07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
fot. Shutterstock
- Dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
- Co robić, kiedy kotu brzydko pachnie z pyska?
- Domowe sposoby na nieświeży oddech u kota
Zapach z pyska zdrowego kota powinien być neutralny, ewentualnie przypominający zapachem karmę, którą zwierzak jadł chwilę temu. Zdarza się jednak, że kotu śmierdzi z pyska! Zapach ten może być ledwo wyczuwalny z bliska lub tak silny, że koci oddech czuć nawet wtedy, gdy mruczek siedzi na kanapie obok nas... Wielu opiekunów odczuwa w takiej sytuacji spory dyskomfort - bo jak przytulać pupila, który wręcz odpycha nieświeżym oddechem? Warto jednak pamiętać, że brzydki zapach z pyska kota jest nie tylko przykry dla otoczenia zwierzaka, ale może także stanowić objaw wielu poważnych chorób!
Dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Brzydki zapach z pyska kota może świadczyć zarówno o problemach zlokalizowanych wewnątrz jamy ustnej, jak i chorób obejmujących cały organizm zwierzaka. Do częstych przyczyn nieświeżego oddechu u kota należą takie dolegliwości, jak:
- zapalenie dziąseł młodych kotów,
- limfocytarno-plazmocytarne zapalenie jamy ustnej,
- przewlekłe stany zapalne dziąseł wywołane nagromadzonym kamieniem nazębnym,
- rak płaskonabłonkowy (umiejscowiony podjęzykowo),
- zakażenie ran wewnątrz pyska spowodowanych na przykład złamanym zębem lub żuchwą,
- owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej w przebiegu chorób wirusowych (na przykład kociego kataru).
Wszystkie z tych chorób sprawiają kotu ogromny dyskomfort, który często uniemożliwia przyjmowanie pokarmu, pielęgnację sierści czy zniechęca do zabawy. Dlatego w przypadku problemów z zębami często (choć nie zawsze!) zaobserwować można także ślinienie się, brak apetytu, posklejanie sierści i apatię. Niektóre z dolegliwości objawiające się brzydkim zapachem z pyska kota mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia zwierzaka! Dlatego jeśli kotu śmierdzi z pyska, należy zabrać pupila do lekarza weterynarii. Specjalista skontroluje stan jamy ustnej czworonoga, a następnie zleci dalsze postępowanie. Może także zlecić dodatkowe badania, gdyż nieświeży oddech może świadczyć także o chorobach ogólnoustrojowych i być objawem na przykład:
- mocznicy – spowodowanej m.in. niewydolnością nerek, wrodzoną wielotorbielowatością nerek, kamicą moczową czy syndromem urologicznym,
- kwasicy ketonowej – pojawiającej się w przebiegu nieleczonej cukrzycy,
- problemów z przewodem pokarmowym – np. ciała obcego w przełyku lub żołądku czy zakłaczenia.
Co robić, kiedy kotu brzydko pachnie z pyska?
Jeśli wyczujemy brzydki zapach z pyska kota, musimy zabrać zwierzaka do lekarza weterynarii. Specjalista zdiagnozuje przyczynę nieświeżego oddechu u kota i zaleci dalsze postępowanie, które może obejmować:
- usuwanie kamienia nazębnego w znieczuleniu ogólnym (sanacja),
- usuwanie złamanego zęba, ciała obcego z pyska lub oczyszczenie ropnia,
- podawanie kotu antybiotyków i leków przeciwzapalnych,
- zmianę diety na karmę dedykowaną kotom z chorobą nerek lub cukrzycą,
- podawanie kroplówek oczyszczających organizm z nagromadzonych toksyn,
- przeprowadzenie operacji chirurgicznej w celu usunięcia ciała obcego z żołądka,
- wprowadzenie probiotyków wspierających prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
Domowe sposoby na nieświeży oddech u kota
Smród z pyska kota to zawsze wskazanie do wizyty u lekarza weterynarii. Jednak jeśli oddech kota jest po prostu nieświeży, warto spróbować także kilku domowych sposobów na brzydki zapach z pyska zwierzaka. Są to między innymi:
- regularne mycie kotu zębów za pomocą specjalnej szczoteczki i pasty do zębów dla kotów - pozwoli to na usunięcie nagromadzonej płytki nazębnej i spowolni odkładanie się kamienia nazębnego,
- podawanie gryzaków dentystycznych - mogą zawierać olejki roślinne neutralizujące przykry zapach z pyszczka kota i wspierać higienę zębów,
- podawanie twardszych gryzaków naturalnych - gryzienie ich może wspomóc mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń z kocich zębów,
- stosowanie past odkłaczających dla kotów - zapobiegną gromadzeniu się kłaczków w przewodzie pokarmowym,
- stosowanie naturalnych suplementów na zdrowe zęby - dobrym dodatkiem do codziennej diety będą na przykład algi morskie, które stosuje się w profilaktyce chorób zębów.
Jeśli po zastosowaniu tych sposobów problem brzydkiego zapachu z pyska kota nie przemija lub u zwierzaka wystąpią dodatkowe niepokojące objawy, należy bezzwłocznie zabrać mruczka na badania kontrolne!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
04.03.2025
Dlaczego kot ma łyse miejsca nad oczami?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zauważyłeś, że twój kot nieco mniej sierści bezpośrednio nad oczami? A może zamiast futerka ma w tym miejscu gołą skórę? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.
undefined
01.03.2025
Jak usunąć kleszcza u kota? Sprawdzone sposoby
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wizyty w gabinecie weterynaryjnym za każdym razem, gdy zwierzę złapie kleszcza, mogą okazać się zwyczajnie niemożliwe. Dlatego też każdy opiekun powinien wiedzieć, jak usunąć kleszcza u kota. Dzięki temu będzie mógł on ochronić pupila przed chorobami odkleszczowymi.
undefined
01.03.2025
Pchły u kota - wszystko, co musisz wiedzieć
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pchły u kota mogą być poważnym problemem, bo zagrażają dodatkowo ludziom. Bez większych problemów rozchodzą się po domu i przenoszą na człowieka. Czy da się je łatwo zwalczyć? Czy inwazja pcheł zawsze jest nieunikniona, jeśli zwierzę je ma? Sprawdź!
undefined