19.01.2019
Czy koty potrafią liczyć?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty to bardzo inteligentne zwierzęta, ale czy potrafią liczyć?
fot. Shutterstock
Prawdopodobnie słyszałeś wiele historii lub nawet widziałeś filmy, w których psy chwalą się matematycznymi zdolnościami. Psy wydają się wyposażone w możliwość liczenia przedmiotów, a nawet dodawania i odejmowania. A jak jest z kotami? Czy koty potrafią liczyć? To – jak zwykle – zupełnie inna historia…
Po co kotu umiejętność liczenia?
Doświadczenia pokazują, że niektóre zwierzęta potrafią wykonywać proste działania matematyczne. Na czele rankingu zwierzaków, które radzą sobie z tym najlepiej, są oczywiście małpy. Inne gatunki, które także nieźle radzą sobie z prostymi obliczeniami to wilki, pszczoły, niedźwiedzie, a nawet ryby. Tylko po co zwierzakom ta umiejętność? Wykorzystują ją, aby ułatwić sobie codzienne życie. Pomaga im to także w zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa. W jaki sposób?
Udowodniono, że dzikie koty, takie jak lwy, mają zdolność wiązania liczb z dźwiękami. Badania wykazały, że pod wpływem ilości usłyszanych odgłosów podejmują decyzję, czy podążać w dane miejsce, czy raczej nie jest tam dla nich zbyt bezpiecznie. Ryby gupiki natomiast zawsze wybierają większą ławicę, gdyż w większej grupie raźniej się czują.
Podczas gdy dzikim zwierzętom liczenie przydaje się do tego, by zapewnić sobie bezpieczeństwo, na co miałaby się zdać ta zdolność domowym mruczkom?
Czy koty potrafią liczyć?
Odpowiedź na to pytanie jest trudna, z powodu ogólnego braku badań na ten temat. Te zwierzęta wciąż mają przed nami wiele tajemnic, które trudno odkryć. Tym bardzie,j że kotom wcale nie zależy na tym, abyśmy się o nich więcej dowiedzieli. Ich ogólna niechęć do udziału w jakichkolwiek zadaniach nie ułatwia sprawy. Z niewielu udanych prób, które udało się przeprowadzić, wynika, że kocia umiejętność liczenia jest porównywalna do poziomu, jaki reprezentują ryby. A ten uważa się za dość biegły, jak na zwierzęce warunki.
Zamiast matmy
Popularna jest opinia, że kot musi liczyć, aby móc kontrolować swój miot. A więc dotyczyłoby to głównie samiczek, gdyż panowie w dużo mniejszym stopniu interesują się swoim potomstwem.
Koci specjaliści twierdzą jednak, że koty częściej używają węchu lub słuchu, aby stwierdzić, czy wszystkie kociaki są w gnieździe. Nie liczą poszczególnych członków swojej rodziny. W ten sam sposób koty miałyby sprawdzać stan stada, jeśli żyją w większych grupach.
W niektórych przypadkach uważa się jednak, że koty mają zdolność rozpoznawania różnych wielkości. I nie – nie mówimy jedynie o wielkości pudełek, do których z taką frajdą wskakują (oczywiście im mniejsze, tym lepsze).
Mierzenie zdolności kotów nie jest łatwym zadaniem. Przez to niezwykle trudno z całą pewnością stwierdzić, czy koty potrafią liczyć, czy też nie. Przeprowadzonych badań nie ma za bardzo z czym porównać, gdyż wykonano ich zbyt mało. Natomiast wyniki tych, które się udały – łatwo obalić. Daleka droga przed nami, aby dojść do ostatecznego wniosku. A może wy macie jakieś dowody na potwierdzenie tezy, że koty potrafią liczyć?
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined