25.01.2018
Dlaczego kot liże różne dziwne rzeczy? Oto jest pytanie
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty zadziwiają nas na każdym kroku. Jednak co mają na myśli, gdy liżą dziwne przedmioty? Szukamy odpowiedzi.
fot. Shutterstock
Czy wasz kot liże dziwne rzeczy? Ściany, telewizor, dywan, okna, szczotki do toalet, ubrania, reklamówki, zmiotki to tylko część przykładów. Tobie wydaje się, że robią to bez żadnej przyczyny, ale kot zawsze ma swoje powody. Niestety człowiek nie poznał jeszcze wszystkich kocich tajemnic i ta jest jedną z tych nieodkrytych do końca. Mamy jednak kilka prawdopodobnych hipotez.
Dlaczego kot liże ściany?
Kot liże różne przedmioty, ponieważ ciekawie dla niego pachną. Może o ścianę obtarł się jakiś inny kot? Narząd Jacobsona, szósty zmysł, który znajduje się na kocim podniebieniem, odbiera i przetwarza lotne substancje chemiczne. Jest dla kotów dodatkowym noskiem. Lizanie przedmiotów to wąchanie ich, tylko że w inny sposób. Zlizywanie ich powierzchni, pozwala przy okazji na zamaskowanie tych obcych zapachów. Mówi się także, że koty liżąc różne przedmioty, pragną uzupełnić w swoim organizmie brakujące składniki mineralne. Na wielu przedmiotach może znaleźć się śladowa ilość na przykład soli albo wapnia, na które łakome są mruczki.
Dlaczego koty liżą ludzi?
Ze względu na zapach i smak koty liżą także ludzką skórę albo włosy. Widocznie odpowiadają im nasze produktów do pielęgnacji albo naturalne olejki znajdujących się w ludzkim ciele. To także okazywanie uczuć. Zaprzyjaźnione koty często myją się nawzajem. Jeśli chcą zadbać o naszą higienę – to znak, że traktują jako część swojej grupy. W kociej etykiecie to niezwykły komplement. Jeśli jednak ci to przeszkadza – posmaruj się albo popryskaj produktem o cytrusowym zapachu. Koty nie lubią tego typu aromatów.
Dlaczego koty uwielbiają foliowe torebki?
Folia dla kotów niezwykle atrakcyjny zapach. Szczególnie jeśli wcześniej znajdywały się w niej jakieś produkty spożywcze. Torebki po mięsie, po rybie, po kanapce to dla mruczków ekskluzywny towar! W foliówkach super jest też to, że wydają dźwięki podobne do małych gryzoni buszujących w trawie i że jest w nich ciepło. Niektóre torby robione są dziś z biodegradowalnych materiałów zawierających skrobię kukurydzianą, co niezwykle przyciąga uwagę kotów. Pamiętaj jednak, że połknięcie folii może skończyć się dla kota tragicznie, także lepiej głęboko chować tego typu przedmioty.
Dlaczego koty „ciumkają”?
„Ciumkanie” twoich ubrań może być oznaką tęsknoty. Kot lubi twój zapach, czuje się przy tobie bezpiecznie i gdy jesteś poza domem, stara się nadrobić twoją nieobecność zapachem. To także powrót do dzieciństwa. Ssanie wyzwala w kocim mózgu hormon szczęścia, który potrafi nawet uzależnić. Inną przyczyną może być złe żywienie. Gdy w kociej diecie brakuje na przykład błonnika, puszek stara się go szukać na własną rękę. Ssanie to jeden z elementów łaknienia spaczonego.
Dlaczego kot liże okna?
Gdy kot liże okna, koniecznie sprawdź stan jego miseczki z wodą. Mruczek może być odwodniony, a to dla niego niezwykle niebezpieczne. Na oknach kumuluje się wilgoć, której może brakować w kocim organizmie. Pamiętaj, że kot powinien pić dużo wody. Miseczka musi być codziennie myta, a stać powinna w innym miejscu niż ta z karmą.
Dlaczego kot liże i gryzie szczotki?
Szczotko szczotko, hej szczoteczko! Czy twój kot uwielbia wszelkiego rodzaju szczoty? Te do toalety, do zębów, zmiotki i miotły? To prawdziwa kocia tajemnica. Wspólna faktura tych przedmiotów może wskazywać, że kot potrzebuje czegoś ostrego, czym może na przykład przeczyścić sobie zęby.
Nuda oraz stres
Kot to typowy rutyniarz. Uwielbia spokój i stabilny tryb życia. Jednak należy uważać, aby nasz kociak z rutyny nie wpadł w nudę. Od tej tylko krok do depresji i związanej z nią frustracji. Kot robi wiele dziwnych rzeczy z nudy, może przez nią też gryźć i lizać różne przedmioty. Aby temu zapobiec musimy dostarczać kotu rozrywek. Najlepsza na wszelkie zło jest dla kota zabawa.
Mruczki są także niezwykle podatne na stres, a zdenerwować potrafi je praktycznie każda najmniejsza zmiana. Wbrew pozorom to delikatne stworzenia. Swój niepokój okazują na różne sposoby, na przykład poprzez nadmierne wylizywanie swojej sierści. Podobnie może być podczas lizania różnych przedmiotów. Może to odpręża nasze nerwuski?
Jak widzisz powodów tego, że kot liże lub gryzie różne dziwne rzeczy, może być wiele. Pamiętaj, że takie zachowanie, szczególnie jeśli przyjmuje kompulsywny charakter, może być dla kota szkodliwe. Chowajmy przedmioty, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo połknięcia i takie, których kot nie powinien lizać. Zamykajmy deskę klozetową, bo kot, który liże kibelek może zatruć się chemikaliami. Gdy widzimy takie zachowanie, odwracajmy uwagę kota czymś innym, na przykład zabawą albo pieszczotami. Nie zaszkodzi wizyta u weterynarza, który mógłby wykluczyć przyczyny zdrowotne.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined