05.12.2022
Spokojne święta z kotem – sprawdź, co możesz zrobić, by takie były!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Święta Bożego Narodzenia to czas radości, ale też i sporego zamieszania. W tym szczególnym okresie nie zapominaj o potrzebach i komforcie swojego kota.
fot. Shutterstock
Koty są podatne na wszelkie zmiany, nawet te najdrobniejsze. Przedświąteczny zgiełk udziela się nie tylko nam, ale też zwierzętom - po całym domu roznoszą się zapachy, pojawiają się kuszące ozdoby i krzątają goście, w tym dzieci. Z racji tego, że do świąt zostało jeszcze trochę czasu, zatrzymaj się na chwilę i zastanów, jak ten wigilijny czas widzi twój pupil. Skorzystaj też z naszych porad, by spędzić z kotem spokojne święta.
Bezpieczeństwo podczas świątecznych przygotowań
Problem. W kocim domu trzeba iść na pewne ustępstwa. Niejeden opiekun przekonał się, że wszelkie świąteczne przedmioty przyciągają koty do siebie jak magnez. Próby wspinaczki na choinkę, polowanie na bombki, gryzienie światełek - to wszystko brzmi jak świetna zabawa, która może zakończyć się niemałą katastrofą.
Rozwiązanie. Jeśli masz w domu rozrabiakę, a świąteczny zgiełk uniemożliwi ci doglądanie kocich harców, zrezygnuj z tradycyjnej choinki i szklanych ozdób. Papierowe czy drewniane ozdoby również prezentują się ładnie. Jeśli nie chcesz zastąpić tradycyjnego świątecznego drzewka na przykład choinką na ścianie (kontury choinki wykonane z lampek, łańcucha czy gotowej naklejki-choinki), pamiętaj o tym, by przymocować ją do czegoś nieruchomego. W kryzysowych sytuacjach możesz wykorzystać odstraszacze w płynach czy zawiesić na choince cytrusy. Dobrym sposobem na odciągnięcie uwagi od choinki jest zabawa z kotem - wybawiony i zmęczony pupil nie będzie przejawiał zainteresowania świątecznymi przedmiotami. To również dobry moment, by przejrzeć zabawki kota - pupil na pewno nie pogardzi nową wędką, zabawką wypełnioną kocimiętką czy zabawką interaktywną.
Zolux zabawka interaktywna dla kota Cat Player
(Nie)proszeni goście
Problem. Nie każdy kot dobrze znosi odwiedziny gości. Niezależnie od tego, czy twój pupil lgnie do obcych, czy w popłochu przed nimi ucieka, warto byś pamiętał o kilku zasadach, dzięki którym zapewnisz kotu komfort. Po pierwsze - twój dom, twoje zasady, w tym oczywiście kota. Każdy odwiedzający musi szanować przestrzeń prywatną twojego pupila. Zmuszanie kota do interakcji, ciągnięcie za ogon, gonienie go czy przerywanie mu snu jest absolutnie zabronione. Takie zachowania mogą odcisnąć się piętnem na delikatnej kociej psychice. Po drugie - każdy kot, nawet ten, który lubi towarzystwo obcych, powinien mieć możliwość zdecydowania czy chce wchodzić w interakcję z gośćmi, czy też nie. Nie rób z pupila atrakcji wieczoru, gdy ewidentnie tego sobie nie życzy. W końcu w kocim świecie nie każdy zasługuje na to, aby móc go pogłaskać. Niekiedy trzeba sobie na to sowicie zapracować.
Rozwiązanie. Jak już wcześniej wspominaliśmy - każdy kot jest inny. Jeden z nieskrywaną ciekawością będzie towarzyszyć podczas świątecznych przygotowań i wigilijnej kolacji, inny zaś spędzi ten czas w ukryciu. Kot potrzebuje kilku bezpiecznych miejsc. Takich, w których nikt, ani nic nie zakłóci mu spokoju, czy to podczas spożywania posiłku, odpoczynku lub załatwiania potrzeb fizjologicznych i wciąż będzie mógł uczestniczyć w życiu domowników. Dzięki temu czuje się bezpiecznie i ma możliwość przeczekać stresującą go sytuację. Przedświąteczny czas jest więc dobrym momentem, aby upewnić się, że kot faktycznie ma dostęp do różnych kryjówek, na przykład legowiska czy budki - z dala od domowego gwaru inajlepiej gdzieś wysoko. Jeśli masz starszego kota, dobrym rozwiązaniem będą schodki, które ułatwią mu dotarcie do wyższych punktów w mieszkaniu.
Zolux legowisko dla kota Paloma Cube
Koci savoir-vivre przy stole
Problem. Zawartość wigilijnego stołu kusi niejednego kota. Wystarczy chwila nieuwagi, by świąteczna potrawa znalazła się w kocim pyszczku, a to z kolei może prowadzić do zatrucia, a w niektórych przypadkach nawet i śmierci zwierzęcia. Obowiązkiem każdego opiekuna jest uprzedzenie gości, że dokarmianie kota ludzkimi potrawami jest niedozwolone. Bigos, karp, czekolada czy rodzynki - to wszystko jest dla twojego pupila zakazane.
Rozwiązanie. Mimo świąt dieta kota nie powinna odbiegać od tej w pozostałe dni. Zamiast przymykać oko na dzielenie się z kotem tłustymi potrawami, już zawczasu rozdaj gościom smakołyki, którymi będą mogli go poczęstować. Ta forma przekupstwa odpowiada chyba każdemu mruczkowi. Jeśli wygłodniałemu pupilowi wciąż będzie mało, dobrym rozwiązaniem może okazać się położenie w zacisznym miejscu maty węchowej wypełnionej ulubionymi kocimi przysmakami.
Zachowaj rutynę
Problem. Koty czują się bezpiecznie, kiedy w ich otoczeniu niezbyt wiele się zmienia. Przedświąteczny czas to dla zwierząt mieszanka nowych i przytłaczających doświadczeń. Z jednej strony pojawiają się świąteczne dekoracje - choinka, lampki, łańcuchy, bombki, z drugiej zaś udziela im się nerwowa atmosfera. Bywa, że w ferworze świątecznych przygotowań zapominamy o potrzebach naszych pupili. U kotów, które bardzo źle znoszą wszelkie zmiany, mogą wystąpić problemy behawioralne.
Rozwiązanie. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś pochłonięty świątecznymi przygotowaniami, pamiętaj o zachowaniu kociej rutyny. Stałe pory karmienia, czas na zabawę czy pieszczoty - to wszystko pomoże kotu odnaleźć się w tym zamieszaniu. Być może jest to też odpowiedni czas, aby sprawdzić, czy nie nadeszła pora wymienić kociej zastawy. Wbrew pozorom kotu nie jest obojętne z czego je i pije. Najlepiej sprawdzą się miski ceramiczne lub ze stali nierdzewnej. Jeśli mruczek bardzo lubi czesanie, możesz pomyśleć o nowym furminatorze czy rękawic
Zolux Miska antypoślizgowa Inox Copper
Nie zostawiaj niczego na ostatnią chwilę
Problem. Koty nie przepadają za podróżami - dotyczy to zwłaszcza tych, które bardzo rzadko opuszczają dom. Dlatego spontaniczny wyjazd w rodzinne strony nie jest najlepszym pomysłem. Przygotuj się do niego zawczasu. Dzięki temu zwiększysz szansę na to, że podróż odbędzie się w spokojnej atmosferze.
Rozwiązanie. Odpowiedni transporter jest niezbędny, aby bezpiecznie przewieźć pupila w każdym środku transportu. Powinien być wykonany z solidnego materiału i na tyle duży, aby kot czuł się w nim swobodnie. Środek dobrze jest wyścielić ulubionym kocem pupila. Jeśli nie chcesz, aby transporter kojarzył się kotu z czymś złym, na przykład wizytami u lekarza weterynarii, już zawczasu buduj pozytywne skojarzenia. Behawioryści zalecają, by kot miał stały dostęp do transportera - początkowo nagradzaj pupila za każde samodzielne wejście do środka. Z czasem przysmaki będą zbędne. Przed podróżą możesz wsypać do środka odrobinę kocimiętki bądź skropić kocyk feromonami. Pamiętaj też, by spakować ze sobą kocie akcesoria - ulubione posłanie, zapas karmy, zabawki i żwirek. Jeśli masz kota wychodzącego, nie zapomnij o odpowiednio dobranych szelkach.
Artykuł sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined
18.11.2024
Kocia mowa – 6 sposobów, by lepiej dogadać się z kotem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nawet jeśli kocia mowa nie ma dla ciebie tajemnic, sprawdź, czy naprawdę wiesz, jak rozmawiać z kotem.
undefined
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined