09.05.2022
Z kotem w pociągu – jak się przygotować do podróży z mruczkiem w wagonie?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podróż z mruczkiem rządzi się swoimi prawami. Bardziej powszechnie funkcjonuje wiedza o przewożeniu pupili autem, ale jak podróżować z kotem w pociągu?
fot. Shutterstock
- Przed podróżą koniecznie wyposaż się w transporter dla kota, który będzie konieczny, jeśli chcesz podróżować z pupilem za darmo, a także zapewni bezpieczeństwo i komfort innym pasażerom.
- Transporter można trzymać w przestrzeni na bagaż podręczny lub przy sobie, na kolanach.
- Jeżeli nie chcesz, by kot przebywał całą drogę w transporterze, to musisz kupić bilet na przewóz zwierzęcia.
- Inni pasażerowie mogą zażądać, by opiekun wraz ze zwierzakiem zmienili miejsce i wówczas należy to zrobić, prosząc konduktora o wskazanie innego.
- Trzeba mieć ze sobą smycz, jeśli ma się zamiar eksplorować przestrzeń pociągu wraz z kotem.
- Jeżeli opiekun nie będzie stosował się do zasad, może zostać obciążony dodatkową opłatą.
- Kot nie ma wstępu do niektórych przestrzeni w pociągu, m.in.: do wagonu gastronomicznego, na łóżka czy miejsca do leżenia w przeznaczonych do tego wagonach.
Jak podróżować z kotem w pociągu? Oto jest pytanie… Przejażdżki autem są dla nas czymś o wiele bardziej codziennym. Jednak co, gdy musimy wziąć kota w dłuższą podróż innym środkiem transportu, np. pociągiem? Poniżej przytoczymy kilka przydatnych wskazówek dotyczących przygotowania do takiej wyprawy z mruczkiem u boku.
Wyposaż się w odpowiedni transporter
To ważne, żeby przed pociągową podróżą zakupić odpowiedni transporter bądź torbę transportową dla kota. Mruczek nie będzie musiał siedzieć w niej cały czas. Jednak zwierzęta są różne i czasem może się zdarzyć tak, że przestrzeń pojazdu będzie wydawać się kotu wroga i niebezpieczna. Wówczas sam będzie wolał spędzić czas jazdy w znanym sobie transporterze. Przepisy pociągowe precyzują, że transporter może mieć „formę klatki, kontenera lub kosza”, jak podaje intercity.pl. Oczywiście kwestia transportera wiąże się nieodłącznie z komfortem i bezpieczeństwem innych podróżnych. Tyczy się to także kwestii zapachu czy niepożądanego hałasu – nie tylko szkód związanych stricte kontaktem fizycznym. Jeżeli inni pasażerowie będą wyraźnie przeciwni zwierzakowi w przedziale, trzeba poprosić konduktora o inne miejsce i przesiąść się tam.
Pamiętaj, że transporter musi skutecznie ograniczyć dostęp zwierzęcia do otoczenia i zabezpieczać przed wyrządzeniem szkody osobom lub mieniu. Transporter należy umieścić w miejscu przeznaczonym na bagaż podręczny lub trzymać na kolanach by zwierzę czuło się bezpiecznie – pisze oficjalna strona intercity.pl.
Wszystko ma swoją cenę
Jeżeli twój mruczek lubi eksplorować nowe przestrzenie i masz tego świadomość, np. dlatego, że wyprowadzasz go na spacery na smyczy, to kot nie musi siedzieć całą drogę zamknięty w transporterze. Jednakże wówczas trzeba zapłacić za przewóz zwierzęcia. Jest to ustalona z góry opłata, która wynosi 15,20 złotych (wg cennika na intercity.pl). Za darmo można podróżować tylko z małym zwierzakiem umieszczonym w transporterze, który nie będzie zakłócał spokoju innym pasażerom. Jeżeli nasz kot jest aktywny albo będziemy chcieli przejść się z nim po korytarzu, to koniecznie trzeba założyć mu szelki i przypiąć smycz. Dobrze mieć przy sobie zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie, choć nie ma takiego obowiązku, jak w przypadku psów.
Jeżeli pasażer będący opiekunem zwierzaka nie zastosuje się do ustalonych zasad, to konduktor ma prawo pobrać dodatkową opłatę. W przypadku gdy nie kupiło się biletu dla pupila wcześniej bądź nagle okazało się, że trzeba wziąć go ze sobą w podróż, to nic straconego – można zakupić bilet na przewóz kota bezpośrednio u konduktora. Jednak wówczas cena wzrośnie o 10 złotych, za sprawą opłaty pokładowej.
Kotom wstęp wzbroniony!
To opiekun zna swojego kota najlepiej i wie, jak jego pupil zachowuje się w określonych sytuacjach. Jednak bez względu na wszystko, z góry ustalono miejsca w pociągu, do których kot pod żadnym pozorem nie powinien mieć wstępu – nawet na uprzęży. Według strony intercity.pl pupile nie mogą przebywać w następujących przestrzeniach:
- w wagonie gastronomicznym (co jest oczywiste, ze względu na aspekty higieniczne);
- w łóżku w wagonie sypialnym;
- na miejscu do leżenia w wagonie z miejscami do leżenia 2 klasy;
- na miejscu do siedzenia.
Zasady te ustalono w celach bezpieczeństwa – zarówno pasażerów, jak i samych zwierząt domowych. Bardzo często podróżowanie z kotem pociągiem jest zupełnie nową, niespotykaną dotychczas sytuacją. Czasami nawet opiekun kota nie jest w stanie przewidzieć, jak zwierzę się zachowa. Stąd te wszystkie wymogi i ograniczenia. Choć mogą wydawać się nam przesadne i krępujące, to stosujmy się do nich dla zachowania spokoju i bezpieczeństwa w pociągu.
źródło: https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/oferty/krajowe/przewoz-psa.html , https://www.youtube.com/watch?v=po5VtiKDubg
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
24.12.2024
Zabawki dla kota – które z nich powinny być zakazane?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty kochają zabawy i zabawki – także przedmiotami codziennego użytku. Niestety nie wszystkie zabawki dla kota są bezpieczne...
undefined
23.12.2024
Zakłaczenie kota - sposoby na kule włosowe
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nagromadzone w jelitach kota kule włosowe, czyli pilobezoary, mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia zwierzaka! Dlatego każdy opiekun powinien wiedzieć, jak zapobiegać zakłaczeniu kota.
undefined
20.12.2024
Anemia u kota. Jak objawia się niedokrwistość i jak ją leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Domowy mruczek też może cierpieć na niedokrwistość. Jakie przyczyny może mieć anemia u kota, na czym polega i jak pomóc zwierzakowi w takiej sytuacji?
undefined