22.03.2018
Po koty do… Afryki! Niezwykła inicjatywa młodej Polki
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Yuska na jednej z wypraw uratowała kilkudniowe mruczki. Po powrocie do Polski postanowiła, że ponownie wyruszy do Afryki i przywiezie je ze sobą.
fot. shutterstock
Ta historia mogłaby posłużyć za scenariusz do filmu! Jej bohaterką jest pewna mieszkanka Krosna. Ania, znana też jako Yuska Muikkunen (niezwykły pseudonim powstał wskutek fascynacji Finlandią) uwielbia podróże. Spędziła sporo czasu m.in. w krajach afrykańskich. Teraz postanowiła polecieć do Afryki po koty. Właśnie tak!
Trasa koncertowa
Zacznijmy od początku. Wszystko zaczęło się od pewnego festiwalu muzyki afrykańskiej, na którym Yuska poznała członków zespołu muzycznego Songhoy Blues z Afryki. Znajomość przerodziła się w przyjaźń, a muzycy nie tylko zaproponowali krośniance, by dotrzymała im towarzystwa podczas trasy koncertowej po Europie, ale po jej skończeniu zaprosili ją do rodzinnej Mali.
Yuska zwiedziła afrykańskie kraje – Mali, Senegal oraz Gambię, która skradła jej serce. To właśnie tam ona i jej przyjaciel Malik podczas pobytu na plaży usłyszeli miauczenie kotów. Okazało się, że ktoś porzucił dwa kilkudniowe, rude kociaki. Yuska nie mogła pozwolić na to, by maluchy pozostały tam same sobie, dlatego postanowiła zabrać je do domu. Rudzielce otrzymały imiona – Mietek i Zbynia. Mimo niepomyślnych rokowań lekarza weterynarii udało się je uratować.
Po pewnym czasie do duetu dołączył kolejny porzucony kotek – Tadzio. Tak oto Yuska „dorobiła się” uroczego, afrykańskiego tria.
Powrót
Każda przygoda kiedyś musi dobiec końca. Dziewczyna wróciła do Krosna, gdzie pracuje, a swoje oszczędności przeznaczała na karmę dla kociaków i leczenie weterynaryjne. Jednak koszty utrzymania zwierzaków są znacznie droższe w Afryce, niż w Polsce, dlatego zrodził się pomysł, by koty… przywieźć do naszego kraju. Jednak zanim Mietek, Zbynia i Tadzio będą mogli cieszyć się wspólnymi chwilami z Yuską, czeka ich do pokonania spora odległość.
Chcieć to znaczy móc, czyli do Afryki po koty
Wydaje się, że Yuska działa w myśl zasady „dla chcącego nic trudnego”. Jednak sprowadzenie kociaków z Afryki wcale nie jest taką prostą sprawą – sam plan ich przetransportowanie wymagał od dziewczyny kilku tygodni pracy i wielu stresów. Mietek, Zbynia i Tadzio musiały zostać przebadane i zachipowane.
Na szczęście Yuska może liczyć na wsparcie siostry Asi, ale nie tylko – kibicuje jej wielu innych ludzi. 16 marca siostry wyleciały do Gambii, a powrót został zaplanowany na 24 marca.
Wiem, co się będzie działo. Już teraz ludzie mi to mówią: „Po co ty tam lecisz, po co przywozisz tu zwykłe koty z Afryki? Przecież jest tyle kotów na miejscu, które czekają na adopcję”. Ja chcę Polakom pokazać, co znaczy empatia i miłość do zwierząt. Reakcje ludzi mnie nie interesują. Chcę być szczęśliwa z moim Mietkiem, Tadziem i Zbynią – powiedziała Yuska dziennikarzowi z Krosno24.
Niecodzienne przedsięwzięcie dziewczyny wywołało sporo kontrowersji w mediach społecznościowych – mimo wielu pozytywnych głosów, niektórzy nie kryją, że jej decyzja jest dla nich dziwna i niezrozumiała. Do Afryki po koty? Cóż… My za to doskonale rozumiemy motywację Ani – trzymamy kciuki za nią i jej mruczących podopiecznych, niecierpliwie czekając na relację z podróży!
Źródło: krosno24.pl
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined