29.02.2024
Ciężki problem, czyli kocia nadwaga. Jak sobie z nią poradzić?
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wiosna za pasem – pora roku sprzyjająca aktywności na świeżym powietrzu, uprawianiu sportu i zdecydowanie ułatwiająca dbanie o linię. Część z nas realizuje już postanowienia noworoczne związane ze zrzuceniem zbędnego balastu. Warto zadać sobie pytanie – czy z taką samą troską o prawidłową masę ciała podchodzimy do naszego pupila? Kocia nadwaga jest równie groźna w skutkach, co nasza! Sprawdź, jak sobie z nią poradzić.
fot. Shutterstock
Skąd się bierze kocia nadwaga?
Przyczyny nadmiernego przybierania na wadze przez kota są w większości przypadków identyczne z tymi, które doprowadzają do tego problemu u nas. Nadmiar spożywanego pokarmu w połączeniu z niskim poziomem aktywności fizycznej będzie skutkował odkładaniem naddatku przyjmowanej energii w formie tkanki tłuszczowej. Starszy wiek i związane z nim mniejsze zainteresowanie aktywnością ruchową także sprzyjają kociej nadwadze. Jeśli opiekun nie ma czasu lub ochoty na regularną zabawę z pupilem, może się okazać, że zajęcia naszego kota w ciągu dnia ograniczają się do kursowania pomiędzy miseczką z pokarmem a ulubionymi miejscami wypoczynku.
Czynnikami sprzyjającymi tyciu naszego kota są nie tylko zbyt obfite posiłki i mała ilość ruchu. Zła jakość pożywienia, a także zbyt duża ilość węglowodanów w diecie – wszystko to może doprowadzić nie tylko do problemów z wagą, ale i dolegliwości zdrowotnych. Cukrzyca, problemy z wątrobą, obniżona odporność, niewydolność nerek, choroby serca… Lista jest długa. Nadmierne przybieranie na wadze bywa jednak nie tylko przyczyną, ale i efektem niektórych schorzeń. Zaburzenia hormonalne lub problemy zdrowotne wiążące się z bólem podczas poruszania się, jak problemy ze stawami, mogą stanowić istotną część podłoża kociej nadwagi. Nie zmienia to faktu, że ona sama w sobie jest groźna dla zdrowia kota i skraca jego życie.
Jak zdrowo odchudzić kota?
Przede wszystkim warto skonsultować się na początku z lekarzem weterynarii i wykonać podstawowe badania. Zorientujemy się w ten sposób, czy u podłoża kocich problemów z wagą nie leży jakieś schorzenie – oraz, czy nie mamy do czynienia z takowym jako wynikiem nadwagi. Wdrożenie niezbędnego leczenia ułatwi walkę z dodatkowymi kilogramami i pomoże ograniczyć ich negatywny wpływ na organizm kota. Jak łatwo się domyślić, kocie odchudzanie to przede wszystkim zmiany w diecie i całym trybie życia. Warto jednak wprowadzać je w sposób rozsądny i przemyślany. Drastycznie diety i głodówki w żadnym wypadku nie wchodzą w rachubę!
Przyjrzyjmy się zawartości miski naszego kota – czy jego pożywienie jest dobrej jakości i spełnia wymagania żywieniowe mięsożercy? Kocia dieta powinna być oparta przede wszystkim na białku zwierzęcym o wysokiej wartości biologicznej. Podczas odchudzania musimy jednocześnie dążyć do podawania pokarmu o stosunkowo niskim poziomie energii w stosunku do objętości posiłku. W ten sposób ograniczamy uczucie głodu u zwierzęcia, ale nie podajemy zbyt dużej dawki kalorii. W tym przypadku karmy mokre są szczególnie korzystne dla kotów. Wilgotne pożywienie ułatwia utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu i pomaga dbać o zdrowie nerek i dróg moczowych.
Karma weterynaryjna mokra dla kota VET RESPONSE WEIGHT-BALANCE została przygotowana z myślą o potrzebach kotów borykających się z nadmiarem kilogramów. Ten pełnoporcjowy, dietetyczny posiłek może być podstawą jadłospisu podczas procesu odchudzania. Wysoka strawność i zastosowanie dobrej jakości mięsa i podrobów z indyka zapobiegają utracie masy mięśniowej. Możesz zapewnić kotu niezbędne składniki odżywcze przy jednoczesnym zmniejszaniu masy ciała. Dodatek L-karnityny to bezpieczne wspomaganie spalania tkanki tłuszczowej. Przejrzysta lista składników, tzw. skład komponentów zamknięty, czyni karmę przyjazną również dla borykających się z nadwagą kocich alergików.
Nie tylko dieta...
Walka z kocią nadwagą to nie tylko wprowadzenie zmian w składzie pożywienia, dokładne odmierzanie porcji pokarmu i niedokarmianie ze stołu. Utracie nadprogramowych kilogramów będzie sprzyjało zwiększenie aktywności fizycznej. I tutaj musimy jednak wykazać się rozsądkiem – kot z dużym nadbagażem tkanki tłuszczowej nie powinien wykonywać karkołomnych skoków. Zachęcanie go do umiarkowanego ruchu w formie zabawy jest jednak ważne nie tylko dla ciała, ale i psychiki zwierzęcia. Kocie potrzeby najlepiej zaspokoimy, proponując zabawę opartą na zachowaniach związanych z realizacją tzw. łańcucha łowieckiego.
Kocie polowanie to kilka następujących po sobie etapów. Wypatrywanie zdobyczy, skradanie się do niej, następnie pogoń, schwytanie – i wreszcie: „nagroda” w formie posiłku. Tę sekwencję starajmy się odwzorować podczas wspólnych zabaw. Idealnie sprawdzi się tutaj zabawka na sznurku czy specjalna kocia wędka z piórkami. Taką aktywność najlepiej zainicjować przed porą karmienia. Wtedy w naturalny sposób będziemy mogli zakończyć ją podaniem jedzenia. Nie przedłużajmy też niepotrzebnie zabawy. Koty z natury nie polują godzinami. Odpowiednie będzie 10-20 minut aktywności powtarzane kilka razy dziennie. Połączenie zachęty do ruchu z odpowiednią dietą z pewnością przyniesie efekty w odchudzaniu pupila.
Artykuł powstał we współpracy z firmą PUPIL Foods.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
29.02.2024
Kiedy przydaje się lekkostrawna karma dla kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mimo najbardziej troskliwej opieki naszym zwierzętom zdarza się chorować. Nie wszystkie mają też równy start. Problemy zdrowotne mogą być wynikiem zaniedbań poprzednich opiekunów (o ile w ogóle takich miał) czy zwyczajnego pecha na „loterii genetycznej”. W takich przypadkach czasami niezbędna staje się lekkostrawna karma dla kota.
fot. Shutterstock
01.04.2023
Twój kot sika poza kuwetą? Sprawdź, dlaczego i jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wiele osób jest zdania, że jeśli kot sika poza kuwetą, robi to złośliwie. Prawdziwi miłośnicy kotów wiedzą jednak, że nie ma w tym prawdy! Załatwianie się poza kuwetą zawsze powinno zaniepokoić opiekuna. Czasem jednak można samodzielnie znaleźć rozwiązanie problemu...
fot. Shutterstock
06.02.2024
5 sposobów na okazanie kotu miłości. Poznaj je!
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jak przychylić kotu nieba – faktycznie, a nie tylko w naszym mniemaniu? Okazywać kotu miłość można na różne sposoby. Warto jednak wiedzieć, które z nich realnie przekładają się na szczęście i… zdrowie ukochanego pupila. Dowiedz się, jak najlepiej zadbać o kociego przyjaciela!
fot. Canva