23.12.2013
Poradnik świąteczny dla kota – pół żartem, pół serio
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta, święta… jak odnajdują się w gorączce przedświątecznych przygotowań koty? Jak pogodzić tradycję z obecnością kota w domu? Przygotowaliśmy dla Was małą ściągawkę.
fot. YouTube
Święta, święta… jak odnajdują się w gorączce przedświątecznych przygotowań koty? Jak spędzić ten czas bezpiecznie i rodzinnie? Jak pogodzić tradycję z obecnością kota w domu? Jak zadbać o ludzką i kocią rodzinę? Przygotowaliśmy dla Was małą ściągawkę.
Większość kotów zdaje się uważać ten czas za pełen niebywałych atrakcji – te wszystkie świecące cacuszka wyjmowane z pudełek i bez sensu mocowane na drzewku, które nagle pojawiło się w domu; nowe zapachy, krzątający się ludzie. Istna rewolucja. Koty pomagają, jak mogą. A jeśli przyłapiecie swojego mruczka śpiącego na laptopie, nie dajcie się zwieść niewinnemu zaspanemu spojrzeniu – kot zdążył już obejrzeć pewien filmik na KotoYouTube i odpoczywa przed wprowadzeniem w życie rad z kociego poradnika na święta:
Śmiech to zdrowie. W dostarczaniu tego prezentu swoim Dużym koty są mistrzami.
Ale bardziej na serio – czy są jakieś zwyczaje, które możemy bezpiecznie dzielić z naszymi pupilami? Oczywiście! O niektórych mozecie przeczytać TUTAJ. Inspirowanie się i naśladownictwo wskazane 🙂
Choinka w kocim domu – możliwe? Jak najbardziej – o ile tylko pomyślimy zawczasu, jak ją przygotować – KLIK.
Jest jeszcze kilka zasad świątecznego BHP, które każdy szanujący się kociarz znać musi. Najważniejsze to:
– poinsecja (gwiazda betlejemska) jest trująca dla kotów. Podobnie jemioła i iglaki. Jeśli nasz mruczek ma tendencje do podgryzania roślinek, lepiej udekorujmy dom sztucznymi poisecjami i choinkami. Jemiołę powieśmy wysoko, by była niedostępna dla ciekawskich kocich mordek.
– choinka powinna być umocowana stabilnie. Unikajmy dekorowania jej anielskimi włosami – stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla kotów! Jeśli je zjedzą, tylko operacja może (lecz nie musi) uratować życie kotu.
– nie pozostawiajmy palących się świeczek pod naszą nieobecność – mrugające płomienie będą zachęcać kota do skoku na świeczkę i pożar gotowy
– uwaga na kable od lampek choinkowych – dobrze je ukryjmy przed kotem, psiknijmy gorzkim środkiem zniechęcającym przed gryzieniem
– nie przekarmiajmy kota; kocia dieta powinna być w ten szczególny czas taka sama, jak zazwyczaj. Pamiętajmy też – i uprzedźmy gości – by nie dokarmiali kota potrawami ze świątecznego stołu, mogą kotu zaszkodzić
– nie pozostawiajmy luzem tasiemek, sznurków, wstążek i folii po rozpakowanych prezentach. Możemy za to pozostawić papiery i kartonowe pudełka – dla kotów będą zdecydowaną atrakcją (liczmy się z koniecznością dodatkowej porcji sprzątania).
Święta Bożego Narodzenia to czas radości i niespodzianek, spotkań rodzinnych, ale i nerwów. Oby tego ostatniego było jak najmniej, a dominowała atmosfera pełna ciepła, bliskości, bezpieczeństwa i życzliwości.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined