20.10.2022
Dlaczego kot tak desperacko szuka twojej uwagi? Niektóre powody są zaskakujące!
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot nie daje ci spokoju i sabotuje twoje codzienne czynności? Wtrąca swoje trzy grosze w twoją naukę, pracę, ćwiczenie jogi bądź pakowanie się na wyjazd? Warto wiedzieć, że pupil nigdy nie pragnie atencji bez konkretnej przyczyny... Kot desperacko szuka uwagi swojego opiekuna z przeróżnych powodów. Poznajmy niektóre z nich!
fot. Shutterstock
Koci atencjusze
Bardzo często zdarza się tak, że nasze koty są wręcz natarczywe, gdy próbują zwrócić na siebie uwagę. Może się to objawiać na różne sposoby... Miauczenie, ciągłe podążanie za opiekunem bądź nieustanna chęć na pieszczoty... To wszystko może, ale i nie musi oznaczać próśb o naszą uwagę. Jeżeli mruczek z natury głośno wokalizuje, zawsze za nami chodził lub od kociaka był przylepą, to nic w tym dziwnego. Jednak jeżeli zachowanie naszego pupila zmieniło się diametralnie i ewidentnie wyczuwamy desperackie błaganie o uwagę ze strony czworonoga, to przede wszystkim należy zrozumieć przyczynę takiego behawioru. Oprócz samodzielnej diagnozy na własny użytek należy zabrać kota do weterynarza lub behawiorysty, by jako profesjonalista pomógł nam odkryć źródło problemu. Niektóre przyczyny takiego błagania o uwagę wiążą się ze stanami chorobowymi, dlatego nie warto zostawać z tym samemu.
Dlaczego kot desperacko szuka uwagi opiekuna? 5 wybranych powodów
1. Brak stymulacji
Jednym z bardziej oczywistych powodów takiego stanu rzeczy będzie po prostu nuda. Znudzony kot to "marudzący" kot... Każdy koci opiekun powinien to wiedzieć! Jeżeli mruczek nie będzie otrzymywał wystarczającej porcji frajdy i pobudzenia intelektualnego, to naturalne, że będzie zabiegał o uwagę osoby, która może mu tę rozrywkę zapewnić. Zadbajmy o stopień zabawowości naszego domu, jeżeli wychodzimy do pracy, postarajmy się, by kot miał wszystko czego potrzebuje: drapaki, zabawki, półki, różne legowiska itp. Oczywiście sytuacja staje się nieco łatwiejsza, gdy w domu znajdują się dwaj przedstawiciele kotowatych. Wówczas mają możliwość zajęcia się sobą. Jednak nie znaczy to, że i tak nie będą we dwójkę zabiegać o uwagę swojego człowieka – przecież to w ogóle inny typ zabawy i kontaktu (bo międzygatunkowy!).
2. Czynnik stresogenny
Pojawienie się dziecka, nowego zwierzaka, remont, maraton wyjazdów opiekunów czy głośna muzyka słuchana przez buntowniczego nastolatka... To wszystko może stanowić czynnik stresogenny dla naszego mruczka. Kiedy kot boi się i jest pod wpływem przewlekłego stresu, to da nam o tym znać na różne sposoby... Może zacząć sikać po całym mieszkaniu albo domagać się większej ilości pieszczot, niż to zwykle bywało. Jeżeli jednak zauważymy znaczące zmiany w zachowaniu pupila i połączymy kropki, to może okazać się, że dana rzecz może stresować kota, na tyle, że zwierzę zasygnalizuje nam to dość niestandardowymi praktykami. Gdy wpadliśmy już na pomysł, co może być potencjalnym źródłem problemu, warto zabrać zwierzaka do behawiorysty, który przepracuje to z kotem.
3. Wilczy apetyt
Twój kot wymiaukuje swoje "petycje o więcej jedzenia", jednak to zachowanie zaczyna być przesadne i uciążliwe? Możliwe, że oznacza to zwiększenie łaknienia u zwierzaka. Rosnący apetyt może być skutkiem wielu procesów. Bywa, że wiąże się on z walką o dominację wśród innych zwierzęcych domowników (jeżeli w domu jest więcej niż jedno zwierzę), ale niestety możliwe jest także to, że przyczyną będzie dany stan chorobowy. Przesadne błaganie o jedzenie może pojawić się u kotów, które mają:
- nadczynność tarczycy,
- cukrzycę,
- zapalenie jelit,
- niewydolność trzustki,
- robaki.
Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby zabrać zwierzaka do lekarza weterynarii, gdy tylko jakieś zachowanie nas zdziwi bądź zaniepokoi.
4. Złe samopoczucie
Podobnie sprawa ma się z bólem. Koty nie powiedzą nam w ludzkim języku, że je boli... Mogą tylko miauczeć czy przymilać się albo wręcz odwrotnie - syczeć i przejawiać agresywne zachowania. Ponadto często bywa tak, że koty zbytnio nie pokazują po sobie, że czują dyskomfort lub ból. My zaś najczęściej nie widzimy zarzewia problemu gołym okiem, gdyż rany nie muszą być widoczne – może chodzić o zapalenia stawów i inne schorzenia wewnętrzne tego typu. Dlatego tym bardziej nie wolno ignorować niespotykanych wcześniej zachowań pupila. Wizyta u weterynarza rozjaśni wszelkie wątpliwości i pomoże odzyskać kotu standardowe dobre samopoczucie.
5. Zaburzenia na tle nerwowym
To raczej rzadsza niż częstsza przyczyna domagania się uwagi i czułości od opiekuna, jednak w dalszym ciągu możliwa... Kolejnym potencjalnym źródłem dziwnych zachowań może być choroba układu nerwowego (zmiany w mózgu). Taką ewentualność może wykluczyć tylko i wyłącznie ekspert, dlatego zabierajmy nasze koty do lekarza. Lepiej dmuchać na zimne!
Do objawów choroby mózgu należą m.in.: subtelne zmiany behawioralne, utrata zmysłów lub zaburzenia napadowe [ataki padaczki itp. – przyp. red.]. Choroba mózgu może być spowodowana wieloma czynnikami, od infekcji po raka – jak czytamy na stronie allaboutcats.com.
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
11.03.2025
Jak koty zachowują się w obliczu swojej śmierci?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Czy da się przewidzieć odejście ukochanego pupila? Warto by było mentalnie się na to móc przygotować… Sprawdź, jak zachowuje się umierający kot.
undefined
25.02.2025
Tęsknota u kota. Czy mruczki zauważają naszą nieobecność?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Czy koty tęsknią? To kwestia od dawna zastanawia naukowców, opiekunów i miłośników tych zwierząt. Jak to jest naprawdę?
undefined
20.02.2025
Dźwięki kotów. O czym mruczą do nas koty?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Koty to niezwykle muzykalne zwierzęta. Niektóre ograniczają się do podstawowego repertuaru, a inne dają niezły popis wokalnych umiejętności. Jakie dźwięki wydają koty i co one znaczą?
undefined