07.10.2022
Jak mi tu dobrze! Oznaki tego, że kociak już się u nas zadomowił na dobre
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na samym początku musi minąć trochę czasu, zanim kociątko przyzwyczai się do nowego miejsca zamieszkania. To naturalne... Kotek będzie się powoli aklimatyzować, aż w końcu się "zagnieździ". Sprawdźmy, jakie znaki świadczą o tym, że kociak się zadomowił, i że nie czuje się już obco w naszym lokum.
fot. Shutterstock
Dowody na to, że kociak się zadomowił
1. Kociątko staje się aktywne
Mały kotek chętnie angażujący się w zabawę i prowokujący wspólne figle, to zwierzak, który czuje się pewnie. Wiadomo, że gdy czworonóg się stresuje, to zabawa nie będzie tak swobodna lub w ogóle się nie odbędzie. Rozrywkowy kociak to mruczek, który czuje się jak w domu. Sprawa wygląda podobnie, jeśli chodzi o obudzoną ciekawość świata i aktywną eksplorację terytorium. Kiedy kotek zaczyna zwiedzać zakamarki, do których wcześniej się nie zapuszczał, oznacza to, że twój dom staje się dla niego coraz to bardziej znajomym i przyjaznym miejscem.
2. Kociątko jest milusińskie
Kiedy kociak mruczy, zachęcając cię do ofiarowania mu pieszczot, to znaczy, że czuje się coraz swobodniej w twoim otoczeniu i w przestrzeni, w której obydwoje się znajdujecie. Kociątko, które próbuje wskoczyć na twoje kolana, tym samym udowadnia ci, że jest w stanie ci zaufać. Pierwsze dobrowolne i świadome wejście na kolana opiekuna to przełomowy moment w relacji kocię-człowiek. Ponadto można być pewnym, że kociak się zadomowił, jeżeli okazuje ci czułość na przeróżne sposoby: trąca się główką, ociera się o twoją nogę, zaczyna cię lizać itp.
3. Kociak realizuje swoje potrzeby
Jeżeli twoje kocię bez ceregieli realizuje swoje prymarne potrzeby, można założyć, że stopniowo się zadomawia. Wiadomo, że gdy zwierzę się stresuje, to np. traci apetyt. Gdy kotek zaczyna coraz śmielej jeść mokrą karmę, to jest już coraz to pewniejszy mimo przebywania na nowym terytorium. Koci apetyt staje się swoistym barometrem stopnia zadomowienia się.
4. Maluch robi się coraz głośniejszy
Kiedy mały kotek zaczyna śmielej wokalizować, oznacza to, że czuje się pewniej na danym terenie. Pomiaukiwanie często jest równoznaczne z kocim przywitaniem. Kociątko jest ciekawe nowego otoczenia i domowników, dlatego miauczy, by powiedzieć: "Cześć, to ja, ten nowy maluszek!". Miauczenie może być także swoistą prośbą o pieszczoty, które również są oznaką zadomowienia się, o czym była mowa wcześniej.
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
15.12.2024
Koci behawiorysta. Jak wybrać dobrego behawiorystę dla kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koci behawiorysta to nieoceniona pomoc przy mruczku, który sprawia problemy. Jak wybrać dobrego specjalistę i jak powinna wyglądać współpraca z behawiorystą dla kota?
undefined
12.12.2024
Strachliwy kot – czego się boi i jak mu pomóc?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Sztywne łapy, niespokojny chód i nerwowo poruszający się ogon – to zachowanie, którego raczej nie chcesz oglądać u swojego mruczka. Jakie może być źródło lękliwości u kota i jak można pomóc strachliwemu kotu?
undefined
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined