06.12.2018
Jak utrzymać w czystości dywan w kocim domu?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Życie z kotem dostarcza wielu radości, ale i bywa kłopotliwe. Czysty dywan w kocim domu - czy to w ogóle możliwe?
fot. Shutterstock
Kocia sierść w mieszkaniu i na ubraniach, plamy z kocich pawików i moczu oraz piasek i żwirek na dywanie. Jak sobie z nimi poradzić? Jak utrzymać w czystości dywan w kocim domu?
1. Zapobieganie to podstawa
Dywan w kocim domu jest narażony na wiele zanieczyszczeń. Najskuteczniejszy sposób to pozbycie się wykładzin z mieszkania. O wiele łatwiej wyczyścić panele, deski czy płytki. Najmocniej zapachy i plamy chłoną naturalne materiały jak wełna i bawełna. Prościej jest wywabić je z dywaników wykonanych ze sztucznych włókien.
Zastąp wielki dywan mniejszymi dywanikami. Nawet jeśli trafi się wyjątkowo oporna plama, łatwiej wyrzucić mały dywanik niż wielki dywan – to o wiele mniejsze koszty. Reaguj szybko. Jeśli zauważysz (usłyszysz), że twój mruczek zaczyna kaszleć i będzie wymiotował, zanieś go szybko w miejsce, gdzie są tylko płytki na podłodze.
Jeśli kot przeszedł zabieg kastracji lub cewnikowania, wygospodaruj dla niego spokojne i łatwe w czyszczeniu miejsce w łazience na czas, gdy będzie dochodził do siebie i mogą mu się zdarzyć wymioty czy mimowolne oddawanie moczu. Zaopatrz się w podkłady higieniczne i wyłóż nimi strategiczne miejsca.
2. Bądź przygotowany
Zadbaj, by w domu były zawsze środki pomocne w usuwaniu plam z moczu, kału i wymiocin. Bezpieczne dla domowych zwierząt i skuteczne. Czyli najlepiej zakupione w dobrych sklepach zoologicznych, oparte na enzymach.
Ostrożnie ze środkami chemicznymi do czyszczenia dywanów, dostępnymi w ogólnych sklepach czy marketach! Zawierają mocno skoncentrowane substancje chemiczne, bardzo toksyczne dla domowych zwierząt. Dlatego należy bezwzględnie stosować je zgodnie z instrukcją i zawsze upewnić się, że nie pozostały resztki środka na dywanie po zakończeniu czyszczenia.
Nie daj się zaczarować magii reklam. Kot, spacerując po dywanie z resztkami takiego środka, zbiera „chemię” na łapki, a potem myjąc się, połyka trujące drobinki. Kocie nerki powoli ulegają zatruciu – objawy nie muszą się pojawić od razu, ale po jakimś czasie, gdy uszkodzeniu ulegnie ok. 70% nerek. A tych zregenerować się niestety nie da. Niewydolność nerek to wyrok, który skraca życie naszego zwierzaka.
3. Domowe środki czyszczące
Pomocnymi w usuwaniu plam jest też wiele substancji, które masz w domu: płyn do mycia naczyń, ocet, woda utleniona, soda oczyszczona. Mycie i pranie usuwa plamy i bakterie, dodatkowo odkażając. Pamiętaj, by wykonać próbkę na małej powierzchni, sprawdzając, czy nie dywan nie ulegnie odbarwieniu. A po czyszczeniu dokładnie zmyj czyszczoną powierzchnię czystą wodą.
4. Czyszczenie na głębokości
Pamiętaj, że wiele plam pozostaje przy nasadzie włosa dywanu. Bądź dokładny, używaj odkurzacza, a czyszcząc, docieraj aż do samego dna dywanu.
5. Dywan w kocim domu! Czas twoim nieprzyjacielem
Im szybciej zabierzesz się za usuwanie plam, tym lepiej. Świeże zanieczyszczenia można usunąć o wiele skuteczniej niż zaschnięte i stare. Dodatkowo zastarzałe plamy mogą na stałe zmienić wzór twojego dywanu, nawet po dokładnym praniu.
Stosując środki enzymatyczne, czytaj dokładnie instrukcje – większość z nich działa skuteczniej po naniesieniu w większej ilości i przykryciu czyszczonego fragmentu folią. Przyczyna jest prosta – enzymy lepiej działają w mokrym środowisku. Warto też proces czyszczenia powtarzać aż do całkowitego pozbycia się zapachu i widoku plam.
Mieszkanie z kotem nie musi oznaczać mieszkania zaniedbanego, z przykrym zapachem. Zastosowanie się do powyższych rad pomoże ci zachować dom w nienagannym stanie. Znajomi i nieznajomi będą zaskoczeni – masz kota?! Ale tu wcale nie czuć kotem… I o to chodzi.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined