08.02.2022
Urodziny kota – jak je wyprawić i co mu dać, by zrobić mu przyjemność?
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy urodziny kota to okazja do świętowania? Pewnie! Każda okazja jest do tego dobra! Jak to jednak zrobić, by pupila ucieszyć, a nie zestresować?
Fot. Shutterstock
Opieka nad zwierzętami coraz częściej przypomina opiekę nad dziećmi. Niektórych to oburza – ale nie kociarzy. Oni się co najwyżej uśmiechną, gdy ktoś urządza kotce… baby shower. A obchodzenie urodzin pupila to już stały zwyczaj w niejednym domu. Nie ma w tym nic złego – pod warunkiem, że urządzimy to w zgodzie z kocią naturą. Jakie rozwiązania na urodziny kota możemy wybrać?
Prezent na urodziny kota
Gdy ktoś ma urodziny, to najpierw myślimy o prezencie. Nie inaczej jest w wypadku naszych milusińskich. Co im kupić? A może coś zrobić? Możliwości jest co niemiara. Proste rzeczy, takie jak miękka piłeczka czy wędka, warto wykonać samemu – po co przepłacać? Jeśli chcemy podarować pupilowi coś ekstra, możemy wybrać zabawkę interaktywną, która go zajmie, gdy my jesteśmy pochłonięci czymś innym. Warto zdecydować się na prezent, który wpłynie pozytywnie na zdrowie mruczka, na przykład fontannę. Jest szansa, że zacznie więcej pić, a i pobawi się przy okazji pryskającymi kroplami wody.
Niespodzianka z opóźnionym zapłonem
Niemowlęciu można podarować grzechotkę, do której uśmiechnie się od razu, lub śpioszek. Wtedy uśmiechnie się być może dopiero po przewinięciu i włożeniu go – gdy poczuje, że znów ma sucho. Podobnie jest z kocimi prezentami. Dlatego dobrze się zastanów. Jeśli twój pupil ma już wiele zabawek, może lepiej – zamiast kupować kolejną – zamówić montaż siatki na balkonie? Wprawdzie teraz nie dasz kotu nic konkretnego, ale jaka będzie jego radość, gdy wiosną będzie mógł w końcu wyjść na balkon!
Opakowanie w prezencie
Wydaje się to trochę bezczelnym pójściem na łatwiznę – dać kotu w prezencie puste pudełko. Ale tak to wygląda tylko z naszego punktu widzenia. Większość mruczków będzie zachwycona takim upominkiem! Kocia słabość do kartonów i pudełek jest znana od dawna, a ostatnio zyskała nawet naukowe uzasadnienie. Nie musimy więc wyważać otwartych drzwi – pudełko załatwi sprawę, zwłaszcza jeśli o urodzinach czworonoga przypomnieliśmy sobie w ostatniej chwili…
Przysmak własnej roboty na urodziny kota
Twój kot jest łasuchem? W takim razie nic nie sprawi mu większej frajdy niż coś pysznego. W urodziny pupila nie idź na łatwiznę i nie kupuj gotowców. Przygotuj mu własnoręcznie jakąś kocią łakoć. Nawet jeśli to ma być tort, użyj jako bazy ryby czy kurczaka. Wszystkie dodatki muszą być zdrowe dla mruczka!
Podaruj pupilowi… siebie
Pozornie łatwy prezent – nie trzeba go nawet pakować. A jednak czasem tak trudno podarować kotu swój czas. Im bardziej go nam brakuje na co dzień, tym bardziej wygospodarujmy go w kocie urodziny. Jeśli mruczek jest spragniony naszej uwagi, nie trwońmy jej na wypieki, tylko cały wolny czas poświęćmy pieszczotom i zabawie. Nawet gdy oglądamy film, też możemy przecież miziać pupila – prawda?
Wyjście z domu
Ten prezent nie ucieszy kociego domatora, który boi się wyściubić nos za próg. Jeśli jednak twój ciekawski mruczek nie przepuści żadnej okazji, by czmychnąć na klatkę schodową, możesz mu sprezentować… pierwszy spacer. Dobrze się do tego przygotuj: kup smycz i dopasowane szelki (kot potrafi się z nich łatwiej wyswobodzić niż pies). Zakładaj mu je na krótko już kilka dni przed zaplanowanym wyjściem, by się do nich przyzwyczaił. Nastaw się, że pierwszy spacer nie będzie prawdziwym spacerem. Oszołomiony wielością bodźców pupil być może zrobi tylko parę kroków i wlezie w krzaki. Pozwól mu na to – w końcu to są jego urodziny! Następnym razem pójdzie lepiej.
Miniimpreza bez muzy w urodziny kota
Jeśli twój mruczek jest duszą towarzystwa, możesz mu zaprosić gości – a raczej gościa. Zwłaszcza jeśli ma wśród twoich znajomych czy dalszej rodziny ulubioną osobę, do której się łasi, której wskakuje na kolana i okazuje sympatię na wszelkie kocie sposoby (np. podtykając pupę pod nos). Goszczenie takiej osoby z pewnością sprawi mu przyjemność! Nie psuj mu tej radości, puszczając głośną muzykę czy zapraszając więcej gości, za którymi nie przepada (zwłaszcza jeśli mają dzieci, nie dające kotu spokoju). Wizyta innych mruczków to zły pomysł, choć ładnie wygląda na Instagramie. Koty to zwierzęta terytorialne i wtargnięcie innego czworonoga na ich teren jest zwykle powodem stresu.
Rób, co chcesz, tylko nie strasz
Każdy pomysł urodzinowy, jaki ci przyjdzie do głowy, musisz w wyobraźni obejrzeć oczami pupila. Nie próbuj mruczka przebierać ani nakładać mu na głowę czapeczki. Urodziny kota to jego święto i najważniejsze jest, by go nie stresować. Możecie wykombinować coś we własnym gronie, dobrze znanym mruczkowi, w którym czuje się odprężony. Nie zaszkodzi nauczyć go jakiejś sztuczki. Może kiedyś wspólnymi siłami urządzicie TAKIE urodziny?
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined