04.12.2017
Szczęśliwy kot. Wyobraź sobie, że jesteś kotem…
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Szczęśliwy kot, to też szczęśliwy opiekun. Zatem co uszczęśliwia kota? Dlaczego wychodzenie na dwór jest tak fascynujące?
fot. Shutterstock
Niewychodzący szczęśliwy kot? Czy jest możliwe, by takiemu kotu zapewnić wystarczającą ilość rozrywki, by nie był znudzony? Wyobraź sobie, że jesteś kotem, któremu dano jedynie możliwość cieszenia się widokiem z okien, poznawania wnętrza ciemnej szafy czy też otrzymałeś od życia perspektywę dożywotniego penetrowania szuflad. W wyobraźni wespnij się też na drapak. Zdobyłeś już jego szczyt? I co dalej?
Czy zauważyłeś, że na szczycie zakupionego drapaka – z którego jako człowiek jesteś tak dumny, bo przecież sięga sufitu – nie czeka na ciebie już nic ciekawego?
Teraz dopiero możesz dostrzec, że tak naprawdę tam na górze kończy się przygoda twojego pupila.
Kot „zaprogramowany” jest na ruch
To odruch łowczy fascynuje go przede wszystkim a nie miska pełna strawy, po zjedzeniu której zwierzę czuje przymus spania, zmęczone trawieniem. Zapachy, świat latających stworzeń i migających światełek… To one, oprócz kocich przysmaków, cieszą Twojego mruczka.
A teraz zamknij oczy, nadal widząc siebie w roli kota. Stąpasz tym razem po trawie…
Poczuj jak kończy się miękkie podłoże z pachnącej zieleni, której ze względu na swój
„niski wzrost” jesteś w stanie wyczuć najsubtelniejszy zapach. Zacznij kroczyć po ciepłym, pachnącym słońcem piasku.
Zatracony w spacerze, eksplorując dotąd niepoznane obszary, rozkoszując się nowymi doznaniami nawet nie zauważyłeś mżawki otulającej twoje małe ciało. Te drobne kropelki zamienione w delikatny, ciepły deszczyk poczułeś tylko jako przyjemną mgiełkę rozproszonej wody, która dodała ci energii i nowych doznań zapachów.
Poczuj pod swoimi małymi łapkami liście zroszone deszczem, zobacz przyklejony piasek do twoich kocich nóżek. A może uda ci się złapać krople deszczu? Przeskocz kałużę i nie przejmuj się jeśli znajdziesz się w jej centrum. Porzuć człowiecze obawy i nie myśl o tym, że ubrudzony piaskiem i pochlapany letnim deszczem wyglądasz niewyjściowo.
To naprawdę nie ma znaczenia. Jesteś kotem, nie musisz się przebierać i dbać o piękny strój. Świat zwierząt żyje bez opinii, pozbawiony jest kompleksów, zazdrości i złorzeczenia. W świecie tym „bycie lepszym” nie jest walką o uznanie i poklask karmiący własne ego. Tutaj zasady konkurencji są jasne: jesteś pierwszy – zjesz więcej.
Świat zwierząt to świat, z którego wiele można by przerzucić do życia ludzi. Szkoda, że nie działa to na zasadzie: „kopiuj – wklej”.
Teraz wróć myślami do domu – nadal jesteś kotem
Wyobraź sobie, że spacerujesz po zimnych płytkach, stąpasz po nawoskowanych deskach podłogowych, czy biegniesz po świeżo umytych panelach, których zapach, może dla ludzi jest przyjemny, ale dla ciebie jako kota jest on wątpliwie zniewalający.
Czy widzisz różnicę pomiędzy deszczem podgrzanym słońcem a ciepłą wodą z wiadra, którą umyte są płytki? Doznania wilgotności niby te same, a jednak różnica jest, przyznasz…
Wróć wyobraźnią na zewnątrz, tam gdzie ćwierkające ptaki, rażące słońce, palący opuszki piasek, masujący twoje ciało wiatr. Wróć do raju, którego doświadcza twój nos. Zobacz fruwające, kolorowe owady, które jako kot chciałbyś złapać. Pognaj za muchą nad którą czujesz przewagę, bo znalazłeś w końcu jakieś mniejsze od siebie stworzenie.
W wyobraźni pobiegnij za motylem; zrób fikołka.
Zatrzymaj się na chwilę i spójrz na to, jakie ten uciekający owad daje możliwości. Dzięki niemu masz zagwarantowaną pogoń i zabawę, produkującą w organizmie endorfiny – hormon szczęścia. To dzięki niemu sen cię relaksuje a kolejne spędzone w domu godziny bez opiekuna przestają być tak bolesne.
Szczęśliwy kot jest wtedy, gdy może trącić łapką robaka, złapać w pyszczek frunący listek czy kołyszące się pod wpływem wiatru źdźbło trawy. Wyobraź sobie wszystkie te czynności. Daj sobie możliwość poczucia podmuchu, nawet takiego, któremu stawiasz dość mocny opór.
Wybawiony kot, to szczęśliwy kot
Przyglądając się beztroskiemu kotu zrozumiesz, że prawdziwego bogactwa nie stanowią pieniądze, a właśnie beztroskie chwile spędzone na psotach i harcach. Zatop się ponownie w wyobraźni i zanurz się w ciele kota. Zespól się z jego umysłem.
Poczuj teraz dokładnie to, co czuje kot zamknięty w domu czyli: zapach detergentów, którymi zmywasz podłogę, smród odświeżaczy czy perfum – przeplatanych smakowitą wonią przyjemnych dla nosa oparów z nad patelni i garnka. A teraz uświadom sobie, że i tak nie dostaniesz tego, co kotłuje się w garze. Jak to dlaczego? Dla twojego zdrowia. Wiem. Będąc zamkniętym w ciele kota trudno ci to zrozumieć…
Organizm, który obcuje z naturą, rozwija się inaczej
Każde zwierzę powinno mieć kontakt z przyrodą, dlatego skłaniałabym się ku temu, żeby stworzyć kotom, o ile to możliwe – takie warunki, by mogły wychodzić na dwór. Mając psa, wyjścia stają się dla właściciela koniecznością. Dlaczego więc tratować inaczej kota?
Jeśli nie masz możliwości zapewnienia kotu by przebywał w naturze, to daj mu tę szansę organizując wspólne z nim spacery, co korzystnie wpłynie zarówno na kota, jak i na ciebie, jego opiekuna.
Czy widząc przestrzeń i wolność tylko z okien nie czułbyś smutku i tęsknoty?
Jeśli decydujesz się świadomie na zwierzę, pozwól mu poznać przyrodę… choćby taką obserwowaną „ze smyczy”…
Czy już wiesz, jaki jest szczęśliwy kot?
Marta Kołodzińska
www.peterbald.net.pl
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined