05.09.2018
Kocia obsesja na punkcie wody – skąd się bierze?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy twój kociak często odwiedza miskę z wodą? Może zauważyłeś, że nie jest tam po to, by ją pić, a się nią… bawić.
fot. Shutterstock
Mówi się, że koty boją się wody niczym „diabeł święconej”. I rzeczywiście – większość mruczków nie lubi moczyć sobie futerka (dlaczego tak się dzieje, sprawdzicie TUTAJ). Jednak wielu kocich opiekunów potwierdzi, że ich pupile nie tylko lubią wodę, ale wręcz mają na jej punkcie obsesję. Wkładanie łapek pod cieknący kran czy do miski napełnionej wodą, wrzucanie tam swoich zabawek, siadanie w mokrej wannie lub brodziku – to tylko nieliczne przykłady fascynacji tą cieczą. Dlaczego kot ma obsesję na punkcie wody?
Niektóre koty po prostu siedzą i patrzą na nią zahipnotyzowane, jeszcze inne się w niej zanurzają, a nawet próbują ją złapać. Domowe tygryski znane są ze swojego niezależnego charakterku, dlatego lubią podejmować własne decyzje. Czas na kąpiel? Prawdopodobnie będziesz musiał stoczyć walkę, namawiając kota na spotkanie z wodą – nawet, jeśli ją lubi. Jednak sprawa wygląda inaczej, gdy pozostawisz odkręcony kran. Nim się obejrzysz, kot z ciekawością zakradnie się, by bawić się wodą i obserwować, jak jej strużki znikają w otworze odpływu.
Powrót do instynktów
Wiele kotów lubi pić bieżącą wodę. Dlaczego? Odpowiedź prawdopodobnie tkwi w instynktach, które umożliwiają im przetrwanie. Koty przejawiają tendencję do szukania świeżej, czystej wody, która jest mniej podatna na szkodliwe bakterie od tej stojącej.
Ponadto koty nie potrzebują dużo wody, gdyż są potomkami zwierząt, które zasiedlały pustynię i większość potrzebnej cieczy pobierały z pożywienia.
Dlaczego kot ma obsesję na punkcie wody?
Czy zdarzyło ci się przyłapać twojego kota, kiedy próbował złapać wodę znajdującą się w misce? Zapewniamy, że nie jest w tym osamotniony – wiele mruczków „tak ma”. Istnieje kilka wyjaśnień takiego zachowania.
…by sprawdzić poziom wody w misce
Twój kot przejawia skłonność do zanurzania łapek w naczyniu z wodą, a następnie ją pije? W ten sposób prawdopodobnie sprawdza poziom cieczy, zanim zanurkuje swoim pyszczkiem w misce. Z racji tego, że ilość wody w naczyniu zmienia się w ciągu dnia, twój kot może po prostu chcieć się upewnić, jak pełna w danej chwili jest miska. Ponadto niektóre mruczki odczuwają pewien dyskomfort, kiedy ich pyszczki są mokre, dlatego zanim skonsumują wodę sprawdzają, czy naczynie wypełnione jest po same brzegi, by uniknąć niepotrzebnej „kąpieli”.
…bo dostarcza rozrywki
W kocich oczach woda może być naprawdę atrakcyjną „zabawką”. Mruczki uwielbiają wszystko, co się rusza, a kocia łapka idealnie potrafi wprawić ją w ruch. Ponadto woda odbija refleksy świetlne. I chociaż nie wszystkie koty lubią kąpiele, to zanurzanie się w wodzie na własnych zasadach jest już zdecydowanie bardziej interesujące i godne kociej uwagi. Niektóre domowe tygryski wrzucają też swoje ulubione zabawki do miski z wodą – więcej o tym, co znaczy takie zachowanie, pisaliśmy TUTAJ.
Jeśli twój kot ma obsesję na punkcie wody, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że spodoba mu się fontanna, która nie tylko zaangażuje go w zabawę, ale też zachęci do picia. Cieknący kran zapewni podobny sam efekt. Nieważne dlaczego kot ma obsesję na punkcie wody i niezależnie od tego, czy jest to fontanna dla kotów, bieżąca woda czy tradycyjna miska, pamiętaj by zawsze była to czysta i świeża woda.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
01.04.2025
Czy koty wyczuwają raka? Sprawdź, jak to robią!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie ulega wątpliwościom, że koty to wspaniali ratownicy. Dzięki swoim niesamowitym zmysłom i trosce o opiekunów leczą nas na co dzień oraz w razie ataku groźnej choroby. Okazuje się także, że koty wyczuwają raka!
undefined
13.03.2025
Czy koty wyczuwają chorobę u drugiego kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wydaje się oczywiste, że koty wiedzą, kiedy inny kot jest chory. Niezwykle trudno to jednak udowodnić! Wszystko dlatego, że to kwestia emocji i zmysłów.
undefined
18.02.2025
5 ciekawostek o trójkolorowych kot(k)ach
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Uwielbiamy je za niezwykłe wzory na futerku, od których trudno oderwać oczy. Nie każdy wie, że z tym nietypowym umaszczeniem tricolor wiąże się sporo interesujących ciekawostek!
undefined