15.02.2019
Gdzie postawić kuwetę dla kota? Najlepsze i najgorsze miejsca na kocią toaletę
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kupiłeś dla kota kuwetę, lecz to nie koniec ważnych decyzji związanych z tym małym pudełkiem. Przed tobą najważniejsza - gdzie ją postawić? Wybór złego miejsca może spowodować, że kot nie będzie chciał z niej korzystać!
fot. Shutterstock
Kuweta to jeden z najważniejszych elementów kociej wyprawki. Gdy początkującemu kociarzowi uda się już zdecydować na konkretny model, kolor i kształt, pojawia się pytanie – gdzie ją postawić? Jak się okazuje, odpowiedź wcale nie jest prosta, a tym bardziej oczywista. Gdzie postawić kuwetę dla kota? Czy powinna stać w łazience? Oto najlepsze i najgorsze lokalizacje.
Gdzie postawić kuwetę dla kota?
Koty mają swoje preferencje dotyczące kształtu i rodzaju kuwety. Nie każda im się spodoba. A to za mała, a to za niska, a to za głośna (kuwety samoczyszczące). Problematyczny może okazać się także rodzaj żwirku. To jednak nie wszystko. Również miejsce kuwety może mieć duży wpływ na to, czy mruczek zdecyduje się na korzystanie z niej. Otóż człowiek w swojej nieświadomości kocich potrzeb i niezrozumieniu natury tych zwierząt, często popełnia gafy. Takie pomyłki często dotyczą właśnie lokalizacji, którą wybierzemy dla kociej kuwety.
Najgorsze miejsce na kuwetę:
- Zbyt ukryta
Koty bardziej niż o prywatność martwią się o swoje bezpieczeństwo. Chociaż niekoniecznie chciałyby, aby ich kuweta była centralnym punktem w mieszkaniu, to zbytnio ukryta miejscówka ma zdecydowanie więcej wad. Otóż podczas toalety kiciuś staje się o wiele bardziej bezbronny. Nie chciałby zostać zaatakowany. Instynkt nakazuje mu jednak być świadomym zagrożeń 24 na dobę. Nawet jeśli masz tylko jednego pupila, to jego natura może dominować w takich sytuacjach. Dlatego najlepiej, gdy kuweta jest usytuowana w taki sposób, że podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych zwierzę może wciąż obserwować wszystko to, co się dzieje dookoła niego. Odpadają zatem lokalizację takie jak: za szafką, za kanapą, czy ciemny róg pod wanną.
- Na jednym piętrze
Jeśli twój dom ma więcej niż jedno piętro, warto zadbać, aby na każdym z nich znajdowała się przynajmniej jedna kuweta. Nawet jeśli do tej pory twój pupil nie miał problemu z dotarciem do niej na czas, to z pewnością będzie wdzięczny, jeśli zafundujesz mu dodatkową toaletę. To spory komfort dla zwierzaka. Gwarantujemy, że będzie korzystał z każdej możliwej lokalizacji. To ważne szczególnie w przypadku kociąt oraz kotów starszych i schorowanych.
- Zbyt blisko stołówki
Gdzie postawić kuwetę dla kota? Na pewno nie tam, gdzie jest kiciusiowa stołówka. To bardzo ważne, aby rozdzielić miejsce, w którym kot ma się załatwiać, od tego, w którym je i pije. Natura wyposażyła mruczki w doskonały zmysł samoobrony przed skażonymi źródłami wody i zepsutym jedzeniem. Brzydki zapach z kuwety może sprawić, że kot uzna zawartość miseczek za nienadającą się do spożycia. Z drugiej strony sprzecznym z naturą będzie dla niego załatwianie się w pobliżu źródła pożywienia.
- W pralni i suszarni
Jeśli w twoim domu istnieje osobne pomieszczenie do robienia prania, możesz uznać, że będzie ono doskonałym miejscem na kuwetę dla kota. Tymczasem to bardzo zły pomysł. Dlaczego? Dźwięki generowane przez urządzenia skutecznie odstraszą kota przed wejściem do pomieszczenia albo będą go stresować w momencie, kiedy będzie się załatwiał. To utrwali w jego pamięci, że toaleta to stres i zagrożenie.
Najlepsze miejsce na kuwetę:
- Rzadko uczęszczany obszar z dobrą widocznością
Cichy zakątek w pokoju, który nie jest zamykany, z dala od głośnych urządzeń oraz karmy i wody – to najlepszy pomysł na miejsce na kuwetę dla kota. Pamiętaj jednak, żeby nie był to zbyt ukryty zakątek! Zwróć uwagę, czy kot, korzystając z toalety, będzie miał swobodę obserwowania całego pomieszczenia.
- Kilka lokalizacji
Im więcej lokalizacji ma do wyboru kociak, tym większy jego komfort i tym mniejsze prawdopodobieństwo, że wybierze inne miejsce na załatwienie swoich potrzeb. To konieczne, jeśli masz więcej niż jednego mruczyciela, gdyż te mogą nie chcieć załatwiać się po sobie.
Pamiętaj o tych kilku bardzo ważnych zasadach. Odpowiednia lokalizacja kuwety może powstrzymać kota przed załatwianiem się w niepożądanych miejscach. Zapewni mu także komfort i nie będzie powodem do stresu.
Jeśli jednak spełniłeś wszystkie wymagania dotyczące usytuowania toalety dla kota, a ten i tak jej unika, to być może kociak ma problemy natury zdrowotnej, lub behawioralnej (np. tęsknota). Istnieje wiele chorób, które mogą spowodować, że koty unikają używania kuwety. Zawsze warto wykonać badania, które pozwolą na wykluczenie problemów medycznych. Dopiero mając pewność, że mruczek jest zdrowy, można eksperymentować z tym, gdzie postawić kuwetę dla kota.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined