07.01.2019
Dlaczego kot atakuje twoje nogi?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie możesz w spokoju przejść z pokoju do kuchni, by nie znaleźć się na celowniku domowego „tygrysa”? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.
fot. Shutterstock
To zachowanie bywa urocze u kociąt, ale w przypadku dorosłych osobników zwykle przestaje być zabawne. Denerwujesz się, bo przy każdej okazji kot atakuje twoje nogi? Weź głęboki wdech i dowiedz się, z czego wynikają takie „zabawy”.
Dlaczego kot atakuje twoje nogi?
Możesz być pewien jednego: nie robi tego złośliwie. Każde kocie zachowanie ma swoje uzasadnienie i tak jest również w tym przypadku. Na początek przypomnij sobie, kim w rzeczywistości jest twój mruczący podopieczny. Zgadza się, to drapieżnik i urodzony łowca. Choć jada z eleganckich miseczek i z godnością rezyduje na miękkiej kanapie, musi podążać za swoim instynktem. Ten zaś nakazuje mu polować – jeśli brakuje ofiar z prawdziwego zdarzenia, celem będą obiekty, które akurat są w zasięgu jego łapek. Tak się składa, że mogą być to m.in. twoje nogi.
Zaczajanie się i pogoń za ofiarą to czynności, które są niezbędne dla zachowania kociego zdrowia i dobrego samopoczucia. Twój mruczek musi polować, bo takim stworzyła go natura. Skoro nie opuszcza mieszkania, powinieneś dbać o to, by zaspokajał swoje instynkty podczas zabawy, np. wędką lub piłeczką. Jeśli nie otrzyma od ciebie takiej możliwości, sam będzie „organizował” sobie ofiary. A ponieważ prawdopodobnie jesteś jedynym ruchomym celem w okolicy, jest duże prawdopodobieństwo, że ty i twoje nogi staniecie się obiektem licznych zasadzek.
Co zrobić, by przestał?
Fakt, że twój kot poluje na twoje nogi w większości przypadków nie wynika z agresji. To po prostu forma zabawy w polowanie, której z jakiegoś powodu stałeś się obiektem. Nogi się ruszają i są „na poziomie” kota, który może je łatwo pochwycić – to dlatego je atakuje i ucieka. Nie rozumie przy tym, że ciebie to nie bawi – nie myśli w tych kategoriach, po prostu realizuje swoją potrzebę. Chcesz, by tego nie robił? Musisz zapewnić mu możliwość polowania na inne, „właściwe” obiekty – mówiąc wprost, więcej się z nim bawić. Najlepiej w krótkich sesjach, kilka razy dziennie – w ten sposób mruczek rozładuje nagromadzoną energię i zaspokoi naturalne instynkty. To znacząco zwiększy szanse na to, że zostawi twoje nogi w spokoju.
Jeśli masz w domu małego kotka, od początku i konsekwentnie ucz go, że twoje nogi i ręce nie są przeznaczone do gryzienia. To zaprocentuje w przyszłości – koty, którym za młodu nie pozwalano na zabawy w gryzienie, rzadziej „atakują” opiekunów w dorosłym życiu. Jeśli jednak w przypadku twoim i twojego mruczka to tzw. musztarda po obiedzie, pozostaje ci przekierowywanie kociej energii na wspólne zabawy bez żywych celów. Jeśli twój mruczek jest jedynym kotem w domu, pomysłem wartym rozważenia może być też przygarnięcie dla niego kolegi. Dwa koty z reguły bawią się i polują między sobą – co oczywiście nie oznacza, że można poświęcać im mniej czasu. Od kociej wędki czy pluszowej myszki i tak nie ma ucieczki 😉
A czy twój kot poluje na twoje nogi? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzach!
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined