29.11.2018
Dlaczego kot je żwirek z kuwety?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy twój kot zjada żwirek? Koniecznie poznaj przyczynę tego zachowania i uratuj swojego pupila!
fot. Shutterstock
Wielu opiekunów boryka się z problemem zjadania granulek z kuwety przez swojego pupila. Choć to, że kot je żwirek, może się wydawać dziwne, to taki problem czasami naprawdę zdarza się w kocich domach. Żwirek co prawda nie jest toksyczny, lecz jego predyspozycje do zbrylania się mogą przysporzyć kotu sporo poważnych problemów, takich jak zaczopowania układu trawiennego, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia! Żwirek to ogromne wyzwanie trawienne dla organizmu kota.
Jak oduczyć mruczka stołowania się w kuwecie? I w ogóle dlaczego kot je żwirek?
Żwirek to nowość
Problem dotyczy zazwyczaj małych kociąt, które padają ofiarą swojej młodzieńczej ciekawości. Chętnie posmakują wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu ich pyszczków. Jednak również dorosłym kotom zdarza się próbować kuwetowych granulek. Szczególnie, jeśli akurat zmieniliśmy rodzaj stosowanego żwirku. To koci sposób na sprawdzenie, z czym mają do czynienia. Nie mogą przecież wziąć przedmiotu w ręce i obejrzeć go z bliska, tym bardziej, że koty nie widzą tego, co znajduje się tuż przed ich nosem. Narządami poznawczymi stają się zatem język i nos. Wąchanie żwirku nie zaszkodzi kotu, ale zjadanie go to już inna sprawa.
Jeśli widzisz, że kot zjada żwirek w ramach zabawy, staraj się przekierowywać jego uwagę na prawdziwe zabawki. Wytrwale wyciągaj kota z kuwety jeśli robi tam coś innego niż załatwianie się i starannie zamykaj worek ze żwirkiem.
Kot nie wie, czym jest kuweta
Inną przyczyną, również występującą w przypadku maluchów jest to, że koty nie wiedzą, do czego służy kuweta i nie rozumieją, czemu opiekun wciąż je do niej wkłada. Warto zaczekać z adopcją, dopóki kocia mama nie nauczy puszka samodzielnego załatwiania się. Kotek, który został porzucony, albo zbyt wcześnie rozdzielony z rodziną, po prostu nie wie, jak się zachowywać i co do czego służy. Zastanawia się, czy to legowisko, czy może wielka miska? Zastanówmy się sami. Żwirkowe lub drewniane granulki mogą przypominać kotu karmę.
Jeśli to możliwe, poczekaj z zabraniem kociaka minimum 8-12 tygodni. A jeżeli przygarnąłeś porzuconego kotka, sam musisz nauczyć go, jak być kotem. Wyraźnie pokaż kotu, gdzie są miseczki z jedzeniem, a gdzie toaleta. Jeśli widzisz, że maluch zachowuje się nieswojo, chodzi po domu – spróbuj włożyć go do kuwety. Trzeba próbować aż do skutku, aż zapamięta, że to tutaj ma załatwiać swoje potrzeby.
Brak witamin w diecie
Mruczki czasami jedzą wyściółkę kuwety z powodu niepełnowartościowej diety. Jeśli kotu brakuje witamin, stara się na różne sposoby uzupełnić braki. Niewykluczone, że cierpi z powodu niedoboru krzemu lub żelaza.
Pochyl się nad składem karmy, którą podajesz kotu. Czy aby na pewno jest dobrej jakości? Może warto zainwestować w coś lepszego. Zawsze możesz zdecydować się na dodatkowe podawanie kotu witamin i suplementów. Pamiętaj jednak, aby wcześniej skonsultować to z weterynarzem. Nie podawanie witamin jest bowiem lepsze niż podawanie ich w złych ilościach. Polecamy również zasiać dla kota trawkę. Zapewniamy, że mruczek będzie zachwycony! Wprowadzenie przekąsek, które będą cennym urozmaiceniem kociej diety, również powinno odciągnąć kota od pałaszowania wyściółki z kuwety.
To może być choroba
O ile u małych kociąt podjadanie żwirku może stanowić element zabawy albo zaspokajania ciekawości, to u dorosłych osobników takie zachowanie powinno nas mocniej zaniepokoić. Anemia, zapalenie trzustki, choroba nerek, choroba wątroby, białaczka, problemy z układem pokarmowym albo nerwowym – to wszystko może być potencjalną przyczyną, dla której kot je żwirek. Najlepszą metodą, by upewnić się, że naszemu kotu nic nie dolega, jest przeprowadzenie badań weterynaryjnych. Od ustalenia tego, że kot nie jest chory, rozpoczyna się praca z każdym behawioralnym kłopotem u kota.
Syndrom pica
Syndrom pica to spaczone łaknienie u czworonogów. A więc podjadanie żwirku może być jego objawem. Wykazywanie apetytu na rzeczy nieprzeznaczone do jedzenia najczęściej jest spowodowane stresem, nudą, chęcią zwrócenia na siebie uwagi oraz zaburzeniami behawioralnymi. Niezaspokajanie kocich potrzeb, skazywanie kota na samotność – to najbardziej denerwuje domowe mruczki. Najczęściej zjadane przez koty substancje to: ziemia, gumowane przedmioty, papier, drewno, sznurki, plastik, ale także właśnie kuwetowe podłoże. Metodą na wyeliminowanie syndromu pica jest poznanie i wykluczenie jego przyczyn.
Jeśli twój kot je żwirek, spróbuj przede wszystkim ustalić tego przyczynę. Może nowa wyściółka zbyt atrakcyjnie pachnie? Niektóre koty szaleją za zapachowymi żwirkami, jeśli jednak pachną zbyt dobrze, może skończyć się właśnie na zjadaniu go. Dla kotów częstujących się żwirkiem polecamy zatem produkty neutralne, bezzapachowe, niezbrylające, najlepiej drewniane.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined