13.05.2016
Przetestuj kleszcza na boreliozę
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dokładnych danych o ilości zachorowań kotów na boreliozę brak. Biorąc jednak pod uwagę, iż 10-30% kleszczy jest zarażonych Borelią, istnieje poważne podejrzenie, iż ilość zachorowań na boreliozę jest większa nawet od częstości babeszjozy u psów.
fot. Richard Bartz, Munich; Ixodes ricinus
Na całym świecie jest ponad 800 gatunków kleszczy, które można podzielić na dwie rodziny: kleszcze twarde (Ixodes ricinus) i kleszcze miękkie. Kleszcze miękkie żyją z reguły w regionach tropikalnych oraz subtropikalnych. Jednakże biorąc pod uwagę wszystkie gatunki kleszczy występują one na całym świecie i mogą być nosicielami Boreliozy czy Odkleszczowego Zapalenia Mózgu. Wirus Odkleszczowego Zapalenia Mózgu znajduje się w gruczołach ślinowych kleszcza i zostaje wprowadzony do organizmu ofiary w momencie ugryzienia, natomiast bakterie wywołujące Boreliozę początkowo pozostają w organizmie kleszcza. Podczas procesu ssania krwi bakterie są przenoszone do ciała żywiciela po kilku godzinach również przez gruczoł ślinowy kleszcza.
Generalnie w ciągu pierwszych godzin od ugryzienia ryzyko zachorowania na Boreliozę jest niewielkie. Rozprzestrzenianie się patogenów rozpoczyna się nie wcześniej niż po 2 godzinach od ugryzienia i jest najbardziej intensywne po 72 godzinach.
Objawy chorobowe Boreliozy u zwierząt są bardzo zróżnicowane w porównaniu do objawów obserwowanych u ludzi. Na przykład typowymi pierwszymi symptomami choroby u ludzi są zmęczenie i gorączka, utrudnione poruszanie się, ból oraz inne zaburzenia funkcji życiowych.
Obecnie nie jest możliwe określenie jednoznacznego wzorca objawów Boreliozy u zwierząt. Jeżeli kleszcz jest napity krwią, powinien być traktowany jako potencjalny nosiciel bakterii Boreliozy i dlatego powinien zostać zbadany.
Test BoTick jest szybkim testem immunologicznym do wykrywania obecności bakterii Borrelia (Borrelia (B.) garinii, Borrelia afzelii i Borrelia burgdorferi sensu stricto) bezpośrednio u kleszczy.
Jeżeli test dał wynik pozytywny, oznacza to iż kleszcz był nosicielem bakterii Borrelia, a ugryziona osoba lub zwierzę powinno zostać poddane bliższej obserwacji i wg najnowszej wiedzy powinny być poddane leczeniu (antybiotykoterapii), nie czekając na pojawienie się objawów typowych dla boreliozy. Należy pamiętać, iż nie zawsze pojawia się rumień w boreliozie – im szybciej wdrożone leczenie, tym większe szanse na całkowite pozbycie się bakterii Borrelia z organizmu.
Borelioza u kotów nie jest opisana w większym zakresie. Wygląda na to, że choroba u tych zwierząt przebiega subklinicznie. Problemy z poruszaniem się i ewentualne zmiany humoru to możliwe objawy, które są opisane w bardzo niewielu artykułach. W literaturze amerykańskiej opisany jest też nagły rozwój z temperaturą, spuchniętymi stawami, kuleniem i ogólnym osłabieniem.
Dokładnych danych o ilości zachorowań kotów na boreliozę brak. Według niektórych lekarzy weterynarii jest to ilość znikoma. Biorąc jednak pod uwagę, iż 10-30% kleszczy jest zarażonych Borelią, istnieje poważne podejrzenie, iż ilość zachorowań na boreliozę jest większa nawet od częstości babeszjozy u psów. Borelioza, i ta u ludzi, i ta u kotów – trudna w diagnozie, podstępna. Dlatego – namawiamy by zapobiegać – zabezpieczać swoje wychodzące koty odpowiednimi specyfikami (najskuteczniejsze to te zawierające fipronil, aplikowane w postaci kropli spot on).
Jeszcze nie tak dawno przypuszczano, że kleszcz potrzebuje przynajmniej 24h, aby przenieść bakterie. Dziś mówi się o 2h, a część badaczy twierdzi, że wystarczy zostać ugryzionym. Jeżeli kiedykolwiek zostałeś ugryziony przez „nosiciela” zarazy, który ma w sobie bakterie boreliozy, istnieje duże ryzyko, że sam jesteś zarażony.
Obecnie wiadomo, że bakteria boreliozy może być roznoszona przez różne insekty np. roztocza, komary, muchy, pchły i wszy.
Jeśli interesują Cię najnowsze wiadomości na temat boreliozy, zobacz tutaj.
Źródło: www.borelioza.org
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined