29.06.2017
Twój kotek ma krągłości? O epidemii otyłości
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Najnowsze badania pokazują, iż otyły jest już co trzeci domowy pupil.
fot. Shutterstock
Lekarze weterynarii alarmują: coraz więcej domowych kotów i psów cierpi na poważną nadwagę. Zalecenia są podobne, jak w przypadku otyłych ludzi – mniej jedzenia, więcej ruchu.
Już 33% domowych pupili cierpi z powodu nadwagi
Przeprowadzone w 2016 roku badania na terenie USA objęły grupę około 2,5 miliona psów i 500 tysięcy kotów. Wszystkie zwierzęta były podopiecznymi sieci klinik weterynaryjnych Banfield z 42 stanów – dokładnie z 975 lokalizacji. Stwierdzono, że jedno zwierzę na trzy cierpi na nadwagę lub otyłość. Po porównaniu wyników badań z ostatnich 10 lat badacze doszli do wniosku, iż odsetek otyłych kotów wzrósł o 169% a psów – o158%.
Rasy częściej dotknięte nadwagą to w przypadku psów: labrador retriver, cairn terrier i cocker spaniel, z kotów: manx i Maine Coon.
Przy utrzymującej się tendencji wzrostowej niedługo skala otyłości w populacji amerykańskich domowych psów i kotów dorówna tej u ludzi. Z danych CDC (Centers for Disease Control and Prevention) już 37% Amerykanów dźwiga na sobie dodatkowe kilogramy. Na całym świecie otyłość dotyka około 10% ludzi, a nadwaga – 30%.
Podobnie jak u ludzi, nadwaga i otyłość wpływają na rozwój poważnych przewlekłych schorzeń, jak cukrzyca, choroby serca i układu ruchu. Zmiany artretyczne z kolei wywołują ból, co dodatkowo zniechęca zwierzęta przed poruszaniem się, w efekcie przybywają im kolejne kilogramy.
Amerykańskie badania pokazały jeszcze coś ciekawego. W stanach o najwyższym odsetku otyłych ludzi (Luizjana, Alabama i Missisipi) otyłych zwierząt domowych jest najmniej. W stanach z najmniejszą ilością otyłych pupili odnotowano najwięcej przypadków zarażeń pasożytami. Te dwa spostrzeżenia stanowią ciekawy materiał do dalszych badań.
Jak odróżnić nadwagę od otyłości?
Przeraziły cię te dane i chciałbyś wiedzieć, czy waga twojego pupila mieści się w normie? Możesz w łatwy sposób to sprawdzić!
Przy wadze prawidłowej żebra są lekko widoczne i dobrze wyczuwalne, a talia wyraźnie zaznaczona. Przy nadwadze żebra są jeszcze lekko wyczuwalne a talia słabo zaznaczona. Przy otyłości nie można wyczuć żeber ani oznaczyć talii.
Lekka nadwaga? Może czas na ograniczenie przysmaczków pomiędzy posiłkami, inne sposoby nagradzania pupili (np. zabawa, jedzeniowe puzzle), a także – większą porcję codziennego ruchu i wspólnych zabaw.
źródło: Ars Technica
Zobacz powiązane artykuły
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined