10.09.2020
Twój kot lubi bawić się włóczką? To nie jest dobry pomysł!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kot i włóczka - to połączenie widzimy często na zdjęciach. Jednak okazuje się, że włóczka nigdy nie powinna znaleźć się w zasięgu kota!
fot. Shutterstock
Koty uwielbiają bawić się wszystkim, co mogą toczyć po podłodze i bez problemu wziąć w pyszczek. Miękka włóczka nadaje się do tego wręcz idealnie! Jednak taka zabawka może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u mruczka…
Włóczka może poważnie zaszkodzić kotu!
Dlaczego nie powinniśmy pozwalać kotu na zabawę włóczką i innymi kłębkami sznurków? Oto kilka powodów, dla których warto zaproponować kotu inne, bezpieczniejsze dla niego zabawki.
Możliwość zadławienia
Włóczka może wydawać się niektórym kociakom na tyle atrakcyjna, że odgryzą i połkną jej kawałek. Sznurek może z łatwością utknąć w gardle lub tchawicy mruczka i zablokuje mu możliwość oddychania. Taki problem wymagać będzie natychmiastowej reakcji i usunięcia ciała obcego. Niezauważenie tej sytuacji szybko może skutkować śmiercią zwierzaka…
Ciało obce w żołądku
Kawałek połkniętej włóczki może także trafić do żołądka. Niestety włóczka nie trawi się zbyt dobrze. Oczywiście istnieje szansa, że mruczek zwymiotuje ciało obce lub pozbędzie się go w kuwecie. Jeśli jednak tak się nie stanie, włóczka może narobić ogromnych szkód w przewodzie pokarmowym zwierzaka. Sznurek, który trafi do jelit, może spowodować jeszcze większą tragedię – przerwanie ściany jelita i szybkie zatrucie organizmu kota. Odratowanie takiego kociaka graniczy niemal z cudem!
Zaplątanie
Zabawa rozwijającą się włóczką może być świetną zabawą… Do czasu, aż mruczek się w nią nie zaplącze. Owijające się wokół łapek, palców czy ogona sznurki szybko się zaciskają i mogą blokować dopływ krwi do tych części ciała. Początkowo spowoduje to tylko ból i opuchliznę, jednak brak reakcji ze strony opiekuna skończyć się może nawet martwicą i koniecznością amputacji. Jeśli stanie się to pod naszą nieobecność, kociak może zostać kaleką na całe życie.
Nie tylko włóczka jest niebezpieczna!
Rzeczy, które w podobny sposób zagrażają kotom, można znaleźć w każdym domu. Zaliczyć do nich można sznurki od rolet, sznurówki, gumki do włosów, wstążki czy nawet nić dentystyczną. Przegryzione i połknięte lub oplątane wokół kociej kończyny mogą wyrządzić poważną krzywdę mruczkowi. Wszystkie te rzeczy powinny być trzymane poza zasięgiem kota – szczególnie jeśli zostawiamy go samego w domu.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
20.12.2024
Anemia u kota. Jak objawia się niedokrwistość i jak ją leczyć?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Domowy mruczek też może cierpieć na niedokrwistość. Jakie przyczyny może mieć anemia u kota, na czym polega i jak pomóc zwierzakowi w takiej sytuacji?
undefined
16.12.2024
Badanie moczu u kota – kiedy je wykonać i jak pobrać próbkę?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Badanie moczu to jedno z najważniejszych profilaktycznych badań w przypadku kotów. To bardzo proste badanie, które może nam wiele powiedzieć o stanie zdrowia naszego mruczka. Kiedy należy je wykonać i jak pobrać mocz do badania od kota?
undefined
15.12.2024
Koci behawiorysta. Jak wybrać dobrego behawiorystę dla kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koci behawiorysta to nieoceniona pomoc przy mruczku, który sprawia problemy. Jak wybrać dobrego specjalistę i jak powinna wyglądać współpraca z behawiorystą dla kota?
undefined