11.05.2019
Czy koty mają… pępki?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pępek to pozostałość po pępowinie, która łączy w brzuchu dziecko z mamą. Koty również używają tego systemu podczas okresu płodowego. A skoro koty mają pępowiny, to czy mają też pępki?
fot. Shutterstock
Są pytania, na które odpowiedzi wydają się najbardziej oczywiste w świecie. Jednak, gdy ktoś je zada… zapada konsternacja i cisza. Okazuje się bowiem, że pozornie najbardziej oczywiste kwestie w rzeczywistości wcale nie są takie oczywiste. Tak właśnie jest z kocim pępkiem. Bo jak odpowiedzieć na pytanie: czy koty mają pępki? Czy ktoś kiedykolwiek jakiś widział?
Czy koty mają pępki?
Pępek to miejsce, z którego w okresie płodowym z brzucha wychodziła pępowina. Po narodzinach pępowina przestaje być potrzebna. Pozostałość po niej pozostaje jednak na całe życie. Najbardziej widoczna wgłębiona lub wypukła blizna jest zauważalna u ludzi i u małp. To element naszego ciała – trudno sobie wyobrazić, że mogłoby go nie być.
U ludzi po narodzinach pępowinę przecina lekarz (czasem ojciec), a blizna po niej to właśnie pępek. Koty, tak jak większość ssaków, również są wyposażone w pępki. W końcu w okresie płodowym małe kotki także są połączone ze swoją mamą pępowiną (każdy maluch ma swoją), przez którą dostarczane są składniki odżywcze i tlen, a zabierane produkty przemiany materii i dwutlenek węgla. U kotków pępowinę przegryza kocia mama od razu po urodzeniu. Jej resztki usychają i odpadają w trakcie trzech dni.
Teoretycznie więc na kocim brzuszku powinien pozostać pępuszek – tak samo, jak w przypadku ludzi. Tylko czy ktokolwiek kiedykolwiek widział pępek u kota?
Gdzie koty mają pępki?
U kotów, nieco inaczej niż u ludzi, pępek chowa się pod skórą. Miejsce po pępowinie dokładnie zarasta i nie pozostaje po niej żaden ślad. Nie zaobserwujemy więc u kota pępka w takiej formie, jaka występuje u ludzi – widocznej blizny na środku brzucha. Nie znaczy to jednak, że koty wcale ich nie mają. Kocie pępki są po prostu skrzętnie ukryte. Czasami w połowie kociego brzuszka można wyczuć lekkie zgrubienie o szerokości około 5 mm. To właśnie koci pępek.
Czy potrafisz wyczuć pępek u swojego kota? Kocia anatomia nie przestaje nas zaskakiwać. Dowiedz się więcej o kocich zmysłach i anatomicznych ciekawostkach – znajdziesz je TUTAJ.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined
15.10.2024
Uzębienie kota skrywa wiele tajemnic! Oto 4 ciekawostki
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie uzębienie to prawdziwe dzieło sztuki. Skrywają wiele ciekawych funkcji oraz interesujących rozwiązań.
undefined