01.09.2024
Mistrzowie kamuflażu. Jak rozpoznać, że kot ma chore nerki?
Joanna Kubera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Choroby nerek u kotów to niestety dość częsty problem zdrowotny. Mimo to zdarza się, że ich opiekunowie nie potrafią prawidłowo i na czas rozpoznać objawów. Jak sprawdzić, czy kot ma problem z nerkami i jak dbać o kociego przyjaciela z taką chorobą?
fot. Shutterstock
(Nie)zależny drapieżnik
Koty ukrywają choroby i ból tak długo, jak jest to dla nich do zniesienia. Wynika to ze schematów obronnych ich przodków, którzy, okazując osłabienie, mogli narazić się na atak innych zwierząt. Obecnie wiele kotów nie musi się martwić konkurencją, a do tego ma kochających opiekunów, którzy przy odrobinie uwagi są w stanie zauważyć najbardziej subtelne zmiany w zachowaniu swojego zwierzaka i zacząć działać, zanim choroba się rozwinie.
Regularna kontrola
Nawet z pozoru drobna zmiana zachowania pupila może świadczyć o problemie – zarówno behawioralnym, jak i zdrowotnym. Świadomość tego niejednemu kotu uratowała już życie! Jeśli kot nie wykazuje nietypowych zachowań lub opiekun nie ma pewności, czy prawidłowo je wychwyci, właśnie ze względu na możliwy rozwój choroby w ukryciu warto wykonywać cykliczne badania, szczególnie u kocich seniorów. Ważne są przede wszystkim badania krwi, moczu oraz USG jamy brzusznej.
Podstawowymi, łatwymi i nieinwazyjnymi praktykami, które także mogą zasygnalizować problem zdrowotny, są też regularna kontrola wagi zwierzęcia oraz ocena stanu jego sierści, oczu, uszu, zębów i wnętrza jamy ustnej (np. podczas zabawy czy pielęgnacji), a także... zawartości kuwety.
Objawy chorób nerek u kota
Aż jeden na 10 kotów w starszym wieku ma problemy z nerkami! Najczęściej spotykanym schorzeniem jest ich przewlekła niewydolność, która może rozwijać się długo i nie dawać wyraźnych objawów. Inne choroby nerek mogą być wrodzone lub wywołane czynnikami zewnętrznymi, np. zatruciem. Co w kontekście zdrowia nerek powinno przede wszystkim zaniepokoić opiekuna kota?
- wzmożone pragnienie – kot, zwłaszcza ten, który dotąd niechętnie pił wodę, coraz częściej opróżnia miskę;
- częstsze niż zwykle oddawanie moczu – bywa, że jest błędnie kojarzone ze „złośliwością” czy problemami behawioralnymi zwierzęcia, ponieważ ze względu na częstotliwość i zabrudzoną już kuwetę zwierzak brudzi np. meble;
- objawy odwodnienia – nieelastyczna skóra i suchość dziąseł;
- osłabiony apetyt – wiele kotów to zwierzaki wybredne, lecz uważny opiekun z pewnością odnotuje, kiedy jego podopieczny wzgardzi ulubionym, najbardziej wymyślnym przysmakiem lub dłużej niż zwykle będzie zwlekał z podjęciem posiłku i dodatkowo zacznie tracić na wadze;
- apatia – z wiekiem oczywiście spada aktywność, jednak koty nawet po 10 roku życia nadal mogą być pełne wigoru i w dobrej kondycji, a jeśli zwierzę coraz dłuższe części dnia spędza w ukryciu i jest niechętne do zabaw, powinno to wzbudzić czujność opiekuna.
Właściwa dieta kluczem do zdrowia
Prawidłowe żywienie kota może znacząco zminimalizować ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Szczególnie ważny w kontekście chorób nerek jest rodzaj podawanej karmy oraz oferowanie kotu wody do picia. Koty zazwyczaj niechętnie pobierają wodę, dlatego stosowanie karm mokrych pomaga uzupełniać jej braki w organizmie, a rozmaite urządzenia i zabawy związane z wodą ułatwiają opiekunowi to trudne zadanie.
Co jednak, jeśli zwierzak już zachorował? Z pomocą przychodzą specjalistyczne karmy. U kota ze stwierdzoną chorobą nerek – przewlekłą lub czasową – ważna jest odpowiednio skomponowana karma weterynaryjna, którą należy stosować w ścisłym porozumieniu z lekarzem prowadzącym kociego pacjenta. Karmy tego typu posiadają zazwyczaj oznaczenie Renal. Mokre karmy weterynaryjne to produkty o niskiej zawartości fosforu, a także z obniżoną zawartością białka, aby nie obciążać chorych nerek, a jednocześnie dostarczać kotu odpowiednią dawkę energii. Dodatkowo karmy takie jak VET RESPONSE VETERINARY DIET RENAL łatwo podawać w świeżych, atrakcyjnych dla kota porcjach, dzięki poręcznym szalkom 85 g.
Miłośnicy kotów cenią sobie ich tajemniczy urok. Ma on jednak swoją ciemną stronę, jaką jest zdolność do maskowania różnych schorzeń. Zadaniem opiekuna jest uważna obserwacja zmian, jakie zachodzą w zachowaniu zwierzęcia. Często tylko dzięki takim niuansom kot może uzyskać pomoc weterynaryjną na czas i dłużej cieszyć się życiem w komforcie.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Pupil Karma.
Filolożka i zoopsycholożka, w branży zoologicznej od kilkunastu lat. Opiekunka dwóch chihuahua. Udowadnia, że z bardzo małym psem również można trenować. Miłośniczka gryzoni, szczególnie chomików.
Zobacz powiązane artykuły
04.03.2025
Dlaczego kot ma łyse miejsca nad oczami?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zauważyłeś, że twój kot nieco mniej sierści bezpośrednio nad oczami? A może zamiast futerka ma w tym miejscu gołą skórę? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.
undefined
01.03.2025
Jak usunąć kleszcza u kota? Sprawdzone sposoby
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wizyty w gabinecie weterynaryjnym za każdym razem, gdy zwierzę złapie kleszcza, mogą okazać się zwyczajnie niemożliwe. Dlatego też każdy opiekun powinien wiedzieć, jak usunąć kleszcza u kota. Dzięki temu będzie mógł on ochronić pupila przed chorobami odkleszczowymi.
undefined
01.03.2025
Pchły u kota - wszystko, co musisz wiedzieć
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pchły u kota mogą być poważnym problemem, bo zagrażają dodatkowo ludziom. Bez większych problemów rozchodzą się po domu i przenoszą na człowieka. Czy da się je łatwo zwalczyć? Czy inwazja pcheł zawsze jest nieunikniona, jeśli zwierzę je ma? Sprawdź!
undefined