15.04.2024
Kot dotyka nosem Twojego nosa? Oto, dlaczego to robi!
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
To, że koty nas obwąchują, jesteśmy w stanie zrozumieć. Dlaczego jednak przykładają swój nos do naszego? Co takie zachowanie ma oznaczać? Sprawdźmy!
fot. Shutterstock
Czy zdarza się, że twój mruczek uparcie próbuje zbliżyć się do twojego nosa? A gdy już mu się to uda, uważnie go obwąchuje i na chwilę przyciska do niego swój własny? O tak, mruczki demonstrują szereg specyficznych zachowań, które nie zawsze są dla nas w pełni zrozumiałe. Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego kot dotyka nosem twojego nosa.
Dlaczego kot dotyka nosem nosa człowieka?
Na początek warto przypomnieć, że koty należą do zwierząt, które w komunikacji między sobą i innymi zwierzętami korzystają z rozbudowanej mowy ciała i gestów. Miauczenie jest zarezerwowane niemal wyłącznie dla ludzi, ale także i do nas koty „mówią” przede wszystkim niewerbalnie. Do szeregu znaczących komunikatów zalicza się m.in. dotykanie nosa nosem. Koty powtarzają ten gest zarówno w stosunku do innych kotów, jak i do ludzi. Skąd się wziął i co oznacza?
Od pierwszych chwil życia...
Koty uczą się dotykać innych nosem zaraz po przyjściu na świat. Nowo narodzone kocięta są wprawdzie ślepe, ale mają w pełni rozwinięte receptory dotykowe w swoich… noskach. Zetknięcie się nosami to pierwszy kontakt, jaki nawiązują ze swoją kocią mamą i zarazem – ze światem. Ten prosty gest maluch zapamiętuje na całe życie – wzajemne zbliżanie nosów staje się dla niego formą przyjaznego powitania. Z czasem zaczyna pełnić też inne, ważne funkcje.
„Cześć, gdzie byłeś?”, czyli przywitanie
Koty wykorzystują w komunikacji wiele gestów – mowa tutaj o komunikacji wewnątrzgatunkowej. I choć wiedzą, że z człowiekiem najlepiej porozumiewać się po prostu dźwiękami, np. mruczeniem czy miauczeniem, to mimo wszystko próbują też przemycić inne gesty. Jednym z nich jest stykanie się nosami.
Kot dotyka nosem twojego nosa, ponieważ chce się z tobą w ten sposób przywitać i pozyskać… informacje. Gdzie byłeś, co jadłeś, z kim miałeś do czynienia? Krótki kontakt pozwala mruczkowi wyrobić sobie pewien pogląd na te wszystkie interesujące go sprawy – węch ma wszakże doskonały. Przy okazji daje nam dostęp do podobnych danych na swój temat – to, że nie potrafisz ich przetworzyć to już tylko i wyłącznie twój problem!
Oznaka przynależności
Niektórzy mówią, że dotknięcie kociego noska to rodzaj pocałunku. Rzeczywiście, taki gest ma przyjazny charakter – gdy kot dotyka nosem twojego nosa, okazuje ci życzliwe zainteresowanie. Daje do zrozumienia, że należysz do jego „grupy”. Ale przy okazji robi też coś jeszcze – upewnia się, czy masz na sobie jego zapach.
Koty zostawiają na opiekunie swój zapach, aby pokazać, że dana osoba należy do nich. Nie ma w tym nic dziwnego dla opiekuna – wszak każdy kociarz wie, że to kot jest tutaj szefem! Dotykanie się nosami to kolejna droga do pozostawienia zapachu, ale również pokazania, że kot jest bardzo związany.
Co robić, gdy kot dotyka nosem twojego nosa? Nic – pozwól mu na to i doceń ten miły gest. Mruczek sprawdza w ten sposób, co u ciebie słychać i przy okazji daje wyraz przyjaznym uczuciom względem twojej osoby. Dokłada do tego „baranka”? To znaczy, że naprawdę cię kocha!
Zobacz powiązane artykuły
28.11.2024
Kot chodzi własnymi drogami. Ile w tym prawdy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Skąd wzięło się powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami? Czy jest ono zgodne z prawdą? Przyjęło się mówić, że kot to samotnik, ale czy naprawdę tak jest?
undefined
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Jak rozruszać leniwego kota? 6 istotnych wskazówek
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój mruczek tylko by jadł i spał? Sprawdź, jak w pozytywny sposób możesz zachęcić go do większej aktywności.
undefined