02.02.2022
Jak długo zajmuje kotu przyzwyczajenie się do swojego opiekuna?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Musi upłynąć trochę czasu, zanim kot zacznie czuć się dobrze w twoim towarzystwie. Ile czasu potrzeba na przyzwyczajenie się do opiekuna? To zależy.
fot. Shutterstock
Każdy, kto adoptował bądź kupił nowego kota, doskonale wie, że przyzwyczajenie się do opiekuna zajmuje mruczkowi jakiś czas. Większość wziętych do domu zwierząt przebywa najpierw swoisty okres przejściowy. W nowym miejscu na początku mogą czuć się nieco przytłoczone, a nawet przestraszone. Jednak z czasem to mija i mruczki zaczynają przyzwyczajać się do nowej przestrzeni oraz nowego towarzystwa. Na pytanie o to, ile to zajmie, nie ma jednej odpowiedzi… Koty mogą zaaklimatyzować się w ciągu jednego dnia lub w ciągu kilku miesięcy. Wszystko zależy od danego mruczka i specyfiki nowego środowiska, z którym przyszło mu obcować. Spróbujemy określić, jak długo zajmuje kotu przyzwyczajenie się do swojego opiekuna. Czy rzeczywiście nie ma na to jednej odpowiedzi?
Świadomość tego, skąd pochodzi kot
Koty (szczególnie te adoptowane) odczuwają mnóstwo odmiennych emocji po przybyciu do nowego, stałego domu. Niewykluczone, że pupil będzie przestraszony, zdezorientowany, wyczerpany, ale też może odczuwać ulgę. Powitanie w nowym domu nie musi być dla niego aż tak ekscytujące, jak dla ciebie. Chociaż nie możesz wpłynąć na to, jak długo zajmie mu asymilacja do nowego miejsca, to możesz ułatwić mu tę drogę. Wystarczy, że będziesz opiekuńczy, empatyczny i konsekwentny w swoich zachowaniach. Musisz mieć świadomość tego, przez co mruczek mógł przejść (szczególnie jeśli jest wzięty ze schroniska). Postaraj się dać mu czas i zapewnić przestrzeń na zadbanie o siebie. Nie oczekuj, że kot od razu będzie pałał do ciebie miłością, i że z marszu stanie się „przytulaśną przylepą”. Na to potrzeba czasu i wszystko zależy od natury danego mruczka.
Okres adaptacyjny
Zapewnienie podstawowych udogodnień
Na początek ważne jest wyposażenie docelowej przestrzeni, w której kot ma zamieszkać, w podstawowe i niezbędne sprzęty. Miseczki na jedzenie i wodę oraz kuweta powinny być ustawione w wyznaczonym miejscu, które będzie dostępne, ale także nieco wydzielone. Tak, by kot czuł się komfortowo podczas realizowania swoich potrzeb. Te wszystkie udogodnienia będą znakiem dla zwierzaka, że znajduje się w swoim nowym domu. Ważne jest także zapewnienie nowo przybyłemu kotu odpowiedniego miejsca do spania. Może być to postawiony w ustronnym miejscu transporter, w którym mruczek został przyniesiony do domu bądź miękkie, czyste legowisko czy koc.
Metoda wydzielenia przestrzeni
Przyzwyczajenie się do opiekuna i do nowej przestrzeni nie jest łatwe. Warto jest stworzyć „cichy zakątek”, przeznaczony specjalnie dla mruczka. Wiele osób wyznacza konkretny pokój w domu czy w mieszkaniu, a wszystko po to, by pupil mógł się zrelaksować przez kilka pierwszych dni. Przebywanie z nim pomieszczeniu i nienaciskanie na niego, tylko pozwolenie, by zbliżył się do ciebie wtedy, gdy będzie chciał, da mu pewność, że jest bezpieczny. Jest to także świetne ćwiczenie na budowanie zaufania. Z czasem możesz spróbować pogłaskać pupila, jeżeli na to pozwoli. Później można zacząć bawić się z mruczkiem w czasie wizyt w kocim pokoju. Wówczas jego aklimatyzacja przebiegnie płynniej, co szczególnie sprawdza się w przypadku małych kociaków, dla których zabawa stanowi kluczowy element rozwojowy.
A co, jeśli są inne koty?
Okres przystosowania się do nowego domu może potrwać nieco dłużej, jeśli witasz mruczka w domu już zamieszkałym przez inne miauczące czworonogi. Koty, będące zwierzętami terytorialnymi, początkowo mogą nie być przyjaźnie nastawione do nowo przybyłego zwierzaka. Pamiętaj, by wprowadzać nowego mruczka pod nadzorem, przynajmniej przez jakiś czas. Wtedy zwierzęta będą mogły bezpiecznie się zaaklimatyzować. Dorosły lub starszy kot zwykle potrzebuje nieco więcej czasu na przystosowanie się do nowej sytuacji niż młody mruczek. Postaraj się zapewnić udogodnienia, które mogą cieszyć starsze koty, takie jak zabawki, wolne miejsce obok słonecznych okien czy smakołyki.
Rozumienie potrzeb pupila
Stereotypowe opinie o kotach mówią, że są nieśmiałe, powściągliwe, jeśli nie całkowicie obojętne. Chociaż te cechy niewątpliwie można przypisać niektórym konkretnym kotom, to tego rodzaju zachowania często wynikają ze strachu, który mruczek odczuwa w nowym domu. Nowo przybyły zwierzak może uciekać, gdyż odczuwa lęk. Wówczas będzie to metoda „samouspokajania”, odprężenia i oswojenia z nowym otoczeniem. By stwierdzić, jak kot czuje się w nowym miejscu, można spróbować odczytywać mowę jego ciała. Potencjalne oznaki dyskomfortu to:
- wygięte plecy,
- rozszerzone źrenice,
- machanie ogonem,
- nadmierne miauczenie.
Podsumowanie
Nie ma jednego, określonego czasu, na przyzwyczajenie się do właściciela przez kota. Każdy mruczek jest inny i może mieć za sobą doświadczenia, które znacząco wpływają na jego zdolność do nawiązywania więzi. Ogólnie rzecz biorąc, kocięta mają tendencję do szybszej aklimatyzacji niż dorosłe koty lub koci seniorzy. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić po to, by twój nowy mruczek szybko się przystosował, jest upewnienie się, że jego podstawowe potrzeby (jedzenie, picie, schronienie) są stale zaspokajane. Ważne jest także po prostu zapewnienie mu czasu na to, by zapoznał się z nowym otoczeniem i istotami w nim obecnymi. To samo tyczy się pieszczot – nie wolno naciskać, na wszystko potrzeba czasu.
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
źródło: https://www.cuteness.com/13764822/how-long-will-it-take-my-new-cat-to-warm-up-to-me
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined