10.05.2022
Obroża na kleszcze dla kota. Kiedy warto ją stosować?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Opiekunowie kotów często zapominają, że nawet ich niewychodzący mruczek też może złapać kleszcza albo pchłę! Kiedy obroża na kleszcze będzie niezbędna?
fot. Shutterstock
O zabezpieczaniu czworonoga przed pasożytami zewnętrznymi pamiętają przede wszystkim opiekunowie psów. Jednak koty również narażone są na ich ugryzienia i przenoszone przez nie choroby! Kiedy warto zabezpieczać mruczka przed kleszczami, pchłami i wszołami? Czy obroża na kleszcze dla kota to dobre rozwiązanie, które uchroni zwierzaka przed niebezpiecznymi chorobami przenoszonymi przez pasożyty skórne?
Jakie choroby przenoszą pchły i kleszcze?
Prawdopodobnie każdy z nas przekonał się, jak nieprzyjemne są ugryzienia owadów. Wstrzykiwany przez nie jad ma silnie drażniące działanie, które irytuje i prowokuje do uporczywego drapania. Koty odczuwają je dokładnie tak samo! W niektórych przypadkach ukłucia pcheł czy innych pasożytów mogą wywołać u mruczka także silne reakcje alergiczne, które skutkować będą stanami zapalnymi skóry, jej uszkodzeniami i wtórnymi infekcjami bakteryjnymi. Niestety żerowanie pasożytów na skórze kota może mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje. Pchły i kleszcze przenoszą bowiem rozmaite wirusy, bakterie i pasożyty, które u mruczków mogą wywołać poważne, a nawet potencjalnie śmiertelne choroby! Oto niektóre z nich:
- borelioza,
- odkleszczowe zapalenie mózgu,
- bartonelloza,
- tasiemczyca.
Podobnie jak inne dolegliwości u kota, choroby przenoszone przez pasożyty skórne u kota rozwijają się początkowo bezobjawowo. Pierwsze ich oznaki, takie jak niewielkie osłabienie, niechęć do jedzenia czy lekka gorączka często są doskonale ukrywane przez mruczka. Opiekun zauważa chorobę zazwyczaj dopiero wtedy, gdy stan zwierzaka jest już naprawdę poważny – dojdzie do uszkodzenia narządów wewnętrznych, nagromadzenia się w organizmie kota toksycznych produktów przemiany materii lub wystąpienia objawów neurologicznych. Leczenie chorób na tym etapie bywa naprawdę trudne i długotrwałe. W skrajnych przypadkach nawet podanie odpowiednich leków nie uchroni mruczka przed śmiercią lub koniecznością dożywotniego stosowania suplementów i specjalistycznych diet.
Kiedy warto zabezpieczać kota przed pasożytami skórnymi?
Na ugryzienia pasożytów i przenoszone przez nie choroby narażone są przede wszystkim koty, które mają kontakt ze światem zewnętrznym – mruczki samodzielnie spacerujące po okolicy, zwierzaki korzystające z wolier, ogrodu czy osiatkowanego balkonu, a także koty spacerujące na smyczy. Jednak nawet mruczek, który nigdy nie opuścił czterech ścian domu, może złapać kleszcza lub pchły! Pasożyty te mogą bowiem przenosić się na ubraniach domowników lub sierści innych zwierząt, a następnie przeskoczyć na dywan, kocie legowisko lub bezpośrednio na skórę czworonoga. Do naszego domu trafić mogą także za pośrednictwem kociaka, którego znajdziemy na ulicy lub na działkach. Z tego względu każdy opiekun kota powinien w jakiś sposób zabezpieczać swojego pupila przed pasożytami!
Niestety wybór skutecznego, a zarazem bezpiecznego dla kota i domowników środka przeciw pchłom i kleszczom nie jest łatwym zadaniem. Większość tego typu preparatów zawiera bowiem silne, owadobójcze środki, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie mruczka. Środki chemiczne zastosowane w niektórych obrożach przeciwpasożytniczych wydzielać mogą także nieprzyjemny zapach, który irytować będzie czworonoga i sprawi, że spanie w łóżku z kotem nie będzie dla nas już tak miłe… Jak skutecznie zabezpieczyć zwierzaka przed pasożytami, by równocześnie nie sprawiać mu (i sobie) dyskomfortu?
Naturalna obroża na kleszcze BEA
Obroża dla psa przeciwko pchłom i kleszczom nie zawsze musi zawierać silne środki owadobójcze, by skutecznie odstraszać pasożyty. Jednym z całkowicie naturalnych i bezpiecznych, a przy tym skutecznych preparatów jest Obroża BEA stworzona przez Beaphar. Obroża ta zawiera wyłącznie naturalne roślinne olejki eteryczne, które nie wpływają negatywnie na zdrowie i komfort zwierzaka ani domowników. Wręcz przeciwnie – odpowiednio dobrana kompozycja olejków nadaje obroży przyjemny, ziołowy aromat, a dodatkowo łagodzi podrażnienia skóry i ogranicza swędzenie.
Obroża na kleszcze także dla psów
Ugryzienia kleszczy, pcheł i komarów są niebezpieczne również innych zwierzaków. Wśród produktów Beaphar znajdziemy także skuteczną, wolną od pestycydów Obrożę BEA dla psów i szczeniąt, która dzięki mieszance naturalnych olejków odstrasza pasożyty skórne i łagodzi podrażnienia. Obroża ta również jest w pełni bezpieczna dla pozostałych domowników i środowiska.
Obroza BEA może być stosowana samodzielnie, gdyż skutecznie zniechęca kleszcze, pchły komary, wszoły i meszki do przebywania w otoczeniu domowego czworonoga. Może również stanowić uzupełnienie dla innych preparatów, jeśli mimo ich stosowania mruczek dalej łapie kleszcze na spacerze. Skuteczne działanie naturalnej, wodoodpornej obroży utrzymuje się aż do 4 miesięcy. Produkt ten bezpieczny jest nie tylko dla kotów dorosłych – z powodzeniem stosować go można także u kociąt!
Chcesz wiedzieć więcej o produktach BEAPHAR? Kliknij tutaj!
Artykuł sponsorowany
Zobacz powiązane artykuły
07.11.2024
Czy kleszcze są niebezpieczne dla kotów?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wiosna, lato a nawet wczesna jesień. Nie tylko my w ciepłe, słoneczne dni cieszymy się piękną pogodą. Korzystają z niej również… kleszcze. Te niewielkie pasożyty stają się aktywne już przy temperaturze powyżej 5°C i pozostają zagrożeniem aż do późnej jesieni. Chociaż koty są bardziej odporne na choroby przenoszone przez kleszcze niż psy, to wciąż nie można ich lekceważyć.
undefined
02.10.2024
Kot niewychodzący i pchły - czy to możliwe?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy kot niewychodzący może złapać pchły? Okazuje się, że tak! Jak domowe mruczki zarażają się pchłami i co zrobić, by uchronić pupila przed tymi uciążliwymi pasożytami?
undefined
01.09.2024
Kiedy kocia kupa powinna nas zaniepokoić? Objawy, na które warto zwrócić uwagę!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy sprzątanie może mieć wpływ na zdrowie? Tak, jeśli chodzi o… sprzątanie kociej kuwety! Regularna ocena odchodów kota to bardzo cenna wskazówka dotycząca zdrowia zwierzaka, która może nawet uratować mu życie. Na co zwrócić uwagę, sięgając po łopatkę?
undefined