14.12.2024
Kamica nerkowa u kotów - objawy, leczenie, dieta
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kamica nerkowa występuje najczęściej u kotów kastrowanych, ale nie tylko. To schorzenie dotyka niestety sporą część kociej populacji.
fot. Shutterstock
Kamica nerkowa u kotów nie jest wcale rzadką przypadłością. Na występowanie tej choroby szczególnie narażone są m.in. koty kastrowane i otyłe. Jak postępować ze zwierzętami zagrożonymi wystąpieniem kamicy nerkowej i tymi, które już na nią cierpią?
Kamica nerkowa u kotów. Jak powstają kamienie nerkowe?
Kamica nerkowa u kotów polega najogólniej na powstawaniu złogów w nerkach i przewodach moczowych. Tworzą się one z nadmiaru składników mineralnych obecnych w moczu. Początkowo są to mikroskopijnych rozmiarów kryształki. W wyniku agregacji i nawarstwiania mogą z nich powstawać dużych rozmiarów kamienie moczowe, czyli tzw. urolity.
Wśród czynników mających wpływ na ich powstawanie wymienia się także: zastój moczu, jego niewłaściwe, różne od obojętnego pH, obecność w nim tzw. organicznych jąder krystalizacji oraz występowanie czynników szczególnie sprzyjających krystalizacji lub niedobór czynników ją hamujących. Kamienie przemieszczające się w układzie moczowym mogą powodować jego uszkodzenie i sprawiają zwierzęciu ból. Zabarwiony krwią mocz, oddawanie go z trudnością lub podejrzanie często – to objawy, które mogą świadczyć o kamicy nerkowej u kota.
Jak rozpoznać kamicę moczową u kota?
Problemy podczas oddawania moczu, załatwianie się poza kuwetą, częste wylizywanie okolicy cewki moczowej to objawy, które będą wskazaniem do konsultacji z lekarzem weterynarii. Przed wizytą u specjalisty warto zaopatrzyć się w odpowiednio pobraną i przechowywaną próbkę kociego moczu - znacząco przyspieszy to dalszą diagnostykę. W przypadku podejrzenia kamicy moczowej u kota niezbędne będzie wykonanie badania USG jamy brzusznej, które pozwoli stwierdzić obecność kryształów i określi ich lokalizację.
Co sprzyja powstawaniu złogów w układzie moczowym?
Czynnikiem, który jest zarówno przyczyną, jak i metodą zapobiegania powstawania kamieni w nerkach jest żywienie. Nieprawidłowo zbilansowana dieta, nieodpowiednia proporcja między wapniem i fosforem, zbyt wysoka zawartość magnezu to główne dietetyczne czynniki ryzyka powstawania tego schorzenia. Z drugiej strony, to właśnie dzięki odpowiedniemu postępowaniu dietetycznemu w dłuższej perspektywie możliwe jest zlikwidowanie przyczyny kamicy. Natomiast w przypadku kotów genetycznie predysponowanych do występowania tej choroby, można zapobiegać jej pojawieniu się.
Żywienie kota z kamicą nerkową lub tendencją do jej występowania
Kluczową kwestią jest dostarczenie dużej ilości płynów. Im większe rozcieńczenie moczu, tym większa rozpuszczalność szczawianów wapnia i niższe ryzyko, że powstaną z nich złogi. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem w żywieniu kota zagrożonego wystąpieniem kamicy nerkowej będzie mokra karma. W porównaniu z pokarmem suchym, podawanie wilgotnego jedzenia o wyższej zawartości wody zmniejsza ryzyko powstania zarówno kamieni nerkowych, jak i niewydolności nerek.
Dodatkowo karmy suche zawierają zwykle surowce pochodzenia roślinnego. A te z kolei przyczyniają się do pojawienia się w organizmie kota nadwyżki kwasu szczawiowego, który nadmiernie zakwaszając mocz może powodować powstawanie kamieni nerkowych. Proces ten neutralizować mogą pewne substancje także dostarczane z pożywieniem – witaminy z grupy B, niektóre aminokwasy (szczególnie cysteina) oraz bakterie probiotyczne zasiedlające przewód pokarmowy, które zwiększają utylizację endogennego kwasu szczawiowego. Na ilość bakterii probiotycznych bezpośredni wpływ mają składniki karm o działaniu prebiotycznym: mannooligosacharydy oraz beta-glukany.
Jak karmić kota z kamicą nerkową?
Istotna jest także wielkość porcji. Zaserwowanie kotu jednorazowo zbyt dużej ilości pokarmu powoduje zwiększoną syntezę kwasu szczawiowego w wątrobie. Dodatkowo może też być przyczyną wahań pH moczu. Może on wówczas mieć odczyn zasadowy, co sprzyja wytrącaniu się nowych kryształów. Podzielenie dawki pokarmowej na kilka posiłków w ciągu dnia pomaga utrzymać w miarę stałe, kwaśne pH moczu. Zapobiega to krystalizacji nowych kamieni i wspomaga rozpuszczanie już istniejących.
Koty z tendencją do występowania kamicy nerkowej i te, u których choroba ta została już zdiagnozowana, mogą także dostawać pokarm wzbogacony substancjami zakwaszającymi mocz, takimi jak np. chlorek amonu oraz L-metionina. Zawiera je często specjalistyczna żywność dedykowana zwierzętom z problemami urologicznymi, a także karma dla kotów sterylizowanych. Zwierzęta te, ze względu na niższą aktywność i większą tendencję do tycia, są szczególnie narażone na tworzenie się kryształów i kamieni moczowych.
Leczenie kamicy moczowej u kota
Odpowiednie postępowanie dietetyczne może prowadzić do rozpuszczenia nagromadzonych się kamieni w drogach moczowych i zapobiec formowaniu się kolejnych. Zdarzyć się może, że kamienie utkną w moczowodzie lub zatkają kotu cewkę moczową - wtedy wymagać będą chirurgicznego usunięcia. W leczeniu kamicy moczowej u kota stosować można także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, kroplówki ułatwiające wypłukanie osadu z dróg moczowych oraz suplementy wspierające rozpuszczanie urolitów.
Kamica nerkowa u kotów
Główne zasady postępowania dietetycznego u kotów z objawami kamicy nerkowej:
- Stały dostęp do wody pitnej gwarantujący właściwe nawodnienie organizmu.
- Unikanie karm suchych, zawierających surowce roślinne pośrednio zwiększające ryzyko powstawania kryształów i kamieni moczowych.
- Żywienie mokrą karmą lub wilgotnymi, domowymi posiłkami, dostarczającymi dodatkowej porcji wody rozcieńczającej mocz.
- Podawanie kotu posiłków w kilku porcjach, które zapobiegają wahaniom pH moczu sprzyjającym wytrącaniu się w nim kryształów.
- Bezwzględne przestrzeganie wielkości porcji w przypadku stosowania specjalistycznej karmy przeznaczonej dla kotów z problemami urologicznymi.
- Kontrolowanie masy ciała kota, umożliwiające zapobieganie nadwadze i otyłości.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Idiopatyczne zapalenie pęcherza u kota - objawy i leczenie
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Idiopatyczne zapalenie pęcherza (FIC) to przewlekła choroba, na którą cierpi wiele kotów domowych. Choć przyczyny nie są do końca, poznane, za jedną z nich uważa się stres. Jak pomóc kotu z zapaleniem pęcherza?
undefined
13.12.2024
Biegunka u kota na Święta? Sprawdź, jak jej uniknąć!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Biegunka u kota to problem, który bardzo często pojawia się w okresie świątecznym. Skąd bierze się rozwolnienie u kota na święta i jak można temu zapobiec?
undefined
13.12.2024
Stresowa biegunka u kota. Czemu kot dostaje biegunki, kiedy się stresuje?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Twój kot dostaje biegunki, gdy coś zmienia się w jego otoczeniu? To zupełnie normalne zjawisko, którego można jednak uniknąć. Co zrobić przy stresowej biegunce u kota i jak poprawić samopoczucie pupila?
undefined