03.12.2019
Czy koty medytują?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli szukasz przewodnika w medytacji, to już nie musisz. Najlepszym nauczycielem będzie twój… kot.
fot. Shutterstock
Patrząc na styl życia kotów, bez wątpienia można powiedzieć, że są one mistrzami sjesty. Od mruczków możemy się naprawdę wiele nauczyć – również tego, jak odpoczywać. Zastanawiałeś się kiedyś, czy koty medytują? Wiele wskazuje na to, że tak.
Brak pogmatwanych myśli
Ludzie często gubią się w natłoku swoich myśli. A koty? Wydaje się, że nie mają tego problemu. Skupiają się jedynie na rzeczach, która dzieją się ni mniej, ni więcej tylko w czasie rzeczywistym. Owszem, potrafią się łatwo rozproszyć, ale równie szybko mogą ponownie się skupić i wyciszyć. Z pewnością zauważyłeś, że koty mogą przez dłuższy czas siedzieć czy też leżeć w bezruchu. To zaś okazuje się bardzo trudne dla większości ludzi.
Odprężenie na zawołanie
Kot, który w jednej chwili biega za wędką z piórami i rzuca się na nią, za chwilę potrafi gwałtownie przerwać gonitwę. Kiedy mruczek stwierdzi, że ma dość, po prostu zatrzymuje się na środku pokoju, opada na bok i w zaledwie w kilka sekund odpływa – zupełnie, jakby miał w sobie wewnętrzny przełącznik.
Koty medytują poprzez mruczenie
Jest wiele sposobów medytacji, jednak wielu specjalistów poleca medytację z mantrą (z wibracją dźwiękową). Teraz spójrz na swojego kota – co robi, kiedy chce się uspokoić czy złagodzić stres? Tak, mruczy! Co prawda, my nie potrafimy wydawać z siebie takich dźwięków, ale możemy chociaż próbować 😉 Lepszym rozwiązaniem wydaje się jednak korzystać z kojącego mruczenia pupila, które z pewnością udzieli się również tobie, zwłaszcza gdy zwierzę wypoczywa na tobie.
Koty robią jedynie to, co je uszczęśliwia
Koty nie tylko robią, co chcą – przede wszystkim skupiają się na tym, co je uszczęśliwia. No chyba, że opiekun, wbrew woli mruczka, zabierze pupila do weterynarza 😉 Wydaje się, że koty żyją chwilą i nie rozpamiętują tego, co było. Ponadto, samo obserwowanie kota, kiedy ten robi rzeczy, które sprawiają mu radość, może mieć pozytywny wpływ również na ciebie.
Czy według ciebie koty medytują? Jeśli tak, to czego możemy się od nich nauczyć?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
19.11.2024
Jak odróżnić żbika od kota domowego?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choć żbik (Felis silvestris) i kot domowy (Felis catus) są bardzo blisko spokrewnione to istnieje wiele różnic, które pozwalają je odróżnić. Dla osób mniej obeznanych z dziką przyrodą zadanie to może być trudne, ponieważ wiele pręgowanych kotów domowych przypomina żbiki. Dokładne obserwacje mogą pomóc w identyfikacji. Spójrzmy więc na cechy, które warto wziąć pod uwagę, aby bezbłędnie rozpoznać dzikiego żbika od kota domowego.
undefined
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined