07.11.2019
Badanie USG u kota – jak przygotować pupila?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Badanie USG może być stresujące dla kota - jak każda wizyta u weterynarza. Jednak zalety diagnostyczne ultrasonografii są naprawdę trudne do przecenienia.
fot. Shutterstock
USG, czyli ultrasonografia to metoda badania i obrazowania tkanek za pomocą ultradźwięków. Jest nieinwazyjnym i bardzo delikatnym sposobem diagnostyki obrazowej, pozwalającą na uzyskanie bardzo dokładnej analizy przekroju badanego obiektu. Uzyskiwane wyniki umożliwiają wykrycie nawet bardzo małych zmian patologicznych w narządach (od 0,1 mm). Jest stosowane zarówno w medycynie, jak i weterynarii. USG u kota daje możliwości wykrywania zmian w narządach wewnętrznych, jest również pomocne w trakcie ciąży.
Przygotowanie do badania
W wyjątkowych sytuacjach badanie USG wykonuje się bez wcześniejszego przygotowania. Nie każde USG da się jednak zrobić „z marszu”. W zależności od narządów, które będą badane, trzeba kota przygotować do badania. Sposób przygotowania zależy od organów, jakie mają być zbadane. O to, jak najlepiej przygotować pupila należy zapytać lekarza, a najlepiej specjalistę z dziedziny diagnostyki ultrasonograficznej.
- Najprawdopodobniej konieczne będzie, aby nasz zwierzak był na czczo (zazwyczaj 10 – 12 godzin). Dlaczego? Obecność mas kałowych w jelitach i jedzenia w układzie pokarmowym przekłamuje wynik badania.
- Niektórzy lekarze przy badaniu jamy brzusznej zalecają podanie tabletki espumisanu dzień przed w celu zlikwidowania ewentualnych pęcherzy powietrza w jelitach. Zamiast tabletki można podać espumisan w płynie (syrop) – dawkę ustala weterynarz.
- W niektórych przypadkach, np. do zbadania pęcherza moczowego, niezbędne jest, by kot nie oddawał moczu co najmniej na 3 godziny przed zabiegiem – pęcherz do usg musi być pełny. Jak to zrobić? Można schować kuwetę, nie wypuszczać kota na dwór, bądź przed wizytą zamknąć go w transporterku. Gdyby nie udało nam się kota przypilnować, w przychodni zwierzę może otrzymać zastrzyk moczopędny, który spowoduje szybsze wypełnienie się pęcherza.
- Niektóre badania wymagają zgolenia sierści. Sierść może zaburzyć prawidłowe obrazowanie. Nie jest to jednak stały element USG u kota i zależy od decyzji weterynarza.
Zalety badania USG
- nieinwazyjne
- bezbolesne
- cenne diagnostycznie
- możliwość wielokrotnych powtórzeń
- łatwo dostępna metoda
- badanie jest stosunkowo tanie
- pozwala uzyskać obraz w czasie rzeczywistym
USG u kota – przebieg badania
W trakcie badania kota należy przetrzymać na boku lub brzuszkiem do góry – może to być najbardziej stresujący dla niego moment. Tym bardziej, że może wymagać to obecności 2, a zdarza się, że 3 osób, które przytrzymają i unieruchomią kota na czas badania. Zalety ultrasonografii są jednak na tyle duże, że warto przetrzymać tę odrobinę dyskomfortu. Gdy kot wyjątkowo nie chce współpracować, lekarz może zdecydować się na podanie mu narkozy. Starajmy się jednak narkozy unikać – obciąża ona kocie nerki oraz wątrobę.
Jeśli twój kot wymaga badania USG, nie obawiaj się i nie zastanawiaj nad jego sensownością. Zdecydowanie warto wykorzystać tę nieinwazyjną metodę, by lepiej zdiagnozować pupila lub pomóc w prawidłowym przebiegu ciąży. Warto zdecydować się na doświadczonego w ultrasonografii lekarza. O tym, czy dany specjalista jest dobry, nie świadczy cena jego usług, czy nowoczesność sprzętu, na którym pracuje, a doświadczenie, dobre podejście do zwierząt oraz „dar widzenia”.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined