19.04.2016
Trymer (furminator) dla kota. Czyli czym czesać?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Trymer, narzędzie które stało się modne nie tylko wśród groomerów (psich fryzjerów). Ale czy nadaje się także do pielęgnacji kociej sierści?
fot. Shutterstock
Trymer (najbardziej znany to Furminator) – jest to rodzaj grzebienia z ostrzem, typowo psie narzędzie, służące do usuwania martwej sierści oraz wspomagające trymowanie czyli wyrywanie włosów (wskazane szczególnie w niektórych rasach psów, a w przypadku niektórych ras wystawowych wręcz obowiązkowe).
Trymer powinien być dobrej firmy i być używany we wprawnych rękach – by spełniał odpowiednio swoje zadanie i nie zaszkodził stanowi sierści i skóry.
Trymer nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem
W niewprawnych rękach łatwo nim wyrwać zdrową sierść lub nawet ją pościnać na pewnej wysokości. Jeśli nie masz doświadczenia z użyciem tego narzędzia, lepiej postaw na klasykę – grzebienie i szczotki.
Furminator nie nadaje się do codziennej pielęgnacji kociej sierści. Służy do usuwania nadmiaru podszerstka i liniejących martwych włosów. Świetnie sprawdzi się po zimie. Zbyt często używany może całkowicie pozbawić kota podszerstka.
Dla kotów najlepsze są metalowe grzebienie (z obrotowymi zębami w przypadku filcującej się sierści) oraz szczotki – z metalowymi zębami do wyczesywania martwych włosów (dość gęste, idealne gdy zakończone kuleczkami chroniącymi przed skaleczeniem skóry) oraz szczotki z naturalnego włosia (nie elektryzują sierści) dla ostatecznego „połysku”.
Sama szczotka z włosiem nie rozczesze sierści, chyba że jest to króciutka sierść brytyjczyka lub dachowca. Nie usunie też wszystkich martwych włosów. Jednak jest idealna dla masażu skóry i faktycznie – kot aż się błyszczy. Czyli – najpierw grzebień lub „druciana” szczotka, potem szczotka z włosiem.
Ostrożnie z furminatorem – zwłaszcza u Maine Coon
Nieumiejętnym postępowaniem łatwo można pozbawić kota pięknej ozdoby, jakim jest jego futro z kryzą na szyi i pióropuszy ogon. Do czesania Maine Coonów służą dobre grzebienie – radzą doświadczeni hodowcy.
W dobrym sklepie zoologicznym z pewnością doradzą nam w wyborze najlepszego rodzaju kociego „czesadła”. Jeśli kupujemy kota rasowego – hodowca doradzi nam, jak często i jakim narzędziem pielęgnować sierść mruczka.
Czasem warto zajrzeć do łazienki – świetnie w roli kociego czesadła sprawdzi się szczotka tangle teezer – rodzaj przeznaczonego dla ludzi plastikowo-gumowego zgrzebła. Nie wyrwie zdrowych włosów, a jedynie pozwoli wyczesać martwe.
Jak często czesać?
Zasadniczo sierść kotów krótkowłosych czeszemy raz w tygodniu. Półdługowłosych kilka razy w tygodniu. Długowłosych – codziennie. Przykładowo persy należy czesać codziennie, ich sierść jest bardzo podatna na sfilcowanie a ewentualne kołtuny bardzo ciężko rozczesać (można próbować rozczesać stosując specjalistyczną odżywkę, ale najczęściej jedynym rozwiązaniem jest wycięcie kołtunów lub wręcz ogolenie całego kota).
Syberyjczyki wystarczy przeczesać raz w tygodniu – za wyjątkiem rudych kotów syberyjskich, one bowiem mają nieco inną strukturę włosa, łatwiej ulegającą skołtunieniu.
Czesanie to zabieg, który większość kotów lubi, o ile nie ma przykrych doświadczeń z nim związanych (skaleczenia podczas czesania, szarpanie). Najlepiej przyzwyczajać kota do czesania od kocięctwa.
Czesanie w przypadku kotów krótkowłosych nie jest zabiegiem niezbędnym. Pomaga jednak zmniejszyć ilość sierści fruwającej po naszym mieszkaniu. Także sam kot – jest piękniejszy. Ponadto czesanie może być nie tylko zabiegiem pielęgnacyjnym, ale i przyjemnością dla kota i jego opiekuna.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined