17.05.2011
Wakacyjne wojaże – a co z kotem?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Coraz cieplej, zbliża się czas wakacji i urlopów. Co wtedy począć z naszymi pupilami? Zabrać ze sobą nie zawsze można i nie każdy kot lubi zmianę miejsca, rodzina też nie zawsze pod ręką. Pozostają wtedy petsitterzy i hotele dla kotów.
fot. Shutterstock
Ale rozważmy wszystkie możliwości.
1. Kot zostaje w domu.
Jeśli to krótki wyjazd 1-3 dni i jeśli mamy jednego lub dwa koty, w tak krótkim okresie czasu mogą pozostać same w domu – wystarczy zapewnić im więcej misek z wodą, nasypać więcej suchej karmy do misek, zostawić dwie kuwety.
Jeśli wyjazd dłuższy i/albo kotów kilka – warto zapewnić dochodzącą opiekę – osobę z rodziny lub przyjaciół, zaufanych znajomych, którzy będą codziennie przychodzić do naszego domu, doleją wody do misek, nakarmią, sprzątną kuwety, pogłaszczą koty, pobawią się z nimi i spędzą z nimi chwilę.
2. Zabieramy kota ze sobą.
Jeśli koty są przyzwyczajone do wyjazdów z opiekunami, możemy zabrać je ze sobą, upewniwszy się, iż w nowym miejscu możliwy jest pobyt z kotem (niektóre hotele i pensjonaty akceptują zwierzęta, inne nie). Dobrze jest zabrać puszorek dla kota, obowiązkowo transporter. W nowym miejscu pozwalać kotu chodzić wyłącznie pod naszą opieką – najlepiej w puszorku i na smyczy. Jeśli już puszczamy luzem, zadbajmy o obróżkę i adresówkę – kot w obroży oznacza kota „czyjegoś”, i na pierwszy rzut oka pozwala odróżnić bezdomnego kota od domowego. Ideałem jest dodatkowo zaczipowanie pupila i wpisanie do ogólnopolskiej bazy zwierząt czipowanych, np. Safe-Animal. Baz jest sporo, wiele z nich ma lokalny zasięg, a Safe-Animal jest bazą ogólnoeuropejską, sprawdzane są tam też zwierzęta trafiające do schronisk. Nie życzymy zagubienia kota na wakacjach, ale różne sytuacje w życiu się zdarzają.
3. Oddajemy kota na czas naszej nieobecności do sprawdzonego hotelu dla kotów lub pod opiekę petsittera.
Bardzo ważne, by sprawdzić opinie o danym hotelu czy opiekunie dla kota w dostępnych źródłach – wśród znajomych, na forach internetowych. Nie bójmy się pytać. W końcu chcemy powierzyć czasowo los naszego pupila obcym osobom…
Upewnijmy się, czy hotel służy kotom czy tylko psom (bywają takie róznice).
Upewnijmy się, czy zapewnia opiekę lekarza weterynarii.
Ważne: zadbajmy w tych przypadkach o aktualne szczepienia naszego pupila – dla ich bezpieczeństwa. Renomowane hotele dla zwierząt wymagają szczepień. Jeśli nie stawiają takiego wymogu – to oznacza, iż nie dbają o pewne standardy, że przyjmują różne zwierzęta, także potencjalnych nosicieli chorób zakaźnych. Poświadczeniem o szczepieniu kota jest wpis w jego książeczce – zatem przekazując zwierzę do hotelu, przekazujmy także z książeczką zdrowia, ulubionym kocykiem pachnącym domem, z zabawkami, ew. karmą jaką dostaje w domu (wiele kotów reaguje na zmianę karmy biegunką), bądź upewnijmy się, że kot dostanie taką karmę, jaką jada w domu.
Kolejna ważna rzecz: dobre hotele dla zwierząt trzymają zwierzęta z różnych domów w osobnych pomieszczeniach, a jeśli już wypuszczają – to osobno, bez kontaktu z innymi kotami. Sprawdźmy jak te pomieszczenia wyglądają. Zdarzają się pokoiki 2/6 metrów, ale i klatki. Lepszy pobyt w klatce byle niezbyt ciasnej, niż ryzyko zarażenia kocią białaczką czy kocim aids „w zabawie”. Nie na wszystkie choroby istnieją szczepionki… Wizję radośnie bawiących się kotów z różnych domów odłóżmy między bajki – koty w większosci reagują stresem na zmianę miejsca pobytu, niektóre nie znoszą obcych zwierząt, bywają agresywne. Paradoksalnie te przyjacielskie są bardziej narażone np. na zarażenie wirusem białaczki – wszak nie przypadkiem nazywa się go wirusem kociej miłości – przenosi się ze śliną bądź krwią. Nie jest naszym celem straszenie, po prostu apelujemy do wyobraźni – bo profilaktyka jest zawsze lepsza od choroby.
Możemy też zapytać w lecznicach – wiele z nich oferuje płatne hoteliki dla zwierząt.
Jeśli nie hotel, to może indywidualny opiekun dla kota czyli petsitter? Może dojść do naszego domu albo możemy powierzyć mu naszego pupila. Tutaj też – sprawdzajmy referencje.
Podsumowując: przed wyjazdem warto naszego kota zaczipować i zapewnić aktualne szczepienia, zostawić książeczkę zdrowia razem z kotem. Niezależnie od rodzaju opieki, jaki mu wybierzemy.
Osobiście nie mamy doświadczenia z hotelami dla kotów. Natomiast chętnie wysłuchamy Waszych opinii – jeśli ktoś prowadzi hotel, można dodać do naszej bazy (lecznice, hotele itd.), można też podzielić się na naszym forum swoimi doświadczeniami i opiniami, koniecznie zaznaczając o jakie miasto chodzi – zapraszamy 🙂
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined