23.01.2024
Co mówią kocie oczy? Sprawdź, jakie kryją tajemnice
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu ludzi uważa, że łatwiej zrozumieć język i mowę ciała psa niż kota. A jak to jest naprawdę? Co mówią nam kocie oczy? Sprawdź!
fot. Shutterstock
Mruczki są uważane za zwierzęta tajemnicze, niezależne i trzymające swoich opiekunów na dystans. Prawda jest jednak taka, że to my – ludzie – często nieprawidłowo odczytujemy kocie sygnały, które nasi podopieczni próbują nam przekazać. Jeśli chodzi o koty, to miauknięcia i machanie ogonem oznaczają… cóż, wiele rzeczy. Każdym wydawanym dźwiękiem, a nawet mrugnięciem, koty mówią: „Cześć”, „Przytulmy się” lub „Wynoś się stąd”. Wiele można zobaczyć też w… kocich oczach. Nie bez powodu mówi się, że są one zwierciadłem duszy – i nie inaczej jest u naszych mruczących towarzyszy. Dowiedzmy się zatem, co mówią kocie oczy.
Co mówią kocie oczy?
Koty komunikują się z nami i innymi kotami za pomocą mowy ciała i… wzroku. Ich spojrzenia mogą być różne – od intensywnych i skupionych, po błogie, pełne miłości. Kiedy twój pupil wpatruje się w ciebie dłuższy czas i wcale przy tym nie mruga, to zapewne zaczynasz się zastanawiać „Czego on ode mnie chce? Może jest na mnie o coś zły?”. Chociaż intensywne spojrzenie i „sztywna” postawa ciała mogą świadczyć o wrogości, to tak naprawdę ten sam wzrok u zrelaksowanego, mruczącego kota może być równoznaczny z dopominaniem się o pieszczoty lub inną formę uwagi.
To, co mówią do nas koty, często jest determinowane ułożeniem i dylatacją (rozszerzeniem) powiek. Kot wcale nie musi o wszystkim informować swojego opiekuna dźwiękiem (choć bywają mruczki, które są niezwykle rozmowne i koniecznie muszą głośno powiadomić najbliższe otoczenie, o co im chodzi), bo przekaz wzbogacony jest ułożeniem ogona, uszu i całą postawą ciała.
Zwężone i rozszerzone źrenice
Każde silne emocjonalne pobudzenie – strach, złość czy przyjemność – może spowodować, że źrenice kota „skurczą się” upodabniając się do wąskich szczelin. Możesz to zaobserwować, kiedy podajesz pupilowi miskę z ulubionym jedzeniem czy zabawkę z kocimiętką – zwłaszcza u kota, który ją uwielbia. Już sam zapach może wywołać u niego podniecenie. Inną sytuacją, w której źrenice kota mogą się zwęzić to moment zaskoczenia, gdy na przykład wprowadzasz do domu nowego… kociego towarzysza.
Również gniew może powodować, że źrenice kota zmieniają się w wąskie szczeliny, jednak temu konkretnemu nastrojowi zwykle towarzyszy warczenie lub syczenie.
Jeśli jednak źrenice twojego kota są wąskie, a rozluźnione zwierzę wyleguje się na twoich kolanach i mruczy, to właśnie w tej chwili jest najszczęśliwszym kotem na ziemi i doświadcza błogiej przyjemności. Oczywiście wpływ na wielkość źrenic ma także światło – u kota, który wygrzewa się na słońcu, możesz zaobserwować wąskie szczeliny.
A co mówią nam mocno rozszerzone źrenice? W ten sposób kot zwykle komunikuje nam, że jest przerażony. Kiedy koty czują się zagrożone, otwierają szeroko oczy. Istnieje też teoria, że jeśli twój kociak eksponuje swój narząd wzroku – co grozi mu potencjalny zranieniem – to może być również oznaką wielkiego zaufania. Rozszerzone źrenice również mogą pojawić się wtedy, gdy… wyciągniesz ulubiony przysmak kota.
Intensywne spojrzenie
Co mówią kocie oczy, które wpatrują się w ciebie intensywnie bez mrugnięcia? Jest kilka potencjalnych interpretacji. Mogą być np. przejawem dominacji czy agresji – koty są w stanie samym tylko spojrzeniem zmusić innego kota, aby ten się wycofał z ich terytorium. Jednak zaprzyjaźniony kot, który nie jest w stanie oderwać od ciebie wzroku, prawdopodobnie chce ci dać np. baranka lub poinformować cię o pustej misce. Właściciele często nie rozpoznają bądź lekceważą ten subtelny sygnał.
Mrużenie oczu
Taka sytuacja: oglądasz swój ulubiony serial, a gdzieś w pobliżu wyleguje się twój kociak i nagle spotykacie się wzrokiem. Cóż, jeśli kot obdarzył cię kilkusekundowym spojrzeniem, po czym zmrużył oczy, by odwrócić się do ciebie tylną częścią ciała, to wysyła ci sygnał, że doskonale zdaje sobie sprawę z twojej obecności, jednak nie życzy sobie, abyś w danej chwili nawiązywał z nim bliższy kontakt.
Przymrużone oczy czasem zdradzają również, że kot zmaga się z silnymi emocjami – strachem lub agresją. Mrużenie oczu chroni też narząd wzroku przed pazurami potencjalnego przeciwnika.
Wzrok pełen miłości
Zrelaksowany i ufny kot będzie miał półprzymknięte, senne powieki. Jeśli twój kot obdarzy cię takim spojrzeniem, koniecznie musisz mu na nie odpowiedzieć – utrzymaj z nim kontakt wzrokowy i powoli mrugnij w jego stronę. Jeśli ci odpowie, oznacza to, że zostałeś właśnie obdarzony zapewnieniem o głębokim uczuciu ze strony swojego kota!
Co mówią kocie oczy? Komunikują naprawdę wiele, bo już jedno spojrzenie potrafi zdradzić nastrój zwierzęcia. Jeśli jednak chcemy poprawnie interpretować sygnały wysyłane przez mruczka, należy pamiętać, aby zwracać uwagę na całą mowę kociego ciała.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Jak rozruszać leniwego kota? 6 istotnych wskazówek
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój mruczek tylko by jadł i spał? Sprawdź, jak w pozytywny sposób możesz zachęcić go do większej aktywności.
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined