06.12.2018
Czy kot troszczy się o swojego opiekuna?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy opiekun troszczy się o swojego kota. Ale czy działa to także w drugą stronę?
fot. Shutterstock
Czy kot troszczy się o opiekuna? Mruczki mają opinię egoistycznych indywidualistów – tymczasem jest dokładnie odwrotnie! Oto 4 dowody na to, że żaden opiekun nie pozostaje obojętny swojemu kotu!
4 dowody na to, że kot troszczy się o opiekuna
Choć na co dzień może nam się wydawać, że futrzak martwi się jedynie o pełną miskę i ciepły kąt do spania, istnieje szereg dowodów na to, że prawda jest inna! Spójrzcie na poniższą listę i sami oceńcie:
Koty chcą i potrafią pocieszyć
Masz gorszy dzień, a może zdarzyło ci się nawet zapłakać w domu? Na pewno wiesz, że twój futrzasty przyjaciel jest w pogotowiu. Koty wyczuwają nasze emocje i instynktownie potrafią przybywać z pomocą. Chyba każdemu z nas zdarzyło się leżeć zwiniętym w kłębek i marzyć o tym, by dzień dobiegł końca, podczas gdy mruczek trącał nas nosem czy łapką lub kładł się obok. Dodatkowe (choć nieświadome ze strony futrzaków) wsparcie w trudnych chwilach wynika też z radosnego usposobienia kotów. Potrafią „zaaranżować” wiele sytuacji, wygłupiając się w zabawie w taki sposób, że jeżeli nawet nie chcemy, to i tak się uśmiechamy. Jeśli zatem następnym razem zdarzy się trudny dzień – pamiętaj, że kocie towarzystwo w takich chwilach to dowód na to, że futrzak na swój sposób naprawdę się o ciebie troszczy!
Koty ratują ludzkie życie
Internet aż roi się od historii, w których opiekunowie zawdzięczają życie swoim pupilom. Część z tych opowieści to oczywiście kocia próba ratowania samych siebie (na przykład gdy wybucha pożar), kiedy jednak czytamy o pupilach, które np. wykryły nowotwór u swojej opiekunki, trudno nie mieć pewności, że naprawdę nie kierowały się w tej sytuacji jedynie własnym dobrem. Co więcej – koty nie troszczą się jedynie o swoich najbliższych opiekunów. Trzy lata temu głośno było o futrzaku z Rosji, który własnym ciałem przykrył i ogrzewał dziecko porzucone na mrozie – tym samym uratował je od śmierci. A zatem nie wahamy się powiedzieć, że każdy kot troszczy się o opiekuna.
Kocia tęsknota naprawdę istnieje!
Tak, koty za nami tęsknią. A zatem – ludzka istota jest dla nich ważna. Przyjęło się mówić, że pies to przyjaciel człowieka, tymczasem także mruczki potrzebują naszego towarzystwa! Po prostu okazują to w inny sposób. Czy twój pupil wita cię w progu domu z uniesionym ogonem i domaga się pieszczot? Uwierz nam – nie chodzi mu tylko o pełną miskę! Koty naprawdę za nami tęsknią, dając tym samym dowód na to, że opiekun nie pozostaje im obojętny. Więcej o kociej tęsknocie przeczytasz TUTAJ.
Koty codziennie okazują przywiązanie drobnymi gestami
Koty codziennie mówią nam „kocham cię” i to na milion sposobów – po prostu nie zawsze to dostrzegamy, albo jesteśmy już do tych zachowań przyzwyczajeni. Nie ignoruj faktu, że futrzak towarzyszy ci w domu we wszystkich twoich obowiązkach i przyjemnościach. Pewnie wynika to z kociej ciekawości, ale pamiętaj, że to także oznaka przywiązania! Dlatego nie złość się następnym razem, gdy nie jest ci dane w samotności wziąć prysznica! Zwróć też uwagę na inne kocie gesty: pokazywanie brzuszka, mrużenie oczu czy strzelanie baranków. To wszystko kocie sposoby na powiedzenie: „hej, darzę cię uczuciem, troszczę się o ciebie i wcale nie jesteś mi obojętny!”
A w jaki sposób wasze koty pokazują, że się o was troszczą? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach!
Autor: Marta Martyniak
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
28.10.2024
10 przykazań dla opiekuna kota – po prostu musisz to wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty rządzą na wielu płaszczyznach i nieważne, czy to internet, czy… „twoje” mieszkanie. Znasz przykazania dla opiekuna kota? Jeśli nie, to koniecznie musisz to nadrobić!
undefined
09.10.2024
Zostawianie kota samego w domu – o czym trzeba pamiętać?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zastanawiałeś się kiedyś, co robi twój kot, kiedy zostaje sam w domu? Jeśli myślisz, że całymi dniami śpi, to… masz rację. Ale tylko w połowie! Mruczkom przypisuje się często niezależność i powściągliwość. Nie znaczy to jednak, że czasami i one nie czują się samotne. Chociaż koty rzeczywiście radzą sobie z brakiem towarzystwa lepiej niż psy, jednak pozostawienie ich bez opieki również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak się za to zabrać?
undefined
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined