26.01.2021
Kotku, pokaż ząbki! 3 kroki do zdrowego kociego uśmiechu
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Regularność i dokładność to klucz do utrzymania kociego uzębienia w dobrym stanie. Sprawdź, jak to robić!
fot. Shutterstock
Zdrowe zęby kota? Zadbaj o nie już dziś, stosując się do tych trzech łatwych kroków. Powodzenia!
Coś jest nie tak? Uważaj na te objawy!
Niestety, życie nie jest tak piękne, by mruczek, gdy bolą go zęby, przyszedł i powiedział ci o tym wprost… Musisz być wyczulony na kilka objawów, które mogą sugerować problemy z ząbkami lub dziąsłami. Pierwszym z nich jest nieświeży oddech w połączeniu ze zbrązowieniem zębów lub zaczerwienieniem dziąseł. Jeśli twój kot ma te objawy, czas na wizytę u weterynarza. Mruczki z problemami zębowymi często przestają też jeść i pić, ponieważ zwyczajnie sprawia im to ból. Tego też nigdy nie bagatelizuj. Obolały kot może także upuszczać jedzenie, mocno się ślinić lub drapać okolice pyszczka.
Czytaj też: Forl – podstępna choroba zębów u kotów!
Zdrowe zęby kota
Myślisz, że trudno tak dbać o zęby kota, by były zdrowe? To nieprawda! Jeśli zatroszczysz się o kilka kwestii i nieco zaangażujesz, uśmiech twego mruczka będzie olśniewający.
1. Profesjonalna opieka
Profesjonalna opieka to najlepsze, co możesz zapewnić swojemu mruczkowi. Jeśli zauważyłeś u niego jakiekolwiek niepokojące objawy, zabierz go do specjalisty. Może się tak zdarzyć, że zaproponuje on kompleksowe czyszczenie uzębienia, które w przypadku kotów odbywa się pod narkozą. Jest ono jednak gwarancją usunięcia kamienia, który jest powodem zapalenia dziąseł.
Wyczyszczone ząbki są wolne od brzydkiego zapachu, a ich dobry stan utrzymuje się długo. Pamiętaj, by sprawdzać stan zębów kota przynajmniej raz w roku.
2. Prawidłowa dieta
Częstym powodem złego stanu zębów jest dieta. Wprowadzenie pełnowartościowych, wysokiej jakości produktów dobrze zadziała na uzębienie twego podopiecznego. Koty nie przeżuwają dokładnie pokarmu, więc nie mogą same czyścić swojego pyszczka.
By je do tego „zmusić”, można podać im surowe mięso, które będą musiały choć trochę pogryźć i tym samym oczyścić zęby. Pamiętaj jednak, że wszelkie zmiany w diecie wprowadzamy stopniowo!
3. Odpowiednie mycie
Mycie kocich zębów jest bardzo ważne dla utrzymania ich w dobrym stanie. Wielu opiekunów nie zdaje sobie z tego sprawy, przez co później ich podopieczni bardzo cierpią. Na początku takie zabiegi kosmetyczne mogą nie należeć do najprostszych… Ważne jest stopniowe przyzwyczajanie kota do manewrów wykonywanych w jego pyszczku. Zacznij więc od krótkich sesji, podczas których lekko rozchylisz koci pyszczek i włożysz do niego szczoteczkę, lekko pocierając zęby. Każdorazowo nagradzaj mruczka za dobre zachowanie – najlepiej zdrową przekąską lub pieszczotą.
Do czyszczenia zębów używaj małych, miękkich szczoteczek (świetnie sprawdzą się te dla malutkich dzieci). Jeśli to nie odpowiada kotu, wypróbuj gumowe nakładki na palce lub płatki z enzymami, które rozpuszczają osad nazębny. Pamiętaj też, by nigdy nie używać do mycia kocich zębów pasty dla ludzi. Są odpowiednie preparaty przeznaczone dla zwierząt. Zabiegi powtarzaj samodzielnie w zależności od potrzeby raz na kilka tygodni. Jeśli tak zadbasz o zęby swojego pupila, możesz być spokojny o jego zdrowie!
Zobacz powiązane artykuły
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined