29.01.2024
Jakie akcesoria warto kupić dla swojego kota?
Redakcja
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty to niezwykłe zwierzęta, które potrafią sprawić wiele radości swoim właścicielom. Aby jednak zapewnić im odpowiednie warunki życia, należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów. Jakie artykuły są niezbędne dla Twojego kota? Dlaczego warto je mieć? Zapraszamy do lektury!
null
Kuweta dla kota – podstawa codziennej higieny
Kuweta to pierwszy i najważniejszy element wyposażenia każdego domu, w którym mieszka kot. To właśnie w kuwecie kot załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, dlatego musi być ona czysta, wygodna i dostępna. Należy ją umieścić w spokojnym i cichym miejscu, z dala od źródeł hałasu i przeciągów. Nie powinna być też zbyt blisko miski z jedzeniem i wodą, ponieważ koty nie lubią mieszać zapachów.
Kuweta powinna być dostosowana do wielkości i preferencji naszego pupila – niektóre koty wolą kuwety otwarte, inne zamknięte. Oba rodzaje możesz kupić w Media Expert: https://www.mediaexpert.pl/artykuly-dla-zwierzat. Dzięki odpowiedniej głębokości i szerokości kuwety kot będzie mógł się w niej swobodnie obracać i zakopywać swoje odchody. Kuwetę trzeba też regularnie czyścić i dezynfekować, aby zapobiec rozwojowi bakterii i nieprzyjemnym zapachom.
Żwirek dla kota – jaki wybrać?
Żwirek dla kota to kolejny niezbędny artykuł, który wpływa na higienę i samopoczucie kota. Służy oczywiście do wypełnienia kuwety i ma za zadanie pochłaniać wilgoć oraz zapachy z odchodów kota. Dobry żwirek powinien być bezpieczny dla zdrowia kota, niepylący, łatwy w utylizacji i ekonomiczny w użyciu. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów różniących się składem i właściwościami. Najpopularniejsze są żwirki:
- bentonitowe – mają silne właściwości wiążące i tworzą grudki, które łatwo usunąć z kuwety;
- drewniane – wykonane z trocin lub granulek drewna, są biodegradowalne i neutralizują zapachy;
- krzemionkowe – mają wysoką zdolność pochłaniania wilgoci i zapachów, są lekkie i trwałe;
- roślinne – produkowane np. z ziaren kukurydzy czy włókien roślinnych, są ekologiczne i przyjazne dla alergików.
Wybór żwirku dla kota zależy od indywidualnych preferencji zarówno kota, jak i właściciela. Ważne jest, aby żwirek był dobrze akceptowany przez naszego pupila oraz nie powodował podrażnień skóry i dróg oddechowych. Żwirek powinien być też regularnie wymieniany i uzupełniany, aby zapewnić kotu higienę i komfort.
Drapak – więcej niż zabawka
Drapak to akcesorium, które choć przypomina niepozorną zabawkę, pełni wiele istotnych funkcji korzystnie wpływających na zdrowie, zachowanie oraz harmonijny rozwój kota. Służy nie tylko do ostrzenia i pielęgnacji pazurów, ale także do rozładowywania stresu, ćwiczenia mięśni i zaznaczania terytorium. Drapaki mogą mieć różne kształty i rozmiary, są też wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są drapaki:
- pionowe – w formie słupa lub kolumny pokrytej dywanikiem, sizalem lub innym materiałem;
- poziome – mają formę podkładki lub maty, którą kot może drapać, leżąc lub siedząc;
- wielofunkcyjne – łączą w sobie elementy drapaka pionowego i poziomego, a także inne atrakcje, takie jak piłeczki, myszki, tuneliki, hamaki itd.
Kupując drapak dla kota, weźmy pod uwagę przede wszystkim jego upodobania i potrzeby. Ważne jest, aby drapak był stabilny, wytrzymały i atrakcyjny dla naszego pupila. Powinien być też umieszczony w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, aby kot mógł z niego korzystać często i swobodnie. Dobrym pomysłem jest ustawienie kilku drapaków w różnych pomieszczeniach – w ten sposób minimalizujemy ryzyko, że kot „wyżyje się” na naszych meblach czy zasłonach.
Artykuł powstał we współpracy z marką Media Expert.
Zobacz powiązane artykuły
02.04.2025
Dlaczego kot za mną chodzi?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Idziesz do kuchni, a za tobą kot. Idziesz do łazienki, a za tobą kot. Gdziekolwiek byś się nie udał i czegokolwiek byś nie zrobił, towarzyszy ci twój ukochany mruczek. Dlaczego kot za mną podąża? Co takiego się za tym kryje? Okazuje się, że jest co najmniej kilka powodów, dla których kot ciągle za tobą chodzi!
undefined
14.03.2025
Olejki eteryczne szkodliwe dla kotów
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Często korzystamy z nich na co dzień w domu, nie mając świadomości, że w niektórych wariantach mogą być toksyczne dla naszych kotów. Które olejki eteryczne szkodzą kotom i nie powinny być używane przy zwierzaku?
undefined
12.03.2025
5 zachowań, które złoszczą twojego kota
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niewykluczone, że regularnie grasz na nerwach swojemu mruczkowi i… nawet o tym nie wiesz. Sprawdź, co denerwuje kota i... po prostu tego nie rób!
undefined