22.04.2022
Czas na sprzątanie! Czy środki czystości są bezpieczne dla kotów?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W każdym domu odnajdziemy chemię służącą do sprzątania. Jak te chemiczne preparaty wpływają na pupila - czy środki czystości są bezpieczne dla kota?
Fot. Shutterstock
- Do środków czystości niebezpiecznych dla kotów należą m.in. wybielacz, chlor, amoniak i fenole.
- Powinniśmy uniemożliwić kotu dostęp do niebezpiecznej chemii gospodarczej, tak samo jak odgradzamy go od śmieci czy od niektórych produktów spożywczych.
- Kontakt z toksycznymi środkami może prowadzić do chorób skóry, układu oddechowego i pokarmowego u kota.
- Kot ma ogromną styczność z powierzchniami i często się wylizuje, przez co łatwiej mu połknąć szkodliwe substancje.
- Należy pamiętać także o środkach piorących i unikać takich, które zawierają intensywne substancje zapachowe.
- Warto poszukać na rynku produktów, które są bezzapachowe i hipoalergiczne – one będą przyjazne dla naszych czworonogów.
Środki chemiczne są obecne w każdym domu. Znajdziemy je zwykle w kuchniach czy łazienkach. Opiekunowie czworonogów dzielący swój dom z pupilami, powinni zadać sobie pytania: „Czy środki czystości są bezpieczne dla mojego zwierzaka? Co zrobić, żeby zapobiec ryzykownym sytuacjom?”. Poznajmy odpowiedzi na te i inne pytania związane z tą kwestią.
Szczególnie niebezpieczne chemikalia
Część powszechnie używanych środków czystości może zaszkodzić naszym pupilom, jeśli wejdą z nimi w kontakt. Można wśród nich wymienić m.in.: wybielacz, chlor, amoniak, alkohol izopropylowy, formaldehyd (aldehyd mrówkowy) i fenole. Tak jak chowamy nieodpowiednie produkty żywnościowe, czy też zagradzamy naszemu kotu dostęp do śmieci, tak samo powinniśmy uniemożliwić zwierzakowi dostęp do toksycznej chemii gospodarczej. To bardzo ważne, gdyż połknięcie przez kota toksycznego środka chemicznego może skończyć się poważnymi dolegliwościami.
Kot ma dużą styczność z powierzchniami
Warto pamiętać o tym, że kot ma bezpośrednią styczność z podłogą, szafkami czy blatami. Dotyka powierzchni gołymi łapkami przez co może zbierać niedokładnie starte płyny. Ponadto mruczki mają skłonność do lizania przedmiotów czy powierzchni, a także wylizywania siebie w ramach „autohigieny”. To wszystko sprawia, że kotu łatwiej się zatruć środkami czystości, których używamy w naszych domach. Z tego powodu powinniśmy jeszcze bardziej troszczyć się o to, jak obchodzimy się z chemią gospodarczą, a także zwracać uwagę na to, jakie środki czystości wybieramy.
Koty są znacznie mniejsze i wrażliwsze od ludzi. Nawet niewielkie ilości silnych chemikaliów mogą spowodować podrażnienie skóry, dróg oddechowych czy chorobę układu pokarmowego. Nasze zwierzęta często się myją, a więc środek czyszczący, który dostał się na łapy lub sierść może łatwo trafić do pyszczka – jak podaje cuteness.com.
Nie wszystko musi pachnieć fiołkami…
Opiekunowie mruczków często o tym zapominają, ale raczej powinno się unikać środków zawierających sztuczne barwniki czy substancje zapachowe. Tyczy się to także proszku do prania czy płynu do płukania itp., szczególnie, że zwierzak będzie miał potem bezpośrednią styczność z substancjami zapachowymi w nich zawartymi. Pierzemy koce, ubrania, pościel, na której mruczek czasami leży – nie możemy o tym wszystkim zapominać… nie mieszkamy sami.
Bezpieczne produkty
Na szczęście istnieją też produkty bezpieczne dla naszych czworonogów. Działają firmy produkujące bezzapachowe, hipoalergiczne detergenty i środki czyszczące. Gdy rozejrzymy się na rynku z pewnością znajdziemy coś, co będzie odpowiednie zarówno dla nas, jak i dla naszego pupila. Można skorzystać także z naturalnych środków czystości, np. z orzechów piorących czy mydlnicy lekarskiej.
źródło: https://www.cuteness.com/13771471/are-seventh-generation-cleaning-products-safe-for-pets
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
20.12.2024
Anemia u kota. Jak objawia się niedokrwistość i jak ją leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Domowy mruczek też może cierpieć na niedokrwistość. Jakie przyczyny może mieć anemia u kota, na czym polega i jak pomóc zwierzakowi w takiej sytuacji?
undefined
16.12.2024
Badanie moczu u kota – kiedy je wykonać i jak pobrać próbkę?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Badanie moczu to jedno z najważniejszych profilaktycznych badań w przypadku kotów. To bardzo proste badanie, które może nam wiele powiedzieć o stanie zdrowia naszego mruczka. Kiedy należy je wykonać i jak pobrać mocz do badania od kota?
undefined
15.12.2024
Koci behawiorysta. Jak wybrać dobrego behawiorystę dla kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koci behawiorysta to nieoceniona pomoc przy mruczku, który sprawia problemy. Jak wybrać dobrego specjalistę i jak powinna wyglądać współpraca z behawiorystą dla kota?
undefined