15.10.2014
Dziki kot po raz pierwszy w kadrze
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Występuje w basenie rzeki Amur i na wybrzeżu Morza Japońskiego. Jest wpisany do Czerwonej Księgi. Po raz pierwszy udało się zrobić zdjęcia w naturze czterech kociaków tego rzadkiego i mało znanego gatunku.
fot. zdjęcie z fotopułapki
Pracownicy Parku Narodowego „Ziemia leoparda” zdobyli niepowtarzalne zdjęcie. Na szlaku turystycznym przed obiektyw fotopułapki trafiły cztery kociaki dalekowschodniego kota leśnego. Ich mamę również udało się sfotografować. Drapieżnik został wpisany do Czerwonej Księgi i, zgodnie ze słowami pracowników parku, po raz pierwszy udało się zdobyć jego zdjęcie razem z kociętami w środowisku naturalnym.
Dalekowschodni kot leśny jest prawdziwym małym leopardem. Całkowita długość jego ciała wynosi 70-90 centymetrów i podobnie jak jego nieco większy krewniak – lampart amurski – ma umaszczenie w cętki. Z tego też powodu jego inna nazwa brzmi amurski kot lamparci. Występuje w basenie rzeki Amur i na wybrzeżu Morza Japońskiego. Jego liczebność nie jest znana, ponieważ ten osobnik jest niezwykle ostrożny. Trudno go „schwytać” obiektywem fotopułapki, w tym na terytorium parku „Ziemia leoparda”: większość ukrytych kamer parku narodowego „skupia się” na leopardach i tygrysach; zostały one umieszczone w miejscach charakterystycznych przede wszystkim dla dużych kotowatych. Tym razem naukowcom po prostu się poszczęściło, powiedziała „Głosowi Rosji” rzeczniczka parku „Ziemia leoparda” Maria Okułowa.
To mało zbadany podgatunek kota leśnego, ponieważ jest on skrytym zwierzęciem. Zamieszkuje trudnodostępne miejsca, na przykład można je spotkać w sitowiu, ale nie można ich zobaczyć, a na śniegu nie pozostawiają śladów, ponieważ ten drapieżnik waży jedynie od 4 do 6 kilogramów. Obecnie dalekowschodni kot leśny został wpisany do Czerwonej Księgi Kraju Nadmorskiego pod kategorią „4”. Trafiają do niej drapieżniki, o których mało wiemy.
Na zdjęciu z fotopułapki, którą ustawiono w pobliżu miejsca, gdzie podkarmiane są zwierzęta bezpośrednio na szlaku turystycznym „Śladem leoparda”, można zobaczyć cztery kocięta razem z matką. Sądząc po rozmiarach kociaki maja od 3 do 4 miesięcy. Już niedługo rozstaną się i rozpoczną samodzielne życie. Zgodnie ze słowami ekologa, amurskie koty lamparcie żywią się myszami i żabami. Jednak mogą polować i na o wiele większą zdobycz – kuropatwy lub zające. Prawdopodobnie podkarmiacze, które ustawili pracownicy parku narodowego na szlaku leopardów, zwróciły uwagę kociej rodziny, dodała Maria Okułowa:
Widocznie o czasu do czasu tu przychodzą, a fotopułapka po raz pierwszy je sfotografowała. Ludzie bywają tam rzadko. Wycieczki docierają tam kilka razy w tygodniu. Można założyć, że koty nie tak już bardzo boją się ludzi. Oczywiście, jeśli przechodziliby obok, kocięta z kotką schowałyby się. Fotopułapki nie boją się.
Pracownicy Parku Narodowego „Ziemia leoparda” uważają, że obecność w miocie czterech podrośniętych kociaków – zazwyczaj jest ich tyle – to dobry znak. Są już prawie dorosłe. Świadczy to o tym, że mają wystarczającą ilość pożywienia, nie zagraża im niebezpieczeństwo, a turyści nie wywierają negatywnego wpływu na życie amurskiego kota lamparciego. Pracownicy parku narodowego czekają na nową sesję zdjęciową rzadkich drapieżników w celu kontynuowania badań nad ich populacją.
źródło: Głos Rosji
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
26.03.2025
Karmy dla kotów w Media Expert – jak wybrać karmę dla swojego mruczka?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla naszego kota to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Na rynku dostępne są różne rodzaje karm, a ich skład i przeznaczenie mogą znacznie się różnić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są rodzaje karm dla kotów oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą opcję dla naszego pupila.
undefined
17.03.2025
Bezdomne, głodne, skrzywdzone. Co możesz zrobić, żeby wesprzeć koty w potrzebie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Skoro czytasz ten artykuł, jest duże prawdopodobieństwo, że o Twoje nogi ociera się właśnie przynajmniej jeden kot. Jesteś kociarzem lub kociarą, nie wyprzesz się tego, a Twoje koty mają u Ciebie coś na kształt namiastki raju. Miały szczęście, które jest udziałem zdecydowanej mniejszości przedstawicieli tego gatunku. A co Ty możesz zrobić dla tych pozostałych – bezdomnych, głodnych, skrzywdzonych? Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! podpowiada.
undefined
30.01.2025
Wścieklizna u kota w województwie lubelskim! Nakaz szczepienia w 6 powiatach
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu nowego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. To już trzecie ognisko tej groźnej choroby w 2025 roku – wcześniej przypadki odnotowano również w województwie podkarpackim. W związku z tym wprowadzono dodatkowe nakazy szczepień ochronnych dla zwierząt, w tym kotów.
undefined