09.12.2020
Kogo lubią koty i dlaczego?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Do niektórych wyraźnie lgną, innych ostentacyjnie ignorują. Na sympatię mruczka trzeba sobie zasłużyć. Jak odnaleźć klucz do kociego serca?
fot. Shutterstock
Koty mają swoje sympatie i antypatie. Bacznie obserwują zachowania otaczających je ludzi i poddają je własnej ocenie. W rezultacie decydują, z kim warto wejść w komitywę, a kogo lepiej omijać szerokim łukiem. W której grupie się znajdziesz? To zależy od ciebie! Porozmawiajmy o tym, kogo lubią koty i dlaczego.
Nic na siłę
Niektóre mruczki wybierają sobie jednego z domowników i darzą go specjalnymi względami. To nie ty stałeś się kocim ulubieńcem? Może o tym decydować charakter albo płeć, ale także twoje zachowanie. Dlatego nie załamuj się – nadal możecie zostać dobrymi przyjaciółmi! Nie osaczaj mruczka i nie próbuj na siłę go do siebie przekonywać. Znacznie więcej zdziałasz cierpliwością, delikatnością oraz postępowaniem z wyczuciem.
Myśl jak kot
Aby zrozumieć kogo lubią koty i sposób, w jaki wybierają sobie swoich ulubieńców, trzeba spojrzeć na siebie samego oczami pupila. Zbyt często zapominamy, że mruczki postrzegają rzeczywistość w inny sposób niż my – to na tym tle wyrasta większość kocio-ludzkich nieporozumień. Zachowania, które dla ciebie są całkiem zwyczajne, mogą być źle odbierane przez twojego kota. Przykład? Ludzka skłonność do nawiązywania kontaktu wzrokowego nie odpowiada mruczkom – w kociej komunikacji intensywne wpatrywanie się w oczy to rodzaj ostrzeżenia, a nawet oznaka agresji. To właśnie takie niuanse mogą mieć duży wpływ na twoją relację ze zwierzakiem.
Zdobądź jego zaufanie
Pierwszym krokiem do pozyskania kociej sympatii jest zdobycie zaufania zwierzaka. Trzeba na nie systematycznie pracować – koty mają dobrą pamięć i uczą się na podstawie doświadczeń. Nie znoszą złego traktowania i odwrotnie – doceniają osoby, które dobrze się nimi zajmują. Mruczki lubią ludzi zaspokajających ich potrzeby i jednocześnie zapewniających im poczucie bezpieczeństwa. Nawet drobna wpadka, jak np. nieumyślne nadepnięcie na ogon, może na pewien czas obniżyć twoje notowania u mruczka.
Dobrana para
Powiedzenie, że przeciwieństwa się przyciągają, raczej się nie sprawdza w wypadku kotów. Jest wręcz odwrotnie – mruczki zazwyczaj trzymają się osób o temperamencie zbliżonym do ich własnego. Nieśmiały kot najchętniej wybierze towarzystwo spokojnego domownika, z kolei pełen energii i żądny zabaw mruczek skieruje się ku bardziej żywiołowej osobie, która dostarczy mu rozrywki. Wiedząc o tym, możesz inaczej spojrzeć na swojego pupila i spróbować dopasować swoje zachowanie do jego charakteru.
Najczęstsze wpadki – tym podpadamy kotom!
Pielęgnuj waszą relację i unikaj zachowań, które mogą cię pogrążyć w kocich oczach. Oto najczęstsze gafy.
Podnoszenie głosu
Nigdy nie krzycz na swojego mruczka! Kot i tak nie zrozumie, dlaczego się złościsz. Może się za to przestraszyć krzyku i w konsekwencji dojść do wniosku, że lepiej na przyszłość unikać twojego towarzystwa.
Robienie zamieszania
Bałaganisz, włączasz głośną muzykę i niemal codziennie spraszasz tłumy gości? W takich warunkach żaden kot nie będzie czuł się dobrze. Większość ludzi też nie.
Postawa roszczeniowa
Uważasz, że skoro go karmisz, on powinien cię kochać? To tak nie działa! Nie próbuj niczego wymuszać na swoim kocie.
Ignorowanie
Każdy z nas bywa zabiegany, ale czas dla kota po prostu musi się znaleźć. Nie opędzaj się od niego, gdy prosi o chwilę zabawy – odrzucony mruczek nie tylko straci do ciebie serce, ale z braku zajęć i uwagi opiekuna może popaść w depresję.
Ciągłe naprzykrzanie się
Twój kot z pewnością jest uroczy i nie dziwi nas, że możesz mieć ochotę ciągle go głaskać i przytulać. Namawiamy jednak, żebyś mimo wszystko tego nie robił – a w każdym razie na pewno nie bez kociego przyzwolenia. Mruczek sam da ci znać, gdy będzie miał ochotę na pieszczoty. Nie budź go i nie przerywaj mu medytacji.
Kogo lubią koty i co cenią w ludziach?
Zależy ci na dobrych układach z mruczkiem? Pilnie zapoznaj się z poniższą listą – z pewnością pomoże ci szybko wkraść się w kocie łaski!
Przewidywalność
Koty dobrze się czują w towarzystwie zrównoważonych osób, o których wiedzą, że nie zaskoczą ich w żaden nieprzyjemny sposób. Unikaj gwałtownych gestów i nie podnoś znienacka głosu przy kocie – niech wie, że może się czuć przy tobie zrelaksowany i bezpieczny.
Subtelność
Innymi słowy, wrażliwość na cudze nastroje i potrzeby – także te kocie. Głaszcz mruczka tylko wtedy, gdy da ci do zrozumienia, że ma na to ochotę. Chcesz się z nim pobawić? Poczekaj, aż skończy spokojnie drzemać i sam do ciebie przyjdzie. Zachowuj się taktownie wobec swojego pupila, a on z pewnością cię za to wynagrodzi.
Szczodrość
Nie skąp kotu niczego, oczywiście z wyjątkiem tuczących przysmaków 😉 Zawsze miej dla niego czas i uwagę, głaszcz go i baw się z nim, gdy cię o to poprosi. Nie oszczędzaj też na karmie – pilnuj, by do kociej miseczki trafiały tylko zbilansowane posiłki wysokiej jakości.
Poczucie humoru
Pozwala z dystansem podchodzić do kocich humorków i wymyślnych psot, którymi od czasu do czasu mruczki raczą swoich opiekunów. Może zamiast się złościć o naderwaną firankę, docenisz zwinność swojego pupila? Śmiech działa też rozluźniająco, a koty nie tylko wyczuwają nastroje otaczających je ludzi, ale też potrafią je od nich przejmować.
Sumienność
To bardzo ważna cecha z kociego punktu widzenia! Sumienny opiekun zawsze pamięta o tym, by nakarmić swojego mruczka, regularnie wymienia żwirek w kuwecie i stara się wracać o stałych porach do domu, by nie sprawić zawodu oczekującemu go kotu. Takiej osobie można zaufać!
Zobacz powiązane artykuły
22.04.2025
Zamień swój dom w koci raj! Must have każdego kociarza
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Gdy zapraszamy kota pod swój dach, decydujemy się na coś więcej niż tylko obecność zwierzęcia w domu. Przyjmujemy nowego domownika, który – choć chodzi własnymi ścieżkami – zasługuje na troskę, uwagę i przestrzeń dostosowaną do swoich potrzeb. To odpowiedzialność, która wynika z miłości i szacunku do naszego małego, futrzastego przyjaciela. Co powinno znaleźć się w domu każdego kociarza?
undefined
17.04.2025
Jak zabezpieczyć okna przed kotem?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nawet lekko uchylone okno stanowi potencjalne zagrożenie dla ciekawskiego mruczka. Dlaczego w kocim domu wszystkie okna powinny być zabezpieczone? Sprawdź, jak możesz to zrobić!
undefined
10.04.2025
Odczarować „potwora”, czyli jak oswoić kota z odkurzaczem?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Większość kotów bardzo boi się odkurzacza. Prawdopodobnie ze względu na okropny hałas i fakt, że przesuwa się za nimi po podłodze. Jak oswoić kota z tym hałasem i przyzwyczaić do odkurzacza?
undefined