16.10.2018
Mruczący geniusz, czyli jak zwiększyć kocie IQ
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Inteligencja to zdolność do kojarzenia faktów i umiejętność rozwiązywania problemów. Potrafi to i pies, i kot, ale każde na swój sposób.
fot. Shutterstock
Pewien kot z Kalifornii wykradał sąsiadom różne przedmioty. Wśród jego łupów były m.in. buty. Kradzież można uznać za przejaw instynktu polowania. Ale czym wytłumaczyć to, że Dusty nigdy nie ukradł butów nie od pary? Koty potrafią wiele: załatwiać potrzeby w toalecie, aportować, przychodzić na zawołanie, nauczyć się prostych komend: siad, leżeć, chodź. Gdyby za miarę inteligencji uznano zdolność do nawiązywania i utrzymywania kontaktów z innymi gatunkami, mruczki uznano by za geniuszy. Rozpoznają nasz wyraz twarzy, gesty, emocje, tembr głosu. Perfekcyjnie nami manipulują. Przyznaj, ile razy uległeś błagalnemu spojrzeniu pupila? Kocie IQ to coś, czego z całą pewnością nie należy lekceważyć.
Koty pod lupą badaczy
W 1927 roku na uniwersytecie w Berlinie uczeni w obecności kota i psa zamknęli smakołyk w szafce. Klucz zostawili w zamku. Potem obserwowali zwierzaki przez szybę. Pies gryzł i drapał drzwiczki szafki. Nic nie wskórał. Kot widać zapamiętał, że człowiek zamknął drzwiczki na klucz. Zaczął nim poruszać. Po kilku minutach drzwi szafki były już otwarte!
Kilkanaście lat później uczeni z Canterbury Christ Church University w Wielkiej Brytanii przeprowadzili kolejny eksperyment. Przywiązali kawałek mięsa do końca sznurka i czekali na reakcję 15 kotów i tyluż psów. Jedne i drugie szybko się zorientowały, że gdy pociągną za sznurek, mięso spadnie. Potem mięso przywiązano do co drugiego sznurka. Psy szybko wpadły na to, gdzie znajduje się nagroda. Koty zaś pociągały za wszystkie sznurki, jakby nie dostrzegały związku między skutkiem a przyczyną. Miłośnicy kotów protestowali. Przytaczali wiele przykładów na to, jak koty kojarzą fakty, np. drapią drzwi, gdy chcą wejść, odkręcają kran, gdy chcą pić, lub zdejmują wieczka z puszek z karmą, kiedy są głodne.
Do trzech razy sztuka
Niedawno naukowcy zbadali koty za pomocą testu WAIS (do mierzenia inteligencji u ludzi). Okazało się, że mruczki zapamiętują nowe informacje przez około 16 godzin, są świadome istnienia przedmiotów, których nie widzą, a ich zdolności poznawcze są na poziomie ok. dwuletniego dziecka. Pamiętają też wydarzenia ze swego życia i to nawet takie sprzed ponad 10 lat!
Kocia inteligencja zależy od rasy!
Najwięcej geniuszy znajdziemy wśród kotów syjamskich, orientalnych, bengalskich i birmańskich – czyli wśród ras znanych z tego, że są aktywne i ciekawe świata, a do tego łatwo nawiązują kontakt z człowiekiem. Sam talent to jednak nie wszystko – nawet geniusz potrzebuje ciągłych wyzwań i okazji do ćwiczenia umysłu. Poza tym nie brakuje inteligentnych dachowców. Podobnie jak kundelki, często muszą sobie radzić same, więc z reguły są bardzo sprytne!
Jak zwiększyć kocie IQ?
To da się zrobić nawet podczas zabawy! A także innych codziennych czynności, jak choćby karmienie. Przekonajcie się sami!
1. Zabawy w chowanego
Zarówno w pojedynkę, z innym kotem, jak interaktywne, w których bierzesz udział. Doskonale sprawdzają się jedzeniowe puzzle i zabawy w odnajdywanie ukrytych przedmiotów – ćwiczą kocią koncentrację, pamięć i kojarzenie.
2. Rozmowy z pupilem
Im więcej mówisz do kota, tym lepiej się rozumiecie, bo twój zwierzak uczy się rozpoznawać różne tony twojego głosu, emocje oraz gesty.
3. Urozmaicone otoczenie i wyzwania
Mózg ćwiczony – także koci – zwiększa swoją plastyczność, zdolności uczenia się oraz zapamiętywania.
4. Precz z nudą!
To ona jest największym wrogiem kociej inteligencji – usypia umysł. Brak wyzwań sprawia, że twój pupil popada w apatię i w efekcie większość czasu spędza na spaniu. Robi przerwy tylko na jedzenie i toaletę, a potem znów zasypia z nudów.
5. Dieta
O kocie IQ można zadbać również dietą, która powinna być bogata w witaminy D, B1, B6, a także mangan, potas, wapń, sód i magnez – sprzyjają one lepszemu rozwojowi mózgu. Pamiętaj też, że zarówno nadmiar, jak i niedobór pożywienia wpływają negatywnie na koci umysł. Kot przekarmiany rozleniwia się, a jego aktywność maleje – zarówno ta fizyczna, jak i umysłowa.
A jak wygląda sprawa z kocim IQ w twoim domu? 😉 Czy twój pupil mógłby dołączyć do Mensy? Daj nam znać w komentarzach!
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined