03.11.2021
Gdzie wyrzucić zużyty żwirek dla kota? Tak powinna wyglądać segregacja śmieci w kocim domu
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kocią kuwetę czyścimy codziennie, ale co dzieje się ze zużytą ściółką? Gdzie wyrzucasz kocie odchody? Sprawdź, czy nie łamiesz prawa, bo jak się okazuje, większość z nas nie ma pojęcia, co robić z brudnym żwirkiem.
fot. Shutterstock
- Wyrzucanie żwirku do WC jest zakazane polskim prawem
- Wszystkie kocie żwirki powinny trafić do kosza z odpadami zmieszanymi
- Żaden żwirek nie rozpuszcza się w wodzie całkowicie
- Żwirek może doprowadzić do nadmiernego zużycia i uszkodzenia urządzeń i pomp w systemie kanalizacyjnym i oczyszczalni ścieków
- To, że żwirek jest biodegradowalny, wcale nie oznacza, że może być wyrzucany na domowy kompost czy do ogrodu – biodegradowalność nie oznacza kompostowalności
- Same odchody naszych domowych kotów (beż żwirku) mogą być spuszczane w ubikacji – obostrzenia w tej kwestii dotyczą jedynie hodowli zwierząt, laboratoriów, zakładów leczniczych
Segregowanie śmieci jeszcze do niedawna stanowiło rzadkość, wydawało się drogie, niewygodne i ekscentryczne. Na szczęście to się zmieniło i dziś recykling staje się coraz bardziej powszechny, a w niektórych miejscach obowiązkowy. I bardzo słusznie, bo segregacja śmieci to oszczędność energii, zasobów naturalnych, a także zmniejszenie szkodliwego wpływu człowieka na środowisko. Segregacja to nasz wkład w troskę o przyszłość. W kocim domu pojawia się niestety wiele odpadów – jak je traktować? Do jakiego pojemnika wyrzucić zużyty żwirek dla kota?
Zużyty żwirek dla kota – gdzie go wyrzucać?
W naszych domach powinno być aż pięć koszy na śmieci: na szkło, na papier, na metale i tworzywa sztuczne, na odpady biologiczne oraz na odpady zmieszane. Do którego z nich wyrzucać powinniśmy zużyty żwirek dla kota? Wszystko zależy pewnie od tego, jakiego żwirku używamy… Ale czy na pewno? Czy to ma jakieś znaczenie?
Odpady bio czy zmieszane?
Dylemat dotyczy oczywiście tego, czy dany żwirek należy do odpadów biologicznych, czy może zmieszanych. Z początku prosta sprawa okazuje się bardziej skomplikowana. Bez wątpienia, żwirków silikonowych oraz mineralnych nie możemy zaliczyć do odpadów biologicznych. Ale podłoże z włókien roślinnych bądź drzewne? Wydawać się może, że nie ma nic bardziej ekologicznego. Tymczasem te żwirki również nie nadają się do pojemnika z napisem BIO. Wszystkie kocie żwirki powinny bowiem trafić do kosza z odpadami zmieszanymi. A więc ściółka mineralna, silikonowa czy roślinna – każdy rodzaj wędruje do odpadów zmieszanych.
Gdzie wyrzucać zużyty żwirek dla kota?
Jest tylko jeden właściwy sposób na utylizację zużytego kociego żwirku – czarny pojemnik na odpady zmieszane. Do niego też można wyrzucać zwierzęce odchody.
A może do toalety? To wbrew polskiemu prawu!
Producenci kociej ściółki dość klarownie opisują na opakowaniu produktu, czy nadaje się on do spuszczania w toalecie (możliwy do usuwania drogą sanitarną), czy też nie. I tak według tych instrukcji do sedesu wrzucać możemy żwirek silikonowy, kukurydziany i drewniany. Choć w teorii jest to dozwolone, w praktyce często powoduje zatkanie WC. Nawet jeśli nie stanie się to od razu w twojej łazience, z pewnością poczyni szkody w ogólnym systemie kanalizacyjnym. Żaden żwirek nie rozpuszcza się w wodzie całkowicie. Nawet jeśli zdaje ci się, że silikon magicznie znika po zetknięciu z wodą – to w rzeczywistości tworzy zanieczyszczenia w postaci zawiesiny. Istnieje również ryzyko, że żwirek może doprowadzić do nadmiernego zużycia i uszkodzenia urządzeń i pomp w kanalizacji i oczyszczalni. Mimo zapewnień producenta – utylizacja sanitarna w większym bądź mniejszym stopniu zawsze przyczynia się do zmniejszenia drożności rur kanalizacyjnych.
Co więcej, wyrzucanie żwirku do WC jest zakazane polskim prawem! Bez względu na to, czy został wykonany ze żwiru, piasku, silikatu czy włókien roślinnych jest odpadem stałym i oznacza to, że nie można wrzucać go do toalety, nawet jeśli jest biodegradowalny lub rozdrobniony!
Zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych:
1) odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien, nawet jeżeli znajdują się one w stanie rozdrobnionym.Dziennik Ustaw 2001 Nr 72 poz. 747 Art. 9.
Dlaczego zatem producenci wprowadzają nas w błąd? Otóż większość z nich prowadzi sprzedaż na szeroką skalę międzynarodową, a w każdym kraju przepisy się od siebie różnią. W Polsce nie powinno się spłukiwać w toalecie żadnego rodzaju żwirku, nawet jeśli jest on biodegradowalny i na opakowaniu widnieje informacja o takiej możliwości. Ale w innych krajach może wyglądać to inaczej.
Biodegradowalny nie oznacza kompostowy
To, że żwirek jest biodegradowalny, wcale nie oznacza, że może być wyrzucany na domowy kompost czy do ogrodu. Biodegradowalność nie oznacza bowiem kompostowalności. Żwir rozpada się bardzo długo, potrzebuje do tego specjalnych warunków, a dodatkowo może pozostawiać po sobie toksyny. Materiał kompostowy dostarcza składników odżywczych do gleby i nie ma negatywnego wpływu na środowisko, tymczasem rozpad biodegradowalnego żwirku może trwać bardzo długo i nie ma stuprocentowej pewności, czy rozłoży się w całości.
Co z kocimi odchodami?
Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi do brązowych pojemników na bioodpady nie należy wyrzucać zwierzęcych odchodów. A więc gdzie?
- Czarne pojemniki na odpady zmieszane – tutaj powinniśmy wyrzucać kocie kupki.
- Same odchody naszych domowych kotów (beż żwirku) mogą być również spuszczane w ubikacji. Obostrzenia w tej kwestii dotyczą hodowli zwierząt, laboratoriów, zakładów leczniczych.
- Nie wyrzucaj odchodów do kompostu. Temperatury osiągane w przydomowych kompostownikach nie są na tyle wysokie, aby spowodować śmierć wszystkich pasożytów, wirusów i bakterii. Domowy nawóz z kocich odchodów nie jest najlepszym sposobem na użyźnianie ogródka. Może to być po prostu niebezpieczne.
A więc co z tym żwirem? Podsumowanie
Niestety nie wszyscy wiedzą, jak poprawnie utylizować żwirek dla kota oraz odchody zwierzaków. Ta z pozoru prosta sprawa okazuje się bardziej skomplikowana i poważna. Na szczęście właściwe jej rozwiązanie nie jest już takie trudne – wszystkie rodzaje żwirku (drewniany, kukurydziany, silikonowy, bentonitowy, żwirek brudny, czysty) oraz kocie odchody wyrzucaj do czarnego kubła z napisem „odpady zmieszane”. To najbardziej odpowiedzialne, ekologiczne oraz zgodne z prawem rozwiązanie. Unikaj spuszczania żwirku w toalecie, nie wrzucaj go do pojemników na bioodpady, nie kompostuj i nie użyźniaj nim ogródka. A z kocich kupek nie rób nawozu.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined