21.03.2024
Jak odstresować kota? Sprawdzone sposoby!
Redakcja
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Stres jest niebezpieczny dla kotów, które bardzo kiepsko znoszą przedłużający się niepokój. Co zrobić w takim wypadku? Jak pomóc kotu, który się stresuje? Sprawdź!
fot. Shutterstock
- Czym stresują się koty?
- Objawy stresu u kotów
- Skutki stresu u kotów
- Jak pomóc zestresowanemu kotu?
- Jak odstresować kota? 5 polecanych sposobów
Stres to naturalna reakcja obronna organizmu na sytuację zagrażającą zdrowiu lub życiu kota. Wydzielające się w sytuacji stresowej hormony (adrenalina, noradrenalina i kortyzol) pozwalają zwierzakowi na szybką reakcję, umożliwiając ucieczkę czy atak w obronie własnej. Jednak długotrwały stres u kota i ciągłe pobudzenie mechanizmów obronnych będą stanowić nadmierne obciążenie organizmu i mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jak rozpoznać objawy stresu i jak odstresować kota?
Czym stresują się koty?
Koty to niezwykle wrażliwe zwierzęta, które mogą stresować się wieloma sytuacjami. To, czym stresuje się dany kot, zależeć będzie od jego dotychczasowych doświadczeń, sposobu socjalizacji lub jej braku, a także od czynników genetycznych. Wśród najczęstszych przyczyn stresu u kotów wymienia się przede wszystkim:
- zmiany w otoczeniu i zaburzenie codziennej rutyny (remont w domu, przeprowadzka, dłuższa nieobecność opiekuna, zmiana pór karmienia),
- pojawienie się nowego domownika (innego kota, psa, dziecka czy osoby dorosłej),
- niezaspokojenie naturalnych potrzeb (brak wystarczającej ilości zabawy, miejsca do drapania, bezpiecznych kryjówek),
- konflikty z domownikami (złe traktowanie kota przez opiekuna, walka z innymi zwierzętami o zasoby),
- obecność głośnych dźwięków (odkurzanie, głośna muzyka, wizyta gości, burza, sylwester),
- wizyta u lekarza weterynarii i wiążąca się z nią podróż, unieruchomienie czy bliski kontakt z obcą osobą,
- ból towarzyszący chorobom i stanom zapalnym organizmu.
Kot może również stresować się wieloma innymi czynnikami, które nie będą dla opiekuna tak oczywiste. U wyjątkowo wrażliwych zwierząt problem może stanowić zmiana miejsca karmienia, pojawienie się nowego psa w bloku czy częstsze przeloty samolotów w okolicy. Silny stres może towarzyszyć także kotom, które zostały adoptowane lub przygarnięte z ulicy – wiąże się to bowiem z całkowitą zmianą warunków życia.
Po czym poznać, że kot jest zestresowany?
Objawy stresu u kota różnić się mogą w zależności od charakteru danego zwierzaka i jego osobniczej wrażliwości. Często oznaki stresu u kota są subtelne, dlatego mogą łatwo umknąć uwadze opiekuna. Doświadczony kociarz powinien jednak zauważyć, że jego pupil zaczął inaczej się zachowywać. U zestresowanych kotów obserwuje się najczęściej:
- unikanie kontaktów z domownikami,
- niechęć do zabawy, posmutnienie, apatię,
- większą drażliwość,
- zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (biegunki, zaparcia, wymioty),
- załatwianie się poza kuwetą,
- zachowania kompulsywne (nadmierne wylizywanie sierści, drapanie się),
- brak apetytu lub nadmierne objadanie się,
- agresję wobec opiekuna lub innych zwierząt.
Opiekun kota powinien jednak pamiętać, że pojawienie się takich objawów nie zawsze będzie świadczyć o stresie! Biegunki, drapanie się, załatwianie poza kuwetą czy apatia mogą towarzyszyć wielu poważnym dolegliwościom zdrowotnym wymagającym leczenia lub wprowadzenia kotu specjalistycznej diety.
Skutki stresu u kotów
Kortyzol wydzielający się u kota podczas stresu ma negatywny wpływ na cały organizm zwierzaka. Oddziałuje między innymi na układ odpornościowy czworonoga, osłabiając go i zwiększając podatność mruczka na przeróżne infekcje. Dlatego u kotów odczuwających długotrwały stres może dojść do uaktywnienia się uśpionych wirusów wywołujących między innymi koci katar czy kocią białaczkę. Przewlekły stres u kota może być także przyczyną innych zaburzeń zdrowotnych, takich jak:
- nowotwory,
- cukrzyca,
- nadczynność tarczycy,
- idiopatyczne zapalenie pęcherza,
- zaburzenia wchłaniania składników pokarmowych i niedożywienie,
- nadciśnienie i kardiomiopatia,
- zaburzenia metabolizmu prowadzące do otyłości,
- przewlekłe zapalenia w obrębie przewodu pokarmowego,
- choroby skóry.
Natomiast długotrwałe oddziaływanie kortyzolu na komórki nerwowe będzie upośledzać zdolności uczenia się, co utrudni zwierzakowi powrót do równowagi dzięki adaptacji do nowej sytuacji. Przewlekły stres może także przyspieszać starzenie się organizmu, prowadząc miedzy innymi do szybszego pojawienia się starczych zaburzeń poznawczych, czyli kociej demencji.
Jak pomóc zestresowanemu kotu?
Wiele chorób przewlekłych może objawiać się podobnie jak stres. Dlatego każdy nietypowo zachowujący się kot powinien zostać najpierw dokładnie przebadany przez lekarza weterynarii. Przewlekły stres u kota stwierdzić można dopiero po wykluczeniu zdrowotnych przyczyn objawów.
By pomóc zestresowanemu kotu, konieczne będzie rozpoznanie czynników wywołujących stres i usunięcie ich z otoczenia zwierzaka. Nie zawsze jest to jednak łatwe zadanie, dlatego warto poprosić o pomoc doświadczonego kociego behawiorystę. Specjalista pokaże, jak zapewnić kotu spokój i zwiększyć jego poczucie bezpieczeństwa. Zaproponuje także sposoby na poprawę kociego nastroju i umożliwienie realizowania naturalnych potrzeb zwierzaka na przykład poprzez wprowadzenie ciekawej zabawy, udostępnienie kotu bezpiecznych kryjówek czy zapewnienie dostępu do drapaka. Doświadczony behawiorysta doradzi również, jak zadbać o właściwe relacje kota z innymi domownikami.
Jak odstresować kota? 5 polecanych sposobów
Zadbanie o koci komfort nie jest aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Jak odstresować kota, który wyraźnie źle znosi zmiany i niepokojące sytuacje? O co szczególnie warto zadbać, kiedy zależy nam na lepszym samopoczuciu zwierzaka?
1. Praktyczna kryjówka
Kot, który jest zestresowany, potrzebuje odpowiedniej kryjówki. Jeśli mu ją zapewnisz, będzie mógł się odstresować, poczuć bezpiecznie i ukryć. Zaciszne, ciepłe miejsce może być na przykład kartonem, w którym przyszła paczka z zabawkami czy kocimi smaczkami. Możesz też kupić kocią budkę. Włóż do środka koc i postaw takie schronienie gdzieś, gdzie kot będzie na uboczu – tak, aby mógł obserwować otoczenie.
2. Otocz go swoim zapachem
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak wiele kotów uwielbia wchodzić do kosza z rzeczami do prania? Chodzi tutaj o zapach opiekuna. To on kojarzy się kotu z poczuciem bezpieczeństwa i pewnym rodzajem rutyny. Dlatego dobrym wyborem jest zostawienie kotu na przykład noszonej dzień wcześniej koszulki albo kocyka, którym przykrywamy się wieczorem. W ten sposób możemy zadbać o lepsze samopoczucie kota i jego większą pewność siebie.
3. Masaż jako relaks
Dotyk łagodzi kocie nerwy, ale musi być odpowiedni! Instrukcję, jak go wykonać, znajdziesz TUTAJ. Jest jednak jeden warunek – kot musi wyrazić zgodę na takie pieszczoty. Jeśli jego zdenerwowanie przejawia się poprzez niechęć do bliższych kontaktów, do niczego go nie zmuszaj, by nie pogorszyć sytuacji. W przeciwnym razie nie tylko zwiększysz jego niepokój, ale również wpłyniesz negatywnie na waszą więź.
4. Zabawa i ruch na stres
Tak jak w przypadku ludzi aktywność fizyczna zmniejsza stres, tak i u kotów może mieć zbawienny wpływ na samopoczucie mruczka. Jak odstresować kota poprzez zabawę? Wystarczy prosta interakcja, w której z użyciem ulubionej kociej zabawki będziesz inicjować zabawę w polowanie. To zachowanie wynika z kociego instynktu, dlatego każdy mruczek chętnie współpracuje przy próbach złapania zdobyczy. Dodatkowo udane polowanie obniża też poziom hormonów stresu.
5. Postaw na muzykę
Oczywiście nie chodzi tu o „ludzką” muzykę, ale o specjalnie skomponowane utwory o określonej tonacji i tempie. Naukowcy udowodnili, że piosenki o parametrach dostosowanych do potrzeb gatunku, mogą działać na koty kojąco w stopniu podobnym do mruczenia. Tego typu utwory są dostępne w internecie. Więcej na temat obierania muzyki przez koty przeczytasz TUTAJ. Zachęcamy też, by po prostu mówić do kota łagodnym głosem – takie „rozmowy” działają uspokajająco i przyczyniają się do zacieśniania relacji kocio-ludzkiej.
Zobacz powiązane artykuły
02.04.2025
Dlaczego kot za mną chodzi?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Idziesz do kuchni, a za tobą kot. Idziesz do łazienki, a za tobą kot. Gdziekolwiek byś się nie udał i czegokolwiek byś nie zrobił, towarzyszy ci twój ukochany mruczek. Dlaczego kot za mną podąża? Co takiego się za tym kryje? Okazuje się, że jest co najmniej kilka powodów, dla których kot ciągle za tobą chodzi!
undefined
14.03.2025
Olejki eteryczne szkodliwe dla kotów
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Często korzystamy z nich na co dzień w domu, nie mając świadomości, że w niektórych wariantach mogą być toksyczne dla naszych kotów. Które olejki eteryczne szkodzą kotom i nie powinny być używane przy zwierzaku?
undefined
12.03.2025
5 zachowań, które złoszczą twojego kota
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niewykluczone, że regularnie grasz na nerwach swojemu mruczkowi i… nawet o tym nie wiesz. Sprawdź, co denerwuje kota i... po prostu tego nie rób!
undefined