28.11.2018
Nierówne źrenice u kota. Czy jest się czym martwić?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty są mistrzami w ukrywaniu złego samopoczucia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy uważnie obserwowali swoich pupili. Na początek zajrzyj swojemu kotu głęboko w oczy!
fot. Shutterstock
Kocie oczy są piękne i hipnotyzujące. Można z nich wyczytać wiele kocich emocji. Jednak czasami w kocich oczach można dostrzec również symptomy złego stanu zdrowia. Jeśli zauważysz nierówne źrenice u kota to niestety, ale jest to powód do obaw.
Źrenice kota domowego
Źrenice naszych mruczków są pionowe – to ewenement w kocim świecie. Pionowe źrenice pomagają kotu w regulowaniu ilości światła wpadającego do oka poprzez ruch powiek (ustawionych prostopadle do źrenicy), bez potrzeby akomodacji oka. Pozwalają uzyskać także większą głębię ostrości w płaszczyźnie horyzontalnej, ale dają więcej światła niż przy kolistym kształcie. Dzięki temu zwierzęta dobrze widzą po ciemku, ale też światło nie oślepia ich w ciągu dnia. Taki kształt jest charakterystyczny dla gatunków drapieżników charakteryzujących się niskim wzrostem oraz takich, które są aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy i polują na swoje ofiary z ukrycia.
Nierówne źrenice u kota (anizokoria)
Źrenice naszego mruczka potrafią efektownie rozszerzać się i zwężać w zależności od ilości światła, które dostaje się do oczu. Jednak gdy dzieje się to nierównomiernie, lub jeśli jedno z oczu w ogóle nie reaguje w taki sposób na zmianę światła czy nagły ruch, może się okazać, że potrzebna będzie wizyta u kociego okulisty.
Co może być przyczyną nierównych lub słabo reagujących źrenic?
- Zapalenie błony naczyniowej
Najczęstszą przyczyną różnej wielkości źrenic u kotów jest przednie zapalenie błony naczyniowej oka lub zapalenie wnętrza oka (źrenica w zajętym oku jest zazwyczaj zwężona).
- Jaskra
Kolejną częstą przyczyną różnic w wielkości źrenic u kotów jest jaskra. To stan, w którym występuje zwiększone ciśnienie wewnątrz oka. Oko dotknięte chorobą ma większą źrenicę i często wybrzusza się z oczodołu.
- Zespół Hornera
To zespół objawów okulistycznych spowodowanych uszkodzeniem unerwienia współczulnego gałki ocznej. Takie uszkodzenie może być konsekwencją zmian w obrębie ucha środkowego i wewnętrznego (stan zapalny, nowotwory, inwazja świerzbowca), zmian nowotworowych zlokalizowanych śródczaszkowo, uszkodzenia odcinka szyjnego rdzenia kręgowego, wyrwania splotu ramiennego oraz różnego typu urazów. Niesymetryczne źrenice są jednym z pierwszych zauważanych objawów. Nierówne źrenice u kota mogą mieć także inne przyczyny:
- zapalenie błony naczyniowej,
- uraz rogówki,
- choroba siatkówki,
- tworzenie się blizny między tęczówką a soczewką (tylni zrost),
- atrofia tęczówki lub zmniejszenie ilości tkanki w tęczówce – zwykle jest to zmiana zwyrodnieniowa związana ze starzeniem,
- wrodzona wada tęczówki, w której tkanka tęczówki nie rozwija się prawidłowo,
- choroby wirusowe, np. białaczka,
- zatrucie,
- zaburzenia neurologiczne,
- choroba lub obrażenia mózgu,
- pasożyty,
- guz.
Leczenie
Prognoza na pełne wyleczenie zależy od przyczyny anizokorii. Jak widzisz, nierówne źrenice u kota są zazwyczaj spowodowane poważną chorobą lub urazem. W niektórych przypadkach nieprawidłowa źrenica może być tą, która jest mniejsza, a w innych przypadkach to ta, która jest większa. Jeśli zauważysz taki symptom u swojego pupila, powinieneś niezwłocznie udać się do lecznicy. Twojego kota musi zbadać weterynarz lub certyfikowany okulista weterynaryjny. Aby rozpocząć leczenie trzeba najpierw odkryć przyczynę występowania zaburzeń.
Weterynarz może zacząć od zmierzenia ciśnienia wewnątrz oka za pomocą instrumentu zwanego tonometrem, co pomoże wykluczyć jaskrę. Z pewnością wykona też testy na choroby zakaźne i nowotworowe. Zbada krew, może zalecić biopsję, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.
Niektóre przyczyny mogą powodować ból
Niestety anizokoria może być przyczyną silnego bólu głowy lub oczu. Jeśli zatem zauważysz, że mruczek mruży oczy czy przekręca głowę na bok, jak najszybciej szukaj pomocy. Może również występować zmieszanie i utrata równowagi, które mogą wskazywać na uraz głowy lub wysokie ciśnienie wewnętrzne.
Nierówne źrenice u kota mogą wskazywać na poważne uszkodzenie ciała lub chorobę, dlatego konieczna jest szybka diagnoza. Nie zwlekaj, gdyż anizokoria może nieodwracalnie uszkodzić koci wzrok. Może być także dla mruczka bardzo bolesna.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
07.11.2024
Czy kleszcze są niebezpieczne dla kotów?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wiosna, lato a nawet wczesna jesień. Nie tylko my w ciepłe, słoneczne dni cieszymy się piękną pogodą. Korzystają z niej również… kleszcze. Te niewielkie pasożyty stają się aktywne już przy temperaturze powyżej 5°C i pozostają zagrożeniem aż do późnej jesieni. Chociaż koty są bardziej odporne na choroby przenoszone przez kleszcze niż psy, to wciąż nie można ich lekceważyć.
undefined
02.10.2024
Kot niewychodzący i pchły - czy to możliwe?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy kot niewychodzący może złapać pchły? Okazuje się, że tak! Jak domowe mruczki zarażają się pchłami i co zrobić, by uchronić pupila przed tymi uciążliwymi pasożytami?
undefined
01.09.2024
Kiedy kocia kupa powinna nas zaniepokoić? Objawy, na które warto zwrócić uwagę!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy sprzątanie może mieć wpływ na zdrowie? Tak, jeśli chodzi o… sprzątanie kociej kuwety! Regularna ocena odchodów kota to bardzo cenna wskazówka dotycząca zdrowia zwierzaka, która może nawet uratować mu życie. Na co zwrócić uwagę, sięgając po łopatkę?
undefined