07.03.2018
Dlaczego kot drapie meble? Wcale nie chodzi o ostrzenie pazurów!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Widok ulubionego fotela w „artystycznych” strzępach może przyprawić niejednego właściciela o ból głowy.
Fot. Shutterstock
Koty to cudowne zwierzęta, które potrafią wywołać uśmiech na twarzach właścicieli nawet w najpochmurniejszy dzień. Jednak widok ulubionego fotela czy rogu kanapy w „artystycznych” strzępach może przyprawić niejednego opiekuna o ból głowy. Zanim zdenerwujesz się na swojego mruczka, policz do 10, przeanalizuj zachowanie pupila i przede wszystkim w ogóle dowiedz się, dlaczego kot drapie meble.
Dlaczego kot drapie meble?
Wiele osób uważa, że koty drapią meble czy inne przedmioty, bo w ten sposób ostrzą swoje pazury. Owszem, jak w każdej „plotce” i w tej jest ziarenko prawdy. Drapanie to normalne zachowanie u kotów, jednak kryje się za nim coś więcej niż chęć „zrobienia sobie manicure”.
Drapanie dobre dla pazurków
Wbrew powszechnemu mniemaniu wcale nie chodzi o ostrzenie pazurków, ale pozbywanie się ich martwej, zewnętrznej powłoki. Pazury, podobnie jak paznokcie u ludzi, rosną, a ich płytka się starzeje – jednocześnie od spodu rośnie nowsza warstwa rogowa. W końcu zewnętrzna warstwa rozpada się na połówki i odpada – pewnie nieraz widzieliście takie połówki pazurków w legowisku swojego kota bądź miejscach, gdzie ma zwyczaj drapać. Drapanie szorstkiej powierzchni pomaga kotu w naturalny sposób pozbyć się tych martwych łusek.
Drapanie jako forma znakowania
Oto prosty fakt, z którego wielu ludzi wciąż jeszcze nie zdaje sobie sprawy. Otóż na kocich łapkach znajdują się gruczoły zapachowe. Podczas drapania kot zostawia na przedmiotach swój zapach, znacząc w ten sposób terytorium. Komunikuje on nie tylko tobie, ale i całemu światu, że to miejsce należy do niego i nikomu go nie odda!
Drapanie uwalnia stres
Zastanów się, w jakich sytuacjach widziałeś kota, który drapał meble. Niektóre koty mogą chcieć w ten sposób po prostu odreagować nagromadzone emocje – lęk czy strach. Tak samo, jak tobie zdarza się przekląć czy podnieść głos w stresującej sytuacji.
Drapanie umożliwia kotu rozciąganie
Oprócz znakowania terenu i pozbywania się zniszczonej zewnętrznej warstwy paznokcia, co swoją drogą można porównać do węża zrzucającego swoją skórę, koty w ten sposób skutecznie rozciągają mięśnie swojego ciała. Ostatecznie, jeśli mruczek spał kilka dobrych godzin zwinięty w kulkę, to musi je jakoś rozluźnić.
Jak widzisz, drapanie jest dla zwierzęcia niezaprzeczalnie ważną czynnością i z jego punktu widzenia ma wiele zalet. Twój pupil nie musi drapać mebli, jeżeli udostępnisz mu inny obiekt, który będzie mógł skrobać do woli. Drapak dla kota powinien rozwiązać problem smętnie zwisających tkanin wyciągniętych z kanapy. Jeśli jednak nie, to cóż… będziesz musiał pogodzić się z artystyczną wizją mebli swojego mruczka. W końcu czego się nie robi z miłości.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
Jak rozruszać leniwego kota? 6 istotnych wskazówek
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój mruczek tylko by jadł i spał? Sprawdź, jak w pozytywny sposób możesz zachęcić go do większej aktywności.
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined