19.10.2017
Dlaczego koty „ugniatają”?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ugniatają, mruczą, czasem ciumkają i się ślinią. Niektóre koty wpadają wręcz w trans ugniatania. Dlaczego to robią?
fot. Shutterstock
Niektórzy opiekunowie doskonale znają takie zachowania kotów. Niestety nie wszyscy poprawnie interpretują sytuację, kiedy kot ugniata np. nasze kolana. To z kolei może prowadzić do szeregu nieporozumień na linii kot-człowiek. Ugniatanie często określane jest jako „wyrabianie ciasta”. Dlaczego? Ponieważ ruch ten przypomina piekarza, który wyrabia ciasto i prawie zawsze odbywa się na miękkiej powierzchni – kołdrze, poduszce czy też ludzkich kolanach.
Dlaczego kot ugniata?
Wyjaśnień dla tego zachowania jest wiele, jednak niewątpliwie jest ono instynktowne. Nowonarodzone kocięta ugniatają brzuch matki, stymulując przepływ mleka przez jej sutki. Przestarzała teoria głosi, że ugniatają koty zbyt wcześnie odstawione od matki – jednak obecnie wiemy, że nie jest to prawdą, gdyż ugniatają prawie wszystkie dorosłe koty, niezależnie od tego, w jakim wieku zostały zabrane od matki.
Bardziej prawdopodobne, że jest to zachowanie, które przypomina kotom ich wczesne dzieciństwo, a więc sprawia, że ugniatające koty czują się bezpieczne, szczęśliwe i spokojne.
Istnieje też bardziej praktyczny aspekt „wyrabiania ciasta” – koty mają gruczoły zapachowe w miękkich poduszeczkach na spodniej części łapy. Kiedy ugniatają, niektóre z ich unikalnych zapachów są uwalniane na powierzchnię. Zapach ten służy jako rodzaj terytorialnego znaku zakazu wjazdu dla obcych kotów i mówi: „to mój teren”. Więc kiedy twój kot ugniata twoje kolana, nie jest to tylko informacja, że czuje się wygodnie i bezpiecznie, ale także znak, że uznaje cię za swoją własność (podobnie jak drapanie, które jest naturalnym zachowaniem instynktownym kota, w wyniku którego kot pozostawia swój zapach, jak i wizualny znak dla innych kotów).
Czy można oduczyć ugniatania?
Ugniatania nie da się oduczyć i nie wolno za nie karać kota – jest to bowiem naturalne i instynktowne zachowanie.
Niektóre koty podczas ugniatania chowają pazurki zupełnie, inne wręcz przeciwnie – wyciągają je, a nawet drapią. Jeśli twój kot często oddaje się ugniataniu, możesz rozważyć przycięcie jego pazurków. Możesz też trzymać w pobliżu ulubionego fotela bądź kanapy ręcznik, którym przykryjesz kolana podczas seansu ugniatania.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
25.04.2022
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined