07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
fot. Shutterstock
Soda oczyszczona jest białym proszkiem, często używanym do pieczenia. Ale to nie jest jedyne jej zastosowanie. Soda w kocim domu może być bardzo przydatna – jest świetnym środkiem czyszczącym i neutralizującym zapachy, pochłania wilgoć. Jest przy tym w pełni ekologiczna, a przy tym bezpieczna dla nas i naszych domowych zwierzaków. Skoro można uniknąć agresywnych i szkodliwych środków chemicznych, czemu nie skorzystać z dobrodziejstw starej dobrej sody oczyszczonej?
Soda w kocim domu – przykładowe zastosowania:
1. Czyszczenie kocich zabawek
Co jakiś czas przydaje się wyczyścić ukochane kocie myszki, piłeczki i inne zabawki. Tu również doskonale sprawdzi się wodny roztwór z sody. Po umyciu zabawki dobrze je wypłucz. Soda nie jest trująca, ale jej pozostałości na zabawkach niekoniecznie muszą posmakować mruczkowi.
2. Czyszczenie dywanów, wykładzin, tapicerek mebli, kocich legowisk
Wystarczy, że rozsypiesz na czyszczonej powierzchni sodę, pozostawisz na około 15 minut minut, a następnie po prostu odkurzysz. Soda zwiąże brud i tłuszcz, a także pochłonie brzydkie zapachy.
3. Na wypadek wypadku
Każdemu kotu może się zdarzyć załatwić poza kuwetą. Plamę z moczu możesz usunąć przy pomocy suchej sody – patrz punkt 3 – lub wodnego roztworu sody.
4. Łagodzenie użądleń
Gdyby twojego pupila użądliła pszczoła, złagodzisz ból i zmniejszysz obrzęk, robiąc okład z papki sody z wodą. Pamiętaj jednak, by zabrać go też do weterynarza.
5. Mycie kocich miseczek i podkładek
Zamiast używać płynu do naczyń, nasyp na wilgotną gąbkę do mycia trochę sody. Świetnie usunie nawet bardzo tłuste i oporne plamy z kocich miseczek. Po czyszczeniu opłucz naczynia wodą.
6. Kuwetowy pomocnik
Po umyciu i wysuszeniu kuwety, rozsyp na jej dnie trochę sody i dopiero potem napełnij kuwetę świeżym żwirkiem. Soda wiąże wilgoć i zapobiega przywieraniu żwirku do dna kuwety. Możesz też posypać odrobiną sody wierzch żwirku – pomoże usunąć niemiłe zapachy.
7. Pomoc w zranieniach
Przycinając kocie pazurki, może nam się zdarzyć obciąć je za mocno, naruszając naczynia krwionośne. Zamoczenie pazurka w sodzie pomoże zatamować krwawienie.
Soda w kocim domu to przyjaciel. Mamy nadzieję, że już się do niej przekonałeś!
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined