11.03.2024
Charakter kota – jakim wyróżnia się Twój pupil?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy kot ma swój wyjątkowy temperament. Charakter kota trudno opisać jednym zdaniem, bo zazwyczaj jest niemniej złożony niż ludzki. Sprawdźmy, czy jesteśmy w stanie uporządkować kocie charaktery w konkretne typy.
fot. Shutterstock
Kocie osobowości są przeróżne i trudno wymienić je wszystkie. Jednak gdy weźmie się pod uwagę ulubione miejsca przebywania naszych futrzastych przyjaciół, uda się wyróżnić kilka typów. Jak się okazuje, charakter kota może określić jego ulubiona lokalizacja.
Kanapowiec
Kot o tym charakterze lubi przede wszystkim rutynę, która każdego dnia jest stała. Brak zmian działa na niego kojąco, a jego życie opiera się głównie o leżenie na kanapie i jedzenie. Regularny, niezmienny tryb dnia sprawia, że koty o charakterze kanapowców czują poczucie bezpieczeństwa, a ono jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia mruczków. To niestety nie za dobrze dla kanapy! Będzie bowiem obdrapana i oznaczona na wszystkie możliwe kocie sposoby.
Kolanowiec
Charakter kota tego typu nie różni się wiele od kanapowca, może poza miejscem przebywania. Kolanowcowi niezbędny do życia jest człowiek! W końcu ma kolana... Są one świetne jako podgrzewacze, a także gwarantują bezpieczeństwo, bo w końcu ukochany człowiek jest tuż obok. Takie koty lubią pieszczoty, ale na koci sposób – tylko tyle, ile jest konieczne i akceptowalne w kociej naturze.
Łóżkowiec
Kolejnym kuzynem pierwszego określenia ujawniającego charakter kota jest wielbiciel łóżek. Ten typ wyjątkowo lubi spędzać czas w sypialni. Bez znaczenia jest dla niego, czy łoże jest puste, czy może już zajęte. Górka ułożona z poduszek jest dla niego idealnym punktem obserwacyjnym. Także wtedy, gdy ty śpisz obok, poduszek pozbawiony… Należy pamiętać, aby łóżko było zawsze świeżo pościelone. Kot, w ramach swojej wielkoduszności, chętnie pomoże ci w tym zajęciu.
Podłóżkowiec
Podłóżkowiec to kot, który żyje przede wszystkim... pod łóżkiem. Taki charakter kota wskazuje na lekkie zamknięcie w sobie. Czy musi sobie coś przemyśleć, czy pod łóżkiem czuje się bezpieczny – to w zasadzie nie powinno nas interesować. Chyba że ma to być forma kary na nas samych – wtedy musimy znaleźć sposób, aby przekonać kota na powrót do siebie. Może pomoże miska pełna kocich przysmaków?
Szafowiec
Są koty, które wręcz kochają przebywać w szafach. Jest ich całe mnóstwo, ale rzadko kiedy opiekunowie zgadzają się z ich upodobaniami... Tymczasem warto poświęcić kotu o takim charakterze kawałek przestrzeni, na przykład w miękko wyłożonym pudełku albo na stercie koców. Przydadzą się tylko rolki na kocie kłaki, bo tych na pewno nie zabraknie na wszystkich naszych ubraniach!
Szufladowiec
Kolejnym ubraniowym wielbicielem jest kot z szuflady. W tym przypadku, choć kryjówka wydaje się doskonała, to niestety niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. Jeśli nasz kot lubuje się w tego typu przestrzeniach, musimy uważać, by go w nich nie przytrzasnąć... i nie zatrzasnąć! W takim przypadku lepiej dodatkowo zabezpieczyć szuflady, uniemożliwiając kotu wchodzenie do nich. Spryciarz, za którym zamknie się szuflada, może też mieć problemy, by z niej wyjść.
Stołownik
Stół wydaje się idealną przestrzenią dla każdego kota. Jest w centrum uwagi domowników (w przeciwnym razie by go z niego nie zrzucali, prawda?), a dodatkowo jest zwykle nagrzany i pachnący do wielu aromatycznych potraw. Musimy pamiętać, że nie wszystkie koty da się oduczyć wchodzenia na stół. Ale przy kociakach mamy jeszcze potencjał na to, aby nauczyć je, by tego nie robiły!
Komputerowiec
Czy ty też, gdy musisz popracować na komputerze w domu, wiesz, że w obecności kota nie będzie to możliwe? Komputer wydziela ciepło – to jedna z głównych przyczyn, dla których musimy się zmagać z powciskanymi klawiszami, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Kolejna to fakt, że czasem ta maszyna absorbuje zbyt wiele naszego czasu. Tego czasu, który powinniśmy poświęcić na pielęgnowanie, rozpieszczanie, głaskanie i podziwianie naszego kociaka.
Charakter kota
Każdy kociarz uważa, że jego kot jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. I ma oczywiście po trochu rację. O charakterze kota stanowi i decyduje bardzo wiele czynników, takich jak rasa, wychowanie, geny. Jednak niektóre cechy można częściowo określić, biorąc pod uwagę takie rzeczy, jak na przykład ulubione miejsca przebywania, spania, czy ukrywania się.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
29.10.2024
5 dowodów na to, że starsze koty są niesamowite
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rozczulają nas słodkie kocięta, ale nie należy lekceważyć kocich seniorów – sprawdźcie, dlaczego!
undefined
25.10.2024
Lampart Plamisty – piękno, siła i tajemnica w jednym
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Lampart plamisty (Panthera pardus) to jedno z najbardziej majestatycznych zwierząt na naszej planecie. Jego elegancja, zwinność i imponująca szata sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie. Ten dziki kot, choć doskonale przystosowany do życia w dziczy, zmaga się z coraz większymi zagrożeniami. Co warto wiedzieć o lamparcie plamistym, który mimo swojej siły potrzebuje naszej ochrony?
undefined
15.10.2024
Uzębienie kota skrywa wiele tajemnic! Oto 4 ciekawostki
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kocie uzębienie to prawdziwe dzieło sztuki. Skrywają wiele ciekawych funkcji oraz interesujących rozwiązań.
undefined