mieszkają mruczące zwierzaki? Przygotowaliśmy dla was listę rzeczy, o które każdy kociarz musi regularnie dbać – nie tylko przy okazji wiosennych porządków!
1. Szorowanie kuwety
Każdy kociarz powinien kilka razy w ciągu dnia zaglądać do kociej kuwety i usuwać z niej nieczystości, a przynajmniej raz w tygodniu wymienić znajdujący się w niej żwirek na nowy. Jednak to nie wszystko! Na powierzchni kuwety i w jej zakamarkach mnożą się przeróżne bakterie, które nie tylko będą wydzielać nieprzyjemny (także dla kota!) zapach, ale również mogą być przyczyną chorób u domowego czworonoga. Dlatego przynajmniej raz na miesiąc całą kuwetę należy dokładnie wyszorować za pomocą gąbki i środka bezpiecznego dla kota. Mycie kuwety to także doskonała okazja, by sprawdzić, czy nie jest ona uszkodzona i czy dalej może pełnić swoją rolę. Jeśli zauważysz na niej pęknięcia, głębokie rysy czy niemożliwe do usunięcia zaschnięte resztki kociego moczu, wymień ją na nową!
2. Odkurzanie drapaków
Zebranie z wierzchu materiałowego drapaka garści kocich kłaków się nie liczy! Używany przez mruczka drapak z półkami powinien być regularnie odkurzany, a wszelkie plamy zmywane za pomocą odpowiednich środków czystości. Drapak z materiałowymi półkami do leżenia należy także od czasu do czasu odświeżać – w tym celu sprawdzą się zarówno enzymatyczne preparaty niwelujące przykre zapachy zwierząt, jak i domowe środki (roztwór wody utlenionej, soda oczyszczona). Przy okazji generalnych porządków w domu powinniśmy także sprawdzić, czy drapak nie jest uszkodzony. Wystające z niego śrubki czy zwisające sznurki mogą być niebezpieczne dla mruczka.
3. Pranie legowisk
Koty to niezwykle czyste zwierzęta, jednak nawet ich miejsce do spania zasługuje na regularne sprzątanie. Na szczęście wiele kocich kocyków i legowisk nadaje się do prania w pralce, a te wypełnione gąbką mają często zdejmowane pokrowce, które można uprać ręcznie. Przed włożeniem kociej pościeli do pralki warto dokładnie odkurzyć ją z nadmiaru sierści. Legowiska dla kotów najbezpieczniej jest prać w hipoalergicznych płynach dla dzieci. Usuną one zabrudzenia i przykre zapachy, a nie wywołają alergii u mruczka.
4. Kontrola zabawek
Kocie zabawki, szczególnie te ulubione, noszone wiecznie w pyszczku, wrzucane pod szafkę czy lądujące w kuwecie, powinny być jak najczęściej czyszczone. Jeśli nie możesz wrzucić ich do pralki, przetrzyj je bezpiecznym dla kota detergentem lub urządź im kąpiel w misce z płynem do naczyń. I pamiętaj – nic nie jest wieczne! Jeśli któraś z zabawek twojego kota uległa uszkodzeniu, nie ryzykuj i wymień ją na nową. Połknięcie urwanego sznurka lub kawałka zabawki może skończyć się dla zwierzaka nawet śmiercią.
5. Mycie misek
Zarówno miski na jedzenie, jak i naczynia na wodę powinny być myte codziennie. Jednak nawet mimo regularnego szorowania, w rysach powstających na powierzchni plastikowych misek mogą mnożyć się szkodliwe dla zwierzaka bakterie. Dlatego jeśli nasz zwierzak preferuje plastikowe naczynia, powinniśmy często sprawdzać, w jakim są stanie. W razie potrzeby należy wymieniać je na nowe. Kotom bez takich preferencji warto jednak zaproponować miski szklane lub zrobione ze stali nierdzewnej, które będą znacznie łatwiejsze w czyszczeniu. Na szczególną uwagę zasługują fontanny na wodę. Rosnące w nich glony i odkładający się kamień mogą nie tylko zniechęcić kota do picia, ale także wpłynąć negatywnie na jego zdrowie.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined
24.12.2024
Zabawki dla kota – które z nich powinny być zakazane?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty kochają zabawy i zabawki – także przedmiotami codziennego użytku. Niestety nie wszystkie zabawki dla kota są bezpieczne...
undefined
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined